2023-08-23 12:12 Adrian Gałuszka , fot. Patryk Pindral

Sztaby grup poznańskiej części Akademii skompletowane

Poznaliśmy ostateczny kształt sztabów trenerskich w drużynach poznańskiej części Akademii Lecha Poznań. - Celujemy w to, by utrzymać stabilizację. Chcemy, by trenerzy prowadzili swoje drużyny przez minimum dwa lata, przeprowadzając zawodników przez kolejne etapy szkolenia - tłumaczy koordynator szkolenia poznańskiej części Akademii, Łukasz Chęciński.

Poznańska część szkoły piłkarskiej Kolejorza składa się łącznie z dziesięciu zespołów. Cztery najstarsze z nich są złożone z graczy urodzonych w latach 2010, 2011, 2012 oraz 2013. Jeśli chodzi o rocznik 2014, 2015 i 2016, każdy z nich posiada po dwie ekipy. Dodatkowo najmłodsi zawodnicy wchodzą w skład grupy naborowej i mowa o graczach z rocznika 2017. Co roku sztaby niektórych z tych drużyn przechodzą zmiany, ale jak podkreśla Łukasz Chęciński, głównym celem z punktu widzenia trenerskiego jest zachowanie stabilizacji na stanowisku pierwszego trenera.

- Dążymy do tego, by każdy trener prowadził swoją drużynę przez przynajmniej dwa lata. Ma to na celu utrzymanie ciągłego rozwoju zawodników na poszczególnych etapach, dla przykładu w piłce siedmioosobowej, dziewięcioosobowej czy jedenastoosobowej. Oczywiście, zdarzają się też sytuacje, kiedy trenerzy są odpowiedzialni za zespół z danego rocznika przez dłuższy okres, jak to miało miejsce w przypadku Michała Koźmińskiego, który przeprowadził swoich zawodników przez praktycznie cały proces szkolenia w Poznaniu. Nie widzieliśmy ku temu przeciwskazań, bo to doświadczony szkoleniowiec, który doskonale rozumie naszą klubową strategię i filozofię, a przy tym świetnie współpracował z samymi chłopakami - opowiada koordynator szkolenia poznańskiej części Akademii Lecha Poznań.

W sztabach szkoleniowych nie brakuje byłych piłkarzy Kolejorza oraz jego wychowanków. Takimi są funkcjonujący od dłuższego czasu w akademii Krzysztof Kotorowski, Zbigniew Pleśnierowicz i Jakub Wilk, a także Bartłomiej Burman i Aleksander Kram, którzy rozpoczynają pracę w roli drugich trenerów. - To ludzie znający klub, którzy sami trenowali czy grali przy Bułgarskiej, posiadają ciekawą perspektywę i spojrzenie na futbol oraz doświadczenie. Liczymy na ich wsparcie i to, że będą w stanie wydatnie pomóc naszych zawodnikom w ich rozwoju - opisuje Chęciński, który sam pełni funkcję szkoleniowca najstarszej juniorskiej ekipy w Poznaniu.

Głównym trenerem odpowiedzialnym za piłkę pięcioosobową został funkcjonujący w klubie od dłuższego czasu Maciej Bandosz. Tę samą rolę, ale w piłce siedmioosobowej sprawuje z kolei wspominany wyżej Michał Koźmiński. Ważnym wzmocnieniem, jeśli chodzi o struktury akademii jest rozpoczęcie współpracy z doktorem Michałem Włodarczykiem z poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Od września będzie on prowadził zajęcia z zawodnikami dwóch najstarszych grup jako trener przygotowania motorycznego.

Co się z kolei na pewno nie zmieni? Oczywiście ścisła współpraca pomiędzy dwoma ośrodkami klubowej szkoły piłkarskiej, poznańskim oraz wronieckim. - Warto podkreślić, ze mimo odległości dzielącej obie części nasi trenerzy wizytują we Wronkach na stażach trenerskich oraz są zaangażowani w tamtejsze inicjatywy szkoleniowe. Cieszy nas głód wiedzy ludzi z naszych sztabów i chcemy pomagać im się rozwijać. Istotną w tym kontekście funkcję będzie pełnił też trener bramkarzy, Rafał Mielcarek, który mając doświadczenie z pracy we Wronkach będzie istotną postacią spajającą szkolenie graczy na tej pozycji. Chłopcy oczywiście mogą cały czas liczyć na pełną opiekę ze strony sztabu medycznego, któremu w Poznaniu przewodzi Jacek Schroeder - dodaje trener Chęciński.

Szkoleniowcy poznańskich drużyn młodzieżowych cały czas aktywnie wspierają projekt klubów patronackich, na czele którego stoi doktor Robert Śliwowski. Trenerzy młodzieżowych grup wizytują je, przeprowadzając treningi pokazowe oraz warsztaty i tym samym wspierają rozwój tamtejszych szkoleniowców oraz zawodników. - Dbamy o to, by nie zamykać się na innych i nie koncentrować tylko na swoim własnym rozwoju. Chcemy wychodzić do mniejszych ośrodków, pomagać im oraz budować bliskie relacje i więzi z nimi. Pielęgnujemy to od kilku lat między innymi poprzez projekt klubów patronackich i zamierzamy to udoskonalać - zaznacza koordynator szkolenia poznańskiej części Akademii Lecha Poznań.

Sztaby poznańskiej części Akademii Lecha Poznań:

Następne mecze

Czwartek 07.12 godz.21:00
Arka Gdynia
vs |
Lech Poznań
Niedziela 10.12 godz.12:30
Lech Poznań
vs |
Piast Gliwice

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Więcej

KKS LECH POZNAŃ S.A.
Enea Stadion
ul. Bułgarska 17
60-320 Poznań

Infolinia biletowa:
tel.  61 886 30 30   (10:00-17:00)

Infolinia klubowa: Tel: 61 886 30 00
mail: lech@lechpoznan.pl
Biuro Obsługi Kibica

Chcemy, aby korzystanie z naszych stron było dla Ciebie przyjazne. W tym celu staramy się dopasować treści oraz prezentowane reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych przez nas i naszych partnerów. Przez dalsze, aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgody.
Dowiedz się więcej >

Zamknij