2019-07-16 12:01 Wiktoria Łabędzka , fot. Przemysław Szyszka

Młodzieżowiec nie tylko z obowiązku

W nadchodzącym sezonie PKO Ekstraklasy czeka nas wiele istotnych zmian. Najbardziej zauważalną jest nakaz gry zawodnika o statusie młodzieżowca. O ile niektóre z klubów musiały począć pewne starania, aby ten obowiązek wypełnić, dla Lecha Poznań nie będzie on problemem. Pod względem kadrowym jest to jeden z najlepiej przygotowanych zespołów do nowych ligowych realiów.

Ta istotna zmiana regulaminowa została przegłosowana przez Zarząd PZPN już w grudniu ubiegłego roku. Decyzja związku oznaczała, że zasada obowiązująca dotychczas w niższych ligach i rozgrywkach Pucharu Polski wejdzie w życie również w ekstraklasie. Początkowo przepis był bardziej restrykcyjny. Zakładał bowiem, że w sezonie 2019/20 za młodzieżowca uznawać się będzie zawodnika urodzonego najpóźniej w 1999 roku. Po interwencji ze strony klubów, granica ta został przesunięta.

Ostatecznie treść zapisu, w zastosowaniu do nadchodzącego sezonie, brzmi: "Status zawodnika młodzieżowego w rozgrywkach ekstraklasy oraz Pucharu Polski należał się będzie graczom z obywatelstwem polskim, którzy w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu, kończą 22. rok życia oraz młodsi. To oznacza, że wliczać się będą piłkarze urodzeni najpóźniej w 1998 roku."

Co oznacza to w praktyce? Kluby zostały zobligowane do posiadania na boisku przynajmniej jednego zawodnika spełniającego powyżej opisany warunek w trakcie całego meczu. Jeśli w "jedenastce" nie będzie piłkarza legitymującego się odpowiednim wiekiem i obywatelstwem, traktowane będzie to jako udział w spotkaniu piłkarza nieuprawnionego. Wyjątkiem od tej reguły jest kontuzja bramkarza, mającego taki status.

Przyglądając się kadrom poszczególnych zespołów ekstraklasy da zauważyć się przygotowania z ich strony, aby powyższy wymóg spełnić. Należy mieć na uwadze, że nie każda drużyna startowała jednak z tego samego pułapu. Akademia Lecha Poznań od lat słynie z systemu szkolenia, dzięki któremu do pierwszego zespołu trafia wielu utalentowanych zawodników, gotowych do gry na najwyższym poziomie. Potwierdzeniem tego są nie tylko wyniki w programie Pro Junior System, ale również liczne indywidualne wyróżnienia.

Sugerując się kadrami podawanymi przez kluby ekstraklasy na swoich oficjalnych stronach, Kolejorz posiada największą liczbę piłkarzy spełniających kryterium postawione przez PZNP. Lechici mogą również czuć się zabezpieczeni na kolejne lata, gdyż w składzie drużyny najmłodszy z graczy urodził się w 2003 roku. Pomimo młodego wieku przywołanych zawodników, zdecydowana większość z nich posiada już pewne doświadczenie w seniorskiej piłce.

Na czele plasują się oczywiście Kamil Jóźwiak i Robert Gumny. Pomimo że skrzydłowy ma więcej występów w PKO Ekstraklasie, obrońca zebrał jednak zdecydowanie więcej minut na jej boiskach. Za ich plecami czekają kolejni zawodnicy, a w ostatnich miesiącach, kadrę szturmem podbijają kolejni nastolatkowie.

Następne mecze

Niedziela 23.02 godz.17:30
Lech Poznań
vs |
Lechia Gdańsk
Piątek 28.02 godz.20:30
Jagiellonia Białystok
vs |
Lech Poznań

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Więcej

KKS LECH POZNAŃ S.A.
ul. Bułgarska 17
60-320 Poznań

Infolinia biletowa:
602-368-268 (9:00-17:00)
602-368-369 (9:00-17:00)

Tel: 61 886-30-00
mail: lech@lechpoznan.pl
Biuro Obsługi Kibica

Chcemy, aby korzystanie z naszych stron było dla Ciebie przyjazne. W tym celu staramy się dopasować treści oraz prezentowane reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych przez nas i naszych partnerów. Przez dalsze, aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgody.
Dowiedz się więcej >

Zamknij