2015-12-27 00:00 Lech Poznań

Cześć i chwała bohaterom

Dziś obchodzimy 97. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jeden z nielicznych zwycięskich zrywów powstańczych doprowadził do powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej. Cześć i chwała bohaterom!

Dziś obchodzimy 97. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jeden z nielicznych zwycięskich zrywów powstańczych doprowadził do powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej. Cześć i chwała bohaterom!

Od Bazaru do Trewiru

Iskrą zapalną do wybuchu Powstania Wielkopolskiego okazał się przyjazd do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. 26 grudnia 1918 roku wybitny pianista i działacz niepodległościowy zatrzymał się w hotelu Bazar, gdzie wygłosił przemówienie do licznie zgromadzonych rodaków. Następnego dnia oddziały niemieckie weszły do centrum miasta zrywając polskie sztandary w domach i instytucjach. Wieść o wydarzeniach szybko rozniosła się po Wielkopolsce i walki objęły cały region. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku podpisaniem pokoju w Trewirze.

(Nie)zapomniane zwycięstwo

Podpisanie układu doprowadziło do powrotu Wielkopolski do Rzeczypospolitej. Mimo, że Powstanie było jednym z nielicznych zwycięskich w historii Polski, przez wiele lat bohaterskie czyny walczących pozostawały nieco zapomniane. W ostatniej dekadzie zaczęto przywracać im należyty blask.

Obchody upamiętnienia uczestników niepodległościowego zrywu to już nie tylko oficjalne uroczystości i składanie kwiatów przez oficjeli, ale wiele inicjatyw przybliżających na różny sposób tematykę powstania - od inscenizacji historycznych z obozem powstańczym na pl. Wolności na czele, przez wydarzenia artystyczne po atrakcje sportowe - Bieg Powstania Wielkopolskiego czy organizowany przez kibiców rajd rowerowy śladami Powstania, który wyruszy o godzinie 15 spod INEA Stadionu.

PamiętaMY!

Wkład fanów Kolejorza w kultywowanie pamięci o narodowych bohaterów od lat jest nieoceniony. Organizowana w Dniu Wszystkich Świętych zbiórka na renowację grobów powstańczych w tym roku przyniosła kolejny rekordowy wynik - 191 tysięcy złotych, co pozwoli na odnowienie kolejnych mogił i pomników. Od rana na wszystkich odnalezionych miejscach spoczynku kibice zapalają znicze - w sumie blisko pięć tysięcy sztuk. Kulminacją kibicowskich obchodów tradycyjnie już będzie przedstawienie świetlne w centrum miasta, które rozpocznie się w godzinie wybuchu Powstania - o 16:40.

Cześć i chwała bohaterom!

Następne mecze

Sobota 30.01 godz.20:00
Górnik Zabrze
vs |
Lech Poznań
Piątek 05.02 godz.20:30
Lech Poznań
vs |
Zagłębie Lubin

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Więcej

KKS LECH POZNAŃ S.A.
ul. Bułgarska 17
60-320 Poznań

Infolinia biletowa:
tel. 602-368-268 (10:00-17:00)
tel. 602-368-369 (10:00-17:00)

Tel: 61 886-30-00
mail: lech@lechpoznan.pl
Biuro Obsługi Kibica

Chcemy, aby korzystanie z naszych stron było dla Ciebie przyjazne. W tym celu staramy się dopasować treści oraz prezentowane reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych przez nas i naszych partnerów. Przez dalsze, aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgody.
Dowiedz się więcej >

Zamknij