Dziś obchodzimy 97. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jeden z nielicznych zwycięskich zrywów powstańczych doprowadził do powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej. Cześć i chwała bohaterom!
Dziś obchodzimy 97. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jeden z nielicznych zwycięskich zrywów powstańczych doprowadził do powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej. Cześć i chwała bohaterom!
Od Bazaru do Trewiru
Iskrą zapalną do wybuchu Powstania Wielkopolskiego okazał się przyjazd do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. 26 grudnia 1918 roku wybitny pianista i działacz niepodległościowy zatrzymał się w hotelu Bazar, gdzie wygłosił przemówienie do licznie zgromadzonych rodaków. Następnego dnia oddziały niemieckie weszły do centrum miasta zrywając polskie sztandary w domach i instytucjach. Wieść o wydarzeniach szybko rozniosła się po Wielkopolsce i walki objęły cały region. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku podpisaniem pokoju w Trewirze.
(Nie)zapomniane zwycięstwo
Podpisanie układu doprowadziło do powrotu Wielkopolski do Rzeczypospolitej. Mimo, że Powstanie było jednym z nielicznych zwycięskich w historii Polski, przez wiele lat bohaterskie czyny walczących pozostawały nieco zapomniane. W ostatniej dekadzie zaczęto przywracać im należyty blask.
Obchody upamiętnienia uczestników niepodległościowego zrywu to już nie tylko oficjalne uroczystości i składanie kwiatów przez oficjeli, ale wiele inicjatyw przybliżających na różny sposób tematykę powstania - od inscenizacji historycznych z obozem powstańczym na pl. Wolności na czele, przez wydarzenia artystyczne po atrakcje sportowe - Bieg Powstania Wielkopolskiego czy organizowany przez kibiców rajd rowerowy śladami Powstania, który wyruszy o godzinie 15 spod INEA Stadionu.
PamiętaMY!
Wkład fanów Kolejorza w kultywowanie pamięci o narodowych bohaterów od lat jest nieoceniony. Organizowana w Dniu Wszystkich Świętych zbiórka na renowację grobów powstańczych w tym roku przyniosła kolejny rekordowy wynik - 191 tysięcy złotych, co pozwoli na odnowienie kolejnych mogił i pomników. Od rana na wszystkich odnalezionych miejscach spoczynku kibice zapalają znicze - w sumie blisko pięć tysięcy sztuk. Kulminacją kibicowskich obchodów tradycyjnie już będzie przedstawienie świetlne w centrum miasta, które rozpocznie się w godzinie wybuchu Powstania - o 16:40.
Cześć i chwała bohaterom!
Zapisz się do newslettera