2023-07-22 18:03 Maciej Henszel , fot. Przemysław Szyszka

Z nieba do piekła i z powrotem

W pierwszej kolejce sezonu 2023/2024 drugiej ligi piłkarskiej rezerwy Lecha Poznań zremisowały na wyjeździe z Olimpią Elbląg 2:2. Kolejorz prowadził, miał rzut karny na 2:0, a po kilkunastu minutach… przegrywał 1:2. Szymon Pawłowski bezpośrednim uderzeniem z rzutu wolnego w doliczonym czasie gry zdołał jednak wyrwać dla Kolejorza cenny punkt.

Na wyjście piłkarzy na boisko trzeba było poczekać nieco dłużej. Powód? Rzęsisty deszcz, który na kilka minut przed planowanym rozpoczęciem spotkania spowodował, że w Elblągu zrobiło się mokro. Intensywność opadów jednak na szczęście szybko spadła, więc chwilę po godzinie 16 sędzia wyprowadził obie drużyny na murawę, która została w naturalny sposób zroszona.

Pierwszy fragment był dosyć nerwowy w wykonaniu piłkarzy trenera Artura Węski. Lechici popełnili kilka z rzędu przewinień w bocznych sektorach boiska, co pozwalało gospodarzom na dośrodkowania ze stałych fragmentów gry. Ten element nie był jednak ich mocną stroną i większego zagrożenia dla bramki Mateusza Pruchniewskiego nie było. Zresztą długo czekaliśmy na pierwsze celne uderzenie, w końcu oddał je były zawodnika Kolejorza, Ołeksandr Jacenko, ale poznański bramkarz z pomocą obrońców poradził sobie.

Gracze rezerw początkowo musieli mocno pracować na własnej połowie, broniąc dostępu do własnej bramki. Czynili to skutecznie, a zresztą z każdą minutą impet Olimpii opadał - proporcjonalnie do mocy deszczu nad stadionem. Zresztą jeszcze przed przerwą goście coraz śmielej wychylali nos z własnej połowy i kilka razy zameldowali się w polu karnym rywali. Zabrakło jednak tam konkretów w postaci soczystego uderzenia, bądź dokładnego dogrania. Raz spróbował dograć idealnie Maksymilian Dziuba, ale troszkę zbyt mocno kopnął piłkę i golkiper odważnym wyjściem zażegnał niebezpieczeństwo.

Co się odwlecze… W myśl tego powiedzenia już w pierwszej akcji po przerwie Lech II objął prowadzenie. Kapitalną akcję przeprowadził Filip Wilak, który przedarł się wzdłuż linii końcowej boiska i dograł przed bramkę, gdzie nogę dołożył drugi ze skrzydłowych - Filip Wolski. 17-latek strzelił swojego pierwszego gola w oficjalnym spotkaniu na poziomie seniorskim. Stało się to w dziesiątym występie na drugoligowych boiskach. Oczywiście Olimpia ruszyła do odrabiania strat. Miała dwie dobre okazje, ale bez efektu bramkowego.

A potem w kilkadziesiąt minut sekund mieliśmy niesamowitą huśtawkę nastrojów. Najpierw po nieco ponad godzinie gry Wolski przedarł się w szesnastkę i został podcięty przez przeciwnika. Sędzia podyktował rzut karny, do piłki podszedł Wilak, ale jego intencje wyczuł bramkarz, który odbił futbolówkę, a ta leciała wzdłuż linii bramkowej i niebiesko-biali pospieszyli z dobitką, ale niesamowicie zebrał się golkiper, który zdołał raz jeszcze skutecznie interweniować! Chwilę później Wolski został ograny i wpadł z tyłu na przeciwnika, który był już niestety w polu karnym. Znów jedenastka, tyle że dla przeciwników - tutaj wykorzystany i nastąpiło wyrównanie na po 1.

Wtedy wydawało się, że dojdzie do podziału punktów, bo też sporadycznie tworzyło się zagrożenie zarówno z jednej, jak i drugiej strony. I faktycznie tak się stało, ale przy rezultacie 2:2! Jak do tego doszło? Najpierw Olimpia przy dużej dozie szczęścia objęła prowadzenie. Kopnięcie bez przyjęcia, Pruchniewski jeszcze próbował interweniować, ale nie był w stanie wypchnąć futbolówki poza światło bramki. W doliczonym czasie gry sędzia podyktował rzut wolny z ponad 25 metrów. Wiadomo było, że odpowiedzialność weźmie na swoje barki Szymon Pawłowski. Doświadczony kapitan rezerw uderzył płasko, ale niezwykle precyzyjnie i tuż przy słupku znalazł miejsce na zaskoczenie rywala. A zatem do szatni obie drużyny zeszły z dorobkiem jednego punktu i w ten sposób rozpoczęły sezon 2023/2024.

Olimpia Elbląg - Lech II Poznań 2:2 (0:0)

Bramki: Żak (70. z karnego), Bartoś (87.) - Wolski (47.), Pawłowski (90.)

OLIMPIA ELBLĄG: Łukasz Łęgowski - Łukasz Sarnowski, Michał Kuczałek, Kacper Szczudliński (78. Kamil Bartoś) - Marcel Stefaniak, Maciej Spychała, Kacper Jóźwicki, Maciej Famulak, Jan Sienkiewicz (85. Konrad Łabecki), Ołeksandr Jacenko (78. Patryk Jakubczyk) - Mariusz Gabrych (67. Adam Żak).

LECH II POZNAŃ: Mateusz Pruchniewski - Maciej Orłowski, Bartosz Tomaszewski, Maciej Wichtowski, Ksawery Kukułka - Patryk Olejnik (74. Bruno Żołądź), Szymon Pawłowski, Maksymilian Dziuba (67. Maksym Czekała) - Filip Wolski (74. Jan Niedzielski), Norbert Pacławski, Filip Wilak.

Sędzia: Filip Kaliszewski (Gdańsk).

Żółta kartka: Stefaniak, Spychała, Kuczałek - Olejnik, Tomaszewski.