2018-09-25 09:07 Wiktoria Łabędzka

Puchar Polski zmierza w dobrym kierunku

- Puchar Polski to zawsze dodatkowe emocje, których wszyscy szukają. Uważam, że zmiany mające na celu zwiększenie prestiżu tych rozgrywek są słuszne - ocenia reformę tegorocznej edycji krajowego pucharu trener Lecha Poznań, Ivan Djurdjević.

Podczas majowego posiedzenia Polskiego Związku Piłki Nożnej stowarzyszenie zatwierdziło reformę mającą wpływ na dotychczasowy kształt rozgrywek Pucharu Polski. Najważniejszą ze zmian wydaje się nałożenie na klub obowiązku wystawienia w trakcie trwania całego spotkania przynajmniej jednego młodzieżowca, czyli zawodnika do 21. roku życia.

W kadrze pierwszego zespołu Kolejorza znajduje się aż sześciu zawodników spełniających to kryterium. Są nimi Robert Gumny, Wiktor Pleśnierowicz, Kamil Jóźwiak, Tymoteusz Klupś, Paweł Tomczyk oraz Hubert Sobol. Podczas spotkania z ŁKS-em Łódź trener Ivan Djurdjević nie będzie mógł skorzystać z usług tylko dwóch obrońców. Pozostali zostają do jego dyspozycji.

- Nie mamy problemu ze spełnieniem tego wymogu. Słyniemy przecież z bardzo dobrej akademii i szkolenia młodzieży. Oprócz Kamila szansę gry może otrzymać także Paweł Tomczyk oraz Tymoteusz Klupś. Na swoją szansę czeka Hubert Sobol - komentuje serbski szkoleniowiec.

Drugą istotną zmianą jest rezygnacja z meczów rewanżowych. Dotychczas to dwumecze wyłaniały zwycięzców w spotkaniach ćwierćfinałowych oraz półfinałowych. Po tej zmianie pierwszemu wylosowanemu zespołowi przypadnie rola gospodarza starcia. Wyjątkiem od tej reguły będzie sytuacja, gdy rywal będzie reprezentantem niższej klasy rozgrywkowej. Wówczas to on będzie gościł u siebie przeciwnika. Z każdym kolejnym etapem pary będą losowane na nowo.

- Puchar Polski to zawsze dodatkowe emocje, których wszyscy szukają. Historia zna wiele przypadków, gdzie faworyt był eliminowany przez teoretycznie słabszego rywala. Rezygnacja z meczu rewanżowego zwiększa wagę pojedynku. Tutaj już nie ma miejsca na przypadek - ocenia trener Djurdjević.

W tegorocznej edycji turnieju kluby ekstraklasy swoje zmagania rozpoczynają od 1/32 finału, a nie jak dotychczas od 1/16. Zrezygnowano też z rozstawienia drużyn, a w dogrywce wprowadzano możliwość przeprowadzenia czwartej zmiany. Poza aspektami sportowymi, związek postanowił też zwiększyć pulę naród przyznawaną uczestnikom za osiągnięcia w rozgrywkach.

- Puchar Polski daje możliwość uczestnictwa w eliminacjach do Ligi Europy. To prestiżowy turniej, a zmiany idą w dobrym kierunku. W ostatnich latach finały rozgrywane były na Stadionie Narodowym, gdzie emocje zawsze sięgają zenitu, a kibice tłumnie przybywają na trybuny. Chcielibyśmy znaleźć się w finale tegorocznych rozgrywek. Najpierw czeka nas jednak spotkanie z ŁKS-em - kończy Serb.

Następne mecze

Sobota 06.06 godz.17:30
Zagłębie Lubin
vs |
Lech Poznań
Wtorek 09.06 godz.20:30
Lech Poznań
vs |
Pogoń Szczecin

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Więcej

KKS LECH POZNAŃ S.A.
ul. Bułgarska 17
60-320 Poznań

Infolinia biletowa:
602-368-268 (9:00-17:00)
602-368-369 (9:00-17:00)

Tel: 61 886-30-00
mail: lech@lechpoznan.pl
Biuro Obsługi Kibica

Chcemy, aby korzystanie z naszych stron było dla Ciebie przyjazne. W tym celu staramy się dopasować treści oraz prezentowane reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych przez nas i naszych partnerów. Przez dalsze, aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgody.
Dowiedz się więcej >

Zamknij