2019-03-19 12:56 Jakub Ptak , fot. Archiwum Lecha Poznań

Zaczęło się na Dębcu

97 lat temu utworzony został Klub Sportowy "Lutnia" Dębiec, będący protoplastą współczesnego KKS Lech Poznań. Choć rok 1922 uznaje się za datę przyjęcia zespołu w związkowe szeregi, to jego historia sięga jeszcze dalej.

Za datę powstania Lecha uznaje się 19 marca 1922 roku, jednak by dotrzeć do korzeni klubu, trzeba cofnąć się trzy lata wstecz. Wtedy to założono Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Jedno z kół powstało w podpoznańskim Dębcu, a jego opiekunem stał się proboszcz pobliskiej parafii w Wirach, Karol Seichter. Co ciekawe, o tym, że w organizacji główną rozrywką stała się piłka nożna, zadecydował przypadek. Otóż ksiądz Seichter nie należał do orędowników futbolu. Liczne obowiązki parafialne spowodowały, iż proboszcz nie miał czasu dla swoich podopiecznych. Młodzież zatem szybko znalazła sobie nową rozrywkę, by wypełnić nudę. Podobnie jak wielu rówieśników z Poznania i okolic postanowili założyć klub piłkarski.

Chłopcy z Dębca zaczęli grać w piłkę już w 1920 roku, jednak długo były to wyłącznie pojedynki podwórkowe. Drużyna KSM nie mogła bowiem uczestniczyć w oficjalnych rozgrywkach, gdyż nie zarejestrowano jej w Poznańskim Związku Okręgowym Piłki Nożnej. Walka o akces trwała długo, bowiem do rejestracji potrzebne było określone wpisowe. Pieniądze udało się jednak uzbierać i 19 marca 1922 na listę klubów stowarzyszonych - obok m.in. Orła Poznań - wpisano zespół z Dębca. Nazwano go "Lutnia", a autorem nazwy był skarbnik drużyny Jan Dyzman. Oprócz gry w piłkę śpiewał także w chórze o takiej nazwie. Zespół zaaprobował nazwę, jednak niedługo później - bo już 4 sierpnia - zmieniono jego nazwę na Towarzystwo Sportowe "Liga" Dębiec.

Jednym z największych wyzwań pierwszych prezesów, Jana Nowaka, a później Antoniego Stachowskiego było znalezienie boiska dla swojej drużyny. Wbrew pozorom to zadanie nie należało do łatwych. Żeby wygospodarować miejsce na plac gry, trzeba było wydzierżawić kawałek ziemi od jednego z miejscowych gospodarzy. Z pomocą przyszła rodzina Wicherkiewiczów, zamieszkała przy ulicy Grzybowej. Pole, na którym jeszcze niedawno rosło zboże, zamieniło się w piaskowo-żwirowe boisko. Pierwszy mecz rozegrano na nim niespełna pół roku po założeniu Lutnii/Ligi - 17 września z poznańską Spartą (1:1).

W oficjalnych rozgrywkach piłkarze z Dębca zadebiutowali w 1924 roku, rywalizując w poznańskiej klasie C z między innymi... Kolejowym Klubem Sportowym "Ruch". Właśnie ten zespół był pierwszym przeciwnikiem Ligi - mecz zakończył się zwycięstwem debiutantów 5:3, jednak i tak został zweryfikowany jako walkower dla drużyny z Dębca. Kolejne lata to marsz poznańskiego (w 1925 roku Dębiec został włączony do Poznania) zespołu w kierunku rozgrywek pierwszoligowych. Choć zawodnicy Ligi, a potem KPW szybko awansowali do klasy A, będącej bezpośrednim zapleczem Ekstraklasy, to zadebiutować w niej udało się dopiero po II wojnie światowej. Dalsze losy są kibicom doskonale znane, jednak w takich dniach jak ten warto przypominać o protoplastach Lecha. To dzięki nim ta piękna historia trwa już 97 lat.

Następne mecze

Sobota 20.07 godz.20:00
Piast Gliwice
vs |
Lech Poznań
Piątek 26.07 godz.20:30
Lech Poznań
vs |
Wisła Płock

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Więcej

KKS LECH POZNAŃ S.A.
ul. Bułgarska 17
60-320 Poznań

Infolinia biletowa:
602-368-268 (9:00-17:00)
602-368-369 (9:00-17:00)

Tel: 61 886-30-00
mail: lech@lechpoznan.pl
Biuro Obsługi Kibica

Chcemy, aby korzystanie z naszych stron było dla Ciebie przyjazne. W tym celu staramy się dopasować treści oraz prezentowane reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych przez nas i naszych partnerów. Przez dalsze, aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgody.
Dowiedz się więcej >

Zamknij