2021-07-21 10:01 Adrian Gałuszka , fot. Przemysław Szyszka

Zwycięstwo na start z reguły daje wiatr w żagle

- Wygrana na start powoduje od razu wzrost morale w zespole, zawodnicy sami się nakręcają. Od pierwszego meczu nie zależy cały sezon, ale ta pozytywna energia, która udziela się drużynie ma znaczenie - mówi asystent trenera Macieja Skorży, Rafał Janas. Wpływ wyniku otwierającego ligę spotkania na początkową fazę sezonu w wykonaniu Lecha Poznań pokazują dobitnie ostatnie lata. Jeśli Kolejorz je wygrywał, po pierwszych kilku meczach z reguły zadomawiał się w czołówce tabeli.

W trakcie minionych dziesięciu kampanii niebiesko-biali zwyciężyli na start ekstraklasy czterokrotnie. W większości przypadków skutkowało to także niezłą serią na początek sezonu, biorąc pod uwagę pierwsze pięć ligowych kolejek. Na koniec tej początkowej fazy rozgrywek lechici zajmowali jedno z dwóch czołowych miejsc trzy razy, raz natomiast znaleźli się na szóstej lokacie. Tylko w tych latach zdołali także uzbierać dwucyfrową zdobycz punktową po pięciu spotkaniach. Kiedy z kolei na inaugurację wygrywać się nie udało, Kolejorzowi z reguły ciężko było o wskoczenie na wysokie obroty również w następnych tygodniach. To miało swój efekt w tabeli, w której Lech zazwyczaj "okopywał" się na kolejny fragment kampanii w niższych rejonach stawki, co ilustruje poniższe zestawienie:

Sezon

Pierwszy mecz

Liczba punktów

po pięciu meczach

Miejsce w tabeli

po pięciu meczach

2011/12

ŁKS – Lech Poznań 0:5

10

2.

2012/13

Lech Poznań – Ruch Chorzów 4:0

11

2.

2013/14

Ruch Chorzów – Lech Poznań 1:1

6

11.

2014/15

Lech Poznań – Piast Gliwice 4:0

8

6.

2015/16

Lech Poznań – Pogoń Szczecin 1:2

4

13.

2016/17

Śląsk Wrocław – Lech Poznań 0:0

4

14.

2017/18

Lech Poznań – Sandecja Nowy Sącz 0:0

8

4.

2018/19

Wisła Płock – Lech Poznań 1:2

12

1.

2019/20

Piast Gliwice – Lech Poznań 1:1

8

4.

2020/21

Zagłębie Lubin – Lech Poznań 2:1

8

6.*

Średnia punktów po pięciu meczach kiedy Lech wygrywał pierwsze spotkanie: 10,25
Średnia punktów po pięciu meczach kiedy Lech nie wygrywał pierwszego spotkania: 6,33

Niezależnie od przeciwnika, z jakim niebiesko-biali mierzyli się na pierwszy ogień, rezultat tej konfrontacji miał więc spory wpływ na ich dalsze poczynania. Ten sezon piłkarze szkoleniowca Macieja Skorży rozpoczną od domowego starcia z Radomiakiem. Ze znaczenia tego meczu zdają sobie sprawę członkowie jego sztabu, którzy liczą, że potencjalne zwycięstwo z beniaminkiem doda pozytywnego wiatru w żagle ich zespołu.

- Taka wygrana powoduje od razu wzrost morale w zespole, zawodnicy sami się nakręcają. Od pierwszego meczu nie zależy cały sezon, ale ta pozytywna energia, która udziela się drużynie ma znaczenie. Łatwiej też podejść do kolejnego spotkania na wyjeździe z myślą, że u siebie się zdobyło trzy punkty - twierdzi asystent trenera Skorży, Rafał Janas.

Konfrontacja z Radomiakiem może dać także kilka odpowiedzi odnośnie kierunku obranego przez Kolejorza w minionych tygodniach. Zaczyna się gra o stawkę, której lechici od zakończenia ubiegłego sezonu nie uświadczyli. - Sparingi to zawsze jest jedna rzecz, ale to liga weryfikuje nasze wcześniejsze działania. Mecze kontrolne gra się często na sporym zmęczeniu, czasem z rywalami na innym etapie przygotowań, nie zawsze więc są one miarodajne. My z ostatnich tygodni jesteśmy zadowoleni, uniknęliśmy poważniejszych kontuzji i w dużej większości zrealizowaliśmy nasze plany. Liczymy więc, że komplet punktów przyjdzie już w pierwszym meczu. To byłoby pewne potwierdzenie tego, że zmierzamy w dobrą stronę - kończy członek sztabu szkoleniowego Lecha Poznań.

*w sezonie 2020/21 Lech rozegrał swoje piąte spotkanie w lidze w szóstej kolejce, ponieważ mecz piątej serii gier z Pogonią Szczecin został przełożony na późniejszy termin

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Więcej

KKS LECH POZNAŃ S.A.
ul. Bułgarska 17
60-320 Poznań

Infolinia biletowa:
tel.  61 886 30 30   (10:00-17:00)

Infolinia klubowa: Tel: 61 886 30 00
mail: lech@lechpoznan.pl
Biuro Obsługi Kibica

Chcemy, aby korzystanie z naszych stron było dla Ciebie przyjazne. W tym celu staramy się dopasować treści oraz prezentowane reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych przez nas i naszych partnerów. Przez dalsze, aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgody.
Dowiedz się więcej >

Zamknij