2023-08-26 13:03 Adrian Gałuszka , fot. Przemysław Szyszka

Skuteczna pogoń juniorów starszych

Juniorzy starsi Lecha Poznań wygrywają z Cracovią w ramach 3. kolejki Centralnej Ligi Juniorów. W sobotnim spotkaniu rozgrywanym we Wronkach bramki dla niebiesko-białych zdobyli dwukrotnie Kajetan Nowak oraz Kacper Orzechowski. To drugie zwycięstwo Kolejorza w tym sezonie.

Po ubiegłotygodniowym niepowodzeniu w derbach z Wartą podopieczni trenera Bartosza Bochińskiego chcieli zmazać plamę najszybciej, jak to tylko możliwe. Okazja ku temu wydawała się być idealna, bo po raz pierwszy w tym sezonie przyszło im zaprezentować się przed własną publicznością. Do Wielkopolski zawitała Cracovia, która przed tą serią gier miała tyle samo "oczek" w dorobku, co lechici, czyli trzy. Pasy również zwyciężyły na inaugurację, ale w miniony weekend musiały u siebie uznać wyższość Odry Opole.

Starcie obu ekip we Wronkach rozkręcało się z minuty na minutę, ale już od początkowych fragmentów nie można było narzekać ani na jego tempo, ani temperaturę. Zarówno gospodarze, jak i goście nie odstawiali nogi, a że sędzia pozwalał im na wiele, oglądaliśmy twardy pojedynek. Atuty piłkarskie wydawały się być w nim jednak po stronie niebiesko-białych, którzy wykreowali sobie w tej części gry sporo okazji do objęcia prowadzenia.

Sporo pozytywnego w ich wydaniu działo się w bocznych sektorach, w których aktywni pozostawali skrzydłowi, Filip Wolski oraz Igor Draszczyk. Drugi z nich uruchomił w 23. minucie wybiegającego na czysta pozycję Sammy'ego Dudka, jednak pomocnik Kolejorza nie zdołał wykorzystać sytuacji sam na sam z golkiperem krakowian i przeniósł piłkę nad poprzeczką. Już po chwili Draszczyk próbował finalizować szarżę Filipa Warciarka, który obsłużył go idealnym podaniem na czystą pozycję. Tym razem dobrze spisał się bramkarz Pasów, który wyłapał próbę 16-latka.

Przed kolejną niezłą szansą stanął po nieco ponad pół godzinie Warciarek, któremu w tej sytuacji asystował lewy obrońca, Karol Kalata. Środkowy pomocnik spróbował szczęścia po strzale bez przyjęcia, ale zabrakło mu precyzji. Cracovia przetrwała bardzo trudny moment naporu Lecha i sama wyprowadziła mocny cios w 38. minucie. Mateusz Mędrala został postawiony w sytuacji "oko w oko" z rywalem, a że ten uderzył i silnie, i precyzyjnie, zrobiło się 0:1.

Po zmianie stron zawodnicy szkoleniowca Bochińskiego robili wiele, by odwrócić niekorzystny rezultat. Spięć pod bramką przyjezdnych nie brakowało, a już kilkaset sekund po wznowieniu do wyrównania mógł doprowadzić wprowadzony z ławki za Szymona Mazę Dawid Ławniczak. Jego sytuacyjna próba z bliskiej odległości trafiła jednak tylko w boczną siatkę. Przed równie dobrą, jak nie lepszą okazją stanął niedługo później Wolski, który po świetnym podaniu Kalaty nie zdołał przymierzyć w światło bramki.

Niebiesko-biali - podobnie jak przed przerwą - przeważali, nadając ton boiskowym wydarzeniom, ale nie przynosiło to skutku w postaci gola na 1:1. Ich trener szukał nowych rozwiązań, wprowadzając na boisko jeszcze Nikodema Stachowicza, Oskara Tomczyka, Jakuba Przebierałę oraz Kajetana Nowaka. Ostatni z wymienionych wszedł na plac najlepiej, jak tylko się dało, bo już w pierwszym kontakcie zanotował fantastyczne trafienie z powietrza. Nie minęło pięc minut, a juniorzy starsi Kolejorza powinni znaleźć się na prowadzeniu. Kalata krótko po zanotowaniu asysty popisał się kolejnym celnym dośrodkowaniem, ale bramkarz Cracovii stanął na wysokości zadania, świetnie interweniując po próbie Tomczyka z bliskiej odległości.

Co nie udało się napastnikowi, powiodło się po rzucie rożnym wykonanym przez Kalatę w 84. minucie. Najlepiej w polu bramkowym przyjezdnych odnalazł się stoper, Kacper Orzechowski i wyprowadził swoją drużynę na upragnione prowadzenie! Pasy ambitnie walczyły do końcowego gwizdka, miały jeszcze swoją okazję na 2:2, ale w doliczonym czasie po czerwonej kartce dla jednego ze swoich graczy musiały radzić sobie w dziesięciu. Z tego skorzystali lechici, którzy za sprawą pięknego uderzenia Kajetana Nowaka postawili kropkę nad "i", pieczętując drugą wygraną w trwającym sezonie Centralnej Ligi Juniorów.

Lech Poznań U-19 - Cracovia U-19 3:1 (0:1)

Bramki: Nowak (75., 90.), Orzechowski (84.) - (38.)

Lech Poznań: Mateusz Mędrala - Damian Sokołowski (90. Filip Tokar), Wojciech Mońka, Kacper Orzechowski, Karol Kalata - Igor Brzyski (64. Jakub Przebierała), Sammy Dudek (74. Kajetan Nowak), Filip Warciarek (64. Oskar Tomczyk) - Filip Wolski, Szymon Maza (46. Dawid Ławniczak), Igor Draszczyk (56. Nikodem Stachowicz)