2018-07-26 21:17 Karol Szumlicz , fot. Przemysław Szyszka

Szachtior Soligorsk - Lech Poznań 1:1

W pierwszym meczu drugiej rundy eliminacji do Ligi Europy Lech Poznań zremisował z Szachtiorem Soligorsk 1:1. Bramkę dla Białorusinów w 53. minucie strzelił Elis Bakaj, wyrównał debiutujący w barwach Kolejorza João Amaral.

Pierwsza połowa rozpoczęła się od dobrej akcji gospodarzy. Już w 2. minucie po koronkowej akcji Aleksandra Selyavy na bramkę bronioną przez Jasmina Buricia strzelał Igor Burko. Jego uderzenie minęło jednak lewy słupek. Potem inicjatywę przejęli zawodnicy trenera Ivana Djurdjevicia. Po koronkowej akcji Pedro Tiby strzał Volodymyra Kostevycha został sparowany przez kapitana gospodarzy, Andreia Klimovicha.

W 20. minucie spotkania świetnym zagraniem popisał się z kolei Christian Gytkjaer. Jego wolej został jednak sparowany na słupek, ale już po chwili dwie groźne sytuacje stworzył Maciej Makuszewski. Najpierw udanie dośrodkował do Kostevycha, ale ten był dobrze kryty i nie zdołał oddać celnego strzału. W 32. minucie po rzucie rożnym lechitów piłkę na skraju pola karnego otrzymał również Makuszewski. Jego mocny strzał nie trafił jednak w światło bramki.

Pod koniec pierwszej połowy inicjatywę na chwilę przejęli ponownie gracze soligorskiego Szachtiora. Pięć minut przed końcem z dystansu strzelił były zawodnik Jagiellonii Białystok, Roger Canas, ale jego strzał był bardzo niecelny. Do przerwy wynik nie uległ zmianie i na tablicy wyników widniał cały czas bezbramkowy remis.

Od początku drugiej połowy Szachtior ruszył do ataku, co przełożyło się na otwarcie wyniku starcia. W 53. minucie po podaniu ze środka pola i błędzie defensywy Kolejorza, przed szansą stanął Elis Bakaj. Po strzale na krótki słupek zawodnika Szachtiora, piłka przełamała ręce Buricia i dała prowadzenie drużynie z Białorusi. Ekipa prowadzona przez Sergieja Taszujewa po zdobytej bramce nie ustała w atakach. Po sprytnie rozegranym rzucie rożnym przed szansą stanął Aleksandr Selyava, jednak jego strzał zostal zablokowany przez obrońców Kolejorza.

Po przestoju w grze lechici ruszyli z atakiem. W 74. minucie Makuszewski ruszył z kontrą po rzucie rożnym gospodarzy, ale w tej sytuacji jego podanie nie pozwoliło na stworzenie dogodnej sytuacji dla nadbiegającego Pedro Tiby i w trudnej sytuacji Portugalczyk uderzył nad bramką Klimovicha. Pięć minut później z 25 metra spróbował Tomasz Cywka, jednak ten strzał również nie pozwolił na pokonanie bramkarza Szachtiora.

Kolejorz długo czekał na swoją kolejną szansę. Ta przyszła w 89. minucie, kiedy z kolejną kontrą wyszli Pedro Tiba oraz debiutujący w niebiesko-białych barwach João Amaral. Ten drugi - po podaniu swojego rodaka - nie pomylił się w sytuacji sam na sam, doprowadzając do remisu. Rewanż już za tydzień w Poznaniu o godzinie 20:45.

Szachtior Soligorsk – Lech Poznań 1:1 (0:0)

Bramki: Elis Bakaj (53.) - Joao Amaral (89.)

Szachtior Soligorsk: Andrei Klimovich - Igor Burko, Pavel Rybak, Maksim Bordachev, Sergei Matveichik - Julius Szoke, Aleksandr Selyava, Roger Canas - Yuri Kovalev, Elis Bakaj (72. Denis Laptyev), Max Ebong (46. Sergey Balanovich)

Lech Poznań: Jasmin Burić - Vernon De Marco, Rafał Janicki, Thomas Rogne - Maciej Makuszewski, Tomasz Cywka (90. Łukasz Trałka), Pedro Tiba, Volodymyr Kostevych - Mihai Radut (76. Maciej Gajos), Christian Gytkjaer, Darko Jevtić (70. João Amaral)