2023-03-15 17:17 Maciej Henszel , fot. Przemysław Szyszka

Tam zagrają lechici: Tele2 Arena

Piłkarze Lecha Poznań będą mieli okazję po raz drugi zagrać w europejskich pucharach na Tele2 Arena w Sztokholmie. Co ciekawe, w tym przypadku jest to dwóch różnych przeciwników - w 2020 roku Hammarby IF, a teraz Djurgården.

Poza klubami jest jednak jeszcze kilka innych różnic. Po pierwsze, wtedy rywalizacja z Hammarby (3:0) odbywała się bez udziału publiczności ze względu na pandemię koronawirusa, tym razem będzie na trybunach komplet, czyli 25 tysięcy kibiców. Po drugie, tym razem zamknięty będzie dach, bo jest taka możliwość na nowoczesnym obiekcie, więc będzie można poczuć się niczym w hali. I po trzecie, etap zupełnie inny, bo wówczas były to eliminacje pucharowe, a teraz stawką jest ćwierćfinał Ligi Konferencji Europy.

W przeszłości Lech już grał w europejskich rozgrywkach na tym samym stadionie, ale z różnymi zespołami. Najbardziej jaskrawy przykład to obiekt Tofika Bachramowa w Baku, gdzie spotykał się z Chazarem Lenkoran, Interem Baku, a także Karabachem Agdam z Azerbejdżanu. Teraz jednak jest znacznie bliższa podróż, do tego inne warunki atmosferyczne i przede wszystkim nowoczesny stadion - Tele2 Arena, która została wybudowana w stolicy Szwecji w latach 2010-2013, czyli dekadę temu. Formalnie nazywa się Stockholmsarenan, a ta obecnie używana pochodzi oczywiście od sponsora tytularnego.

Położony jest na południe od centrum Sztokholmu. Pojemność dla meczów piłkarskich to 30 001, natomiast w przypadku koncertów można pomieścić nawet 45 tys. osób. Można tam też organizować zawody jeździeckie, sporty motorowe, sporty zimowe, bankiety, wystawy, a także różnego rodzaju eventy firmowe. Rekord to występ Madonny, którą przyszło posłuchać 40 557 widzów. Zresztą w przypadku futbolu też jest mała różnica polegająca na tym, że część miejsc za bramkami jest stojąca, bo tam znajdują się sektory szalikowców dwóch klubów, które w tym miejscu grają w roli gospodarza, czyli Hammarby, a także Djurgårdens IF. W przypadku rozgrywek europejskich UEFA nie dopuszcza tych sektorów, co natychmiast wpływa na zmniejszenie pojemności.

Początkowo uroczyste otwarcie miało nastąpić przy okazji mistrzostw świata w hokeju na lodzie w 2013 roku, pierwsze starcie tej imprezy miało być właśnie na Stockholmsarenan. Dwumiesięczne opóźnienie sprawiło jednak, że te plany nie doszły do skutku. Nie brakowało jednak w tym miejscu wielkich imprez sportowych, a także muzycznych, na czele z ostatnią - w styczniu Polska i Szwecja organizowały mistrzostwa świata piłkarzy ręcznych. Na Tele2 Arena grano m.in. wielki finał pomiędzy Danią a Francją.

Następne mecze

Niedziela 02.04 godz.17:30
Lech Poznań
vs |
Pogoń Szczecin
Sobota 08.04 godz.20:00
Lech Poznań
vs |
Warta Poznań

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Więcej

KKS LECH POZNAŃ S.A.
ul. Bułgarska 17
60-320 Poznań

Infolinia biletowa:
tel.  61 886 30 30   (10:00-17:00)

Infolinia klubowa: Tel: 61 886 30 00
mail: lech@lechpoznan.pl
Biuro Obsługi Kibica

Chcemy, aby korzystanie z naszych stron było dla Ciebie przyjazne. W tym celu staramy się dopasować treści oraz prezentowane reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych przez nas i naszych partnerów. Przez dalsze, aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgody.
Dowiedz się więcej >

Zamknij