2021-09-01 14:07 Adrian Garbiec , fot. Przemysław Szyszka

Tiba Time

Pedro Tiba w ostatnim meczu przeciwko Pogoni Szczecin strzelił wyrównującego gola w doliczonym czasie gry. Tym samym była to jego siódma bramka (na trzynaście w Kolejorzu) po 80. minucie gry w niebiesko-białych barwach.

Pedro Tiba trafił do Lecha Poznań latem 2018 roku z Bragi. Portugalczyk już w swoim debiucie strzelił niezwykle ważnego gola w wyjazdowym meczu z Wisłą Płock. Pomocnik zapewnił drużynie trzy punkty efektownym strzałem z powietrza w 89. minucie. Lechici wygrali to spotkanie 2:1. Na kolejne trafienie nie czekał długo. Już dwa tygodnie później w starciu ze Śląskiem Wrocław, Tiba popisał się kolejnym świetnym uderzeniem, który również zapewnił drużynie Ivana Djurdjevicia komplet punktów. Jedyne trafienie w tym meczu padło w 82. minucie.

Następna tak późna bramka Portugalczyka miała miejsce w sezonie 2019/20 w spotkaniu grupy mistrzowskiej przeciwko Piastowi Gliwice. Lechici praktycznie całą drugą połowę grali w osłabieniu po czerwonej kartce Thomasa Rogne, lecz mimo wszystko potrafili wywieźć trzy punkty ze stadionu przeciwnika. Najpierw gola bezpośrednio z rzutu wolnego strzelił Jakub Moder, a wynik w doliczonym czasie gry ustalił Pedro Tiba.

Jeden z lepszych występów byłego zawodnika Bragi w niebiesko-białych barwach przypadł na mecz w europejskich pucharach. W trzeciej rundzie eliminacji do Ligi Europy Lech Poznań zmierzył się rok temu we wrześniu z cypryjskim Apollonem Limassol. Lechici wygrali 5:0, a dwa gole strzelił Tiba. Portugalczyk najpierw napoczął, a następnie dobił rywala w 91. minucie.

W sezonie 2020/21 jeszcze dwukrotnie miała miejsce sytuacja, kiedy 33-latek wpisywał się na listę strzelców w ostatnich minutach. W 13. kolejce uratował punkt w zremisowanym 1:1 meczu ze Stalą Mielec. W bardziej dramatycznych okolicznościach padła druga bramka, którą strzelił w derbowym starciu z Wartą Poznań. Michał Skóraś dośrodkował piłkę, którą do siatki rywala próbowali skierować najpierw Jan Sykora, a potem Bartosz Salamon. Całe zamieszanie wykorzystał Tiba. Portugalczyk minął Adriana Lisa i trafił do bramki w ostatniej akcji meczu.