2018-11-30 17:31 Adrian Gałuszka

Za nami Lech Conference 2018

Za nami tegoroczna edycja największej w naszym kraju konferencji dedykowanej dla trenerów piłkarskich, Lech Conference. Blisko tysiąc uczestników wydarzenia wysłuchało w Hali Uniwersytetu Adama Mickiewicza na Morasku sześciu prelekcji wygłoszonych przez szkoleniowców z Polski oraz całej Europy.

Jako pierwszy z prelegentów na scenie pojawił się przedstawiciel angielskiej akademii Southampton F.C., Andy Marks. W swojej prelekcji poruszył temat filozofii tamtejszej szkoły piłkarskiej oraz cech, którymi powinien charakteryzować się trener drużyn młodzieżowych "Świętych". W tym drugim aspekcie zwracał przede wszystkim uwagę na to, że opiekunowie grup powinni przede wszystkim spełniać potrzeby swoich zawodników, zarówno pod kątem piłkarskim, jak i interpersonalnym. Anglik podkreślał także znacznie komunikacji szkoleniowca z całym zespołem, a także jego zaangażowanie pod każdym kątem rozwoju swoich graczy. W części praktycznej Marks przedstawił ćwiczenia poświęcone koordynacji zawodnika z piłką, prowadzeniu jej obiema nogami oraz rozwiązywaniu sytuacji "jeden na jeden" oraz "dwa na dwa" na boisku.

Zaraz po nim wykład rozpoczął koordynator szkolenia poznańskiej części Akademii Lecha Poznań oraz trener jej najstarszego zespołu, Amilcar Carvalho. Po dogłębnym przedstawieniu metodologii szkolenia akademii i omówieniu fundamentów jej gry, Portugalczyk przybliżył też kulturę samego klubu i cechy, które powinny charakteryzować jego zawodników. Wśród nich wymienił między innymi pracowitość, wytrwałość, pasję, zespołowość, jakość i waleczność. Następnie przy pomocy zajęć praktycznych Carvalho pokazał, w jaki sposób należy rozwijać grę w ataku pozycyjnym i w pressingu. W tej części wyszczególnił również środki prowadzące do efektywnego posiadania piłki i jej odbioru.

Jako ostatni przed przerwą obiadową wystąpił certyfikowany trener FamilyLab, Krzysztof Rutkowski. Swoją uwagę skupił na umiejętnościach miękkich, które powinien nabyć trener i rodzic przy budowaniu relacji z dziećmi grającymi w piłkę nożną. Zaznaczał, że szczególnie ważny jest balans między nagradzaniem młodego zawodnika i jego ukaraniem. Opisywał wagę komunikacji werbalnej i niewerbalnej, a także poczucia integralności i autentyczności.

Kolejny z prelegentów, Diego Teixeira, opowiadał o ścieżce rozwoju swojej akademii piłkarskiej, Benfiki SL. Poświęcił sporo czasu na omówienie kwestii związane z monitoringiem każdego jej zawodnika oraz celach, jakie przyświecają lizbońskiej szkole piłkarskiej. Koordynator techniczny zespołów Benfiki U-8-U-12 zwracał uwagę na potrzebę wychowania młodych ludzi nie tylko pod kątem piłkarskim, ale także ludzkim. Wszystko po to, żeby piłkarz w momencie zakończenia kariery, niezależnie w jakim wieku, wiedział, czemu w życiu chce się dalej poświęcić. Nie zabrakło naturalnie też kwestii związanych ściśle z futbolem. Teixeira przybliżył sposób myślenia, jaki panuje w jego klubie, oraz pokazał go w praktyce. W swoich zajęciach skupił się na modelowej jednostce treningowej akademii Benfiki SL na poziomie U-12-U-14.

Zagadnienie periodyzacji taktycznej poruszył w trakcie następnego wykładu Raul Oliveira. W swoim wystąpieniu spróbował spojrzeć na tę metodologię krytycznie, nie zabrakło w nim też odniesień do piłki ulicznej. Zdaniem Portugalczyka to właśnie z niej powinni sporo czerpać współcześnie trenerzy zajmujący się młodymi zawodnikami. Część praktyczna drugiego trenera meksykańskiego Club Leon skupiała się właśnie na efektywnym rozwiązywaniu sytuacji sam na sam, wygrywaniu pojedynków z przeciwnikiem oraz grze na małej przestrzeni. Szkoleniowiec zwracał uwagę na szybkość działań na boisku, ale i ich dokładności i koncentracji, która powinna im towarzyszyć.

O treningu ekscentrycznym opowiadał pierwszy z przedstawicieli kliniki Rehasport, Mariusz Goliński. Podobnie jak druga z występujących, doktor Monika Grygorowicz, poruszył tematykę profilaktyki przeciwurazowej. W jego przypadku więcej czasu zostało poświęcone zależności między intensywnością ćwiczeń, a prawdopodobieństwu wystąpienia kontuzji u zawodnika. Doktor Grygorowicz natomiast mówiła głównie o treningu bramkarskim oraz o pomysłach na jego realizację.

Na zakończenie konferencji na scenę wyszli wszyscy prelegenci, którzy odebrali okolicznościowe statuetki z rąk dyrektora szkolenia Akademii Lecha Poznań, Rafała Ulatowskiego. Podziękował on za przybycie uczestnikom wydarzenia i wykładowcom, a także gorąco zachęcił wszystkich obecnych trenerów do dalszego dzielenia się wiedzą.

Następne mecze

Sobota 15.08 godz.20:40
Odra Opole
vs |
Lech Poznań
Piątek 21.08 godz.18:00
Zagłębie Lubin
vs |
Lech Poznań

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Więcej

KKS LECH POZNAŃ S.A.
ul. Bułgarska 17
60-320 Poznań

Infolinia biletowa:
tel. 602-368-268 (10:00-17:00)
tel. 602-368-369 (10:00-17:00)

Tel: 61 886-30-00
mail: lech@lechpoznan.pl
Biuro Obsługi Kibica

Chcemy, aby korzystanie z naszych stron było dla Ciebie przyjazne. W tym celu staramy się dopasować treści oraz prezentowane reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych przez nas i naszych partnerów. Przez dalsze, aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgody.
Dowiedz się więcej >

Zamknij