2022-01-20 12:12 Adrian Gałuszka , fot. Przemysław Szyszka

Celem adaptacja na coraz wyższym poziomie intensywności

- W pełni zadowoleni ze swojej pracy będziemy wtedy, gdy runda wiosenna dobrze się dla nas zacznie, a następnie będziemy prezentować się w odpowiedni sposób w jej dalszych fazach. Mamy jednak pewne założenia na ten obóz przygotowawczy i zdecydowaną większość z nich udaje nam się realizować - mówi trener przygotowania motorycznego Lecha Poznań, Karol Kikut. Piłkarze Kolejorza wchodzą w tureckim Belek na coraz wyższe obroty, a jednym z celów ich działań jest adaptacja organizmu do coraz wyższej intensywności i objętości pracy.

Zimową przerwę w rozgrywkach PKO Ekstraklasy drużyna szkoleniowca Macieja Skorży spędza na fotelu lidera z przewagą czterech punktów nad znajdującą się za nią w stawce Pogonią Szczecin. Swoje dość komfortowe położenie w tabeli niebiesko-biali zawdzięczają, m.in. świetnej postawie w drugich połowach swoich spotkań, podczas których spisywali się zdecydowanie najlepiej spośród wszystkich zespołów najwyższego szczebla. W tych fragmentach meczów strzelili 24 gole, tracąc przy tym zaledwie 6 bramek. To oczywiście sprawiło, że sporo punktów podnieśli z boiska właśnie dzięki skutecznej postawie w czwartym, piątym oraz szóstym kwadransie ligowych konfrontacji.

Oczywistym wytłumaczeniem wydaje się być fakt, że w drugich 45 minutach lechici byli w stanie biegać na większej intensywności od swoich rywali. To z kolei przekładało się na przejmowanie kontroli nad wydarzeniami na murawie oraz dominację przeciwników, większą liczbę strzałów czy trafień. Czy można więc powiedzieć, że w kontekście nadchodzącej rundy wiosennej kluczowa praca wykonywana jest przez podopiecznych szkoleniowca Macieja Skorży właśnie teraz w tureckim Belek?

- Piłka nożna różni się od sportów indywidualnych, w których periodyzacja ma charakter bardziej tradycyjny. W naszej dyscyplinie nie pracujemy po to, żeby trafić z formą na konkretny krótki okres czy określoną imprezę typu igrzyska olimpijskie czy mistrzostwa świata. Dla nas każdy mecz o stawkę stanowi finał, w którym staramy się być optymalnie przygotowani, a tych czeka nas wiosną kilkanaście na przestrzeni kilku miesięcy. Dlatego okres przygotowawczy nie służy - tak jak się kiedyś zwykło mówić - naładowaniu akumulatorów, a raczej wejściu i adaptacji na pewien poziom intensywności. W taki sposób, by w kolejnych tygodniach aż do końca sezonu móc podtrzymać taką dyspozycję - tłumaczy trener Kikut.

W tym też rola całego sztabu szkoleniowego Kolejorza, by na najwyższym poziomie wspomnianej intensywności nie znaleźć podczas przygotowań się zbyt szybko. Z drugiej strony, nie może być on również za niski, żeby nie wykonać zbyt gwałtownego skoku przed samym wznowieniem rywalizacji w lidze. - I dlatego właśnie pełni zadowoleni ze swojej pracy będziemy wtedy, gdy runda wiosenna dobrze się dla nas zacznie, a następnie będziemy prezentować się w odpowiedni sposób w jej dalszych fazach. Jak na razie udaje nam się uniknąć większych komplikacji organizacyjnych czy zdrowotnych, który zaburzyłyby nasze przygotowania. Oczywiście, przed takimi obozami ma się pewne plany, ale i one dostosowuje się do okoliczności i szeregu czasem zewnętrznych zmiennych. Na szczęście takich nie dotyka nas zbyt dużo, więc wszystko idzie do przodu w sposób zadowalający, a wcześniejsze komplikacje zdrowotne kilku zawodników już powoli odchodzą w zapomnienie - tłumaczy trener przygotowania motorycznego.

Na pełną ocenę przygotowań przyjdzie czas po powrocie do kraju, ale każdy lechita pozostaje pod stałą obserwację. Rzecz nie tylko w samym monitoringu poszczególnych zawodników i odczytywaniu danych z GPS-ów, ale także ich własne odczucia. - Praktycznie codziennie otrzymuje feedback od samych piłkarzy. Naszym nadrzędnym celem jest to, by utrzymać ich w takiej kondycji zdrowotnej, by pozostawali oni w procesie treningowym. Chodzi więc o to, by niektórzy z nich trenowali nawet lżej, ale byli do dyspozycji trenera na ćwiczeniach taktycznych i podczas przygotowań do sparingów. Dlatego chcemy wiedzieć jak najwięcej o aktualnej dyspozycji zawodników, aby optymalnie przeprowadzić ich przez proces treningowy - kontynuuje.

Następne mecze

Czwartek 18.08 godz.20:30
Lech Poznań
vs |
F91 Dudelange
Czwartek 25.08 godz.20:30
F91 Dudelange
vs |
Lech Poznań

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Więcej

KKS LECH POZNAŃ S.A.
ul. Bułgarska 17
60-320 Poznań

Infolinia biletowa:
tel.  61 886 30 30   (10:00-17:00)

Infolinia klubowa: Tel: 61 886 30 00
mail: lech@lechpoznan.pl
Biuro Obsługi Kibica

Chcemy, aby korzystanie z naszych stron było dla Ciebie przyjazne. W tym celu staramy się dopasować treści oraz prezentowane reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych przez nas i naszych partnerów. Przez dalsze, aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgody.
Dowiedz się więcej >

Zamknij