2021-04-01 08:59 Aleksandra Kłosowska , fot. Przemysław Szyszka

Podsumowanie zmagań lechitów w kadrach

Za nami pierwsza w tym roku pauza w rozgrywkach spowodowana zmaganiami reprezentacyjnymi. Tym razem na zgrupowania wyjechało jedynie pięciu zawodników Lecha Poznań - najmniej w ostatnim czasie. Marcowa przerwa upłynęła pod znakiem eliminacji do mistrzostw świata oraz towarzyskich spotkań reprezentacji Polski U-21. Sprawdzamy, jak lechici wypadli w starciach z międzynarodowymi rywalami.

Początkowo w reprezentacji Polski do lat 21 miało znaleźć się czterech zawodników Lecha, jednak przez pozytywny wynik testu na obecność koronawiursa, Michał Skóraś nie mógł polecieć z drużyną do Hiszpanii. Mecz towarzyski z Arabią Saudyjską U-20 zakończył się wysokim zwycięstwem naszych młodzieżowców 7:0. Na boisko w pierwszym składzie wybiegli Jakub Kamiński i Filip Szymczak, dla którego był to debiut w kadrze U-21. Spotkanie to można uznać za szczególnie udane, ponieważ w 70. minucie gola strzelił wchodzący z ławki Filip Marchwiński. Druga rywalizacja, tym razem z drużyną Austrii U-21 nie przyniosła już tyle radości, ponieważ zakończyła się porażką 0:2. Od pierwszych minut zagrał Kamiński, a w drugiej połowie szeregi biało-czerwonych zasilili Marchwiński i Szymczak. Choć lechici mieli sytuacje bramkowe, nie udało im się zmienić losów spotkania.

Eliminacje do mistrzostw świata 2022 rozpoczęła reprezentacja Słowacji, a wraz z nią nasz zawodnik, Lubomir Šatka, dla którego było to jedenaste spotkanie w narodowych barwach. Nasi sąsiedzi zza południowej granicy najpierw zremisowali z Cyprem (0:0) i Maltą (2:2), jednak zarówno w jednym, jak i w drugim minut środkowy obrońca z Kolejorza nie zagrał. Lechita zagrał za to pełne 90 minut w zwycięskim boju z Rosją (2:!), dzięki któremu Słowacy poprawili swoją sytuację w tabeli. Obecnie zajmują trzecie miejsce w grupie H, tracąc zaledwie punkt do znajdujących się na wyższych pozycjach Chorwacji (6 pkt.) oraz Rosji (6 pkt.).

O udział w mistrzostwach w Katarze walczy też Gruzja, w składzie z Niką Kvekveskirim. Jednak marzenia o awansie się oddalają, ponieważ po trzech rozegranych spotkaniach zajmują dopiero czwarte miejsce w grupie B z dorobkiem zaledwie punktu. Gruzini na początku eliminacji przegrali ze Szwecją (0:1) i Hiszpanią (1:2), z którą mieli okazję sprawić niespodziankę, gdyż gości w Tbilisi uratowała dopiero bramka w doliczonym czasie gry. Jedyny punkt udało im się dowieźć do końca w środowym meczu z Grecją (1:1). Kvekveskiri wystąpił w każdym z tych meczów. Godzinę rozegrał ze Szwedami, a w dwóch kolejnych wchodził z ławki rezerwowych na ostatnie minuty. Tym samym lechita ma już na koncie 36 spotkań w reprezentacyjnych brawach.