2018-12-29 09:52 Mateusz Jarmusz , fot. Przemysław Szyszka

Podsumowanie rundy: pomocnicy

Wśród pomocników Lecha Poznań najwięcej występów uzbierali piłkarze, którzy dopiero na początku tego sezonu dołączyli do Kolejorza, czyli Portugalczycy Pedro Tiba i Joao Amaral.

Zdecydowanie najregularniej grającym pomocnikiem był Pedro Tiba, który nie zagrał jedynie w jednym spotkaniu. Absencja ta była spowodowana nadmiarem żółtych kartek w rozgrywkach Ligi Europy. Środkowy pomocnik zaliczył dwadzieścia dwa mecze w pełnym wymiarze czasowym. Zdobył cztery bramki w Lotto Ekstraklasie, z czego trzy były trafieniami na wagę trzech punktów dla niebiesko-białych. Tiba w trakcie rundy "jesiennej" został mianowany kapitanem Lecha i pełnił tę funkcję w ośmiu spotkaniach.

Joao Amaral rozegrał dwadzieścia trzy mecze, z czego tylko w dziewięciu przypadkach wystąpił w pierwszym składzie i nie został zmieniony przed końcowym gwizdkiem. Strzelił sześć ligowych goli oraz dołożył po jednym trafieniu w europejskich pucharach i Pucharze Polski. Dodatkowo we wszystkich rozgrywkach popisał się pięcioma asystami przy bramkach swoich kolegów. Polskim pomocnikiem z największą liczbą występów w tym sezonie jest Łukasz Trałka. Rozegrał dwadzieścia jeden meczów, w których zdobył dwie bramki. Doświadczony zawodnik czterokrotnie zakładał opaskę kapitańską. Obecnie ma na swoim koncie aż 262 występy w niebiesko-białych barwach i z każdym spotkaniem coraz bardziej przybliża się do dziesiątki lechitów z największą liczbą występów w barwach kolejowego klubu.

Po dwadzieścia spotkań mają na swoim koncie Maciej Makuszewski oraz Maciej Gajos. Reprezentant Polski, jak na razie, zaliczył w tym sezonie osiem asyst, a Gajos popisał się pięknym strzałem z rzutu wolnego w domowym starciu z Zagłębiem Sosnowiec. Makuszewski dwukrotnie pełnił funkcję kapitana. Miało to miejsce w wyjazdowym meczu z Szachtiorem Soligorsk i w domowym spotkaniu z Wisłą Kraków. O jedno starcie mniej rozegrał wychowanek Akademii Lecha Poznań, Kamil Jóźwiak. Dynamiczny skrzydłowy był dwukrotnie wyłączony z gry ze względu na urazy. Miało to miejsce na początku sezonu oraz pod koniec minionej rundy. W rozgrywkach ekstraklasy zaliczył dwie asysty.

Troszkę mniej występów zapisał przy swoim nazwisku Darko Jevtić. Zagrał w siedemnastu meczach, ale w żadnym z nich nie przebywał na boisku pełnych 90 minut. Zdobył dwie bramki oraz dołożył do tego pięć asyst. Raz pełnił funkcję kapitana Kolejorza, w pierwszym ligowym spotkaniu z Wisłą Płock.

Tomasz Cywka rozegrał jedynie szesnaście meczów ze względu na uraz, który wyłączył go z treningów w drugiej połowie rundy. Na początku sezonu był kluczową postacią Kolejorza i m.in. rozegrał w pełnym wymiarze czasowym wszystkie mecze w Lidze Europy. W tej rundzie zdobył również swoją pierwszą bramkę w ekstraklasie, a należy przypomnieć, że przez trzy lata występował w niej, w barwach Wisły Kraków.

Czternaście meczów na swoim koncie ma Mihai Radut, ale w żadnym z nich nie spędził na boisku 90 minut. Jedynie osiem meczów rozegrał Tymoteusz Klupś, który także miał problemy związane z kontuzjami. W wyjazdowym spotkaniu z Zagłębiem Sosnowiec młody pomocnik strzelił swojego pierwszego ligowego gola. W tym samym starciu zadebiutował, zaledwie szesnastoletni, Filip Marchwiński, który również zdobył bramkę i równocześnie stał się najmłodszym ligowym strzelcem w historii Lecha Poznań.

Pomocnicy Lecha Poznań w rundzie "jesiennej" sezonu 2018/2019

Pedro Tiba

Liczba meczów: 27 (22 pełne)

Minuty na boisku: 2343

Bramki: 4

Asysty: 1

Joao Amaral

Liczba meczów: 23 (9 pełnych)

Minuty na boisku: 1605

Bramki: 8

Asysty: 5

Łukasz Trałka

Liczba meczów: 21 (17 pełnych)

Minuty na boisku: 1723

Bramki: 1

Asysty: 1

Maciej Makuszewski

Liczba meczów: 20 (12 pełnych)

Minuty na boisku: 1538

Bramki: 0

Asysty: 8

Maciej Gajos

Liczba meczów: 20 (5 pełnych)

Minuty na boisku: 1055

Bramki: 1

Asysty: 1

Kamil Jóźwiak

Liczba meczów: 19 (5 pełnych)

Minuty na boisku: 1196

Bramki: 0

Asysty: 2

Darko Jevtić

Liczba meczów: 17 (0 pełnych)

Minuty na boisku: 945

Bramki: 2

Asysty: 5

Tomasz Cywka

Liczba meczów: 16 (10 pełnych)

Minuty na boisku: 1240

Bramki: 2

Asysty: 0

Mihai Radut

Liczba meczów: 14 (0 pełnych)

Minuty na boisku: 617

Bramki: 0

Asysty: 0

Tymoteusz Klupś

Liczba meczów: 8 (0 pełnych)

Minuty na boisku: 325

Bramki: 1

Asysty: 1

Nicklas Barkroth

Liczba meczów: 1 (0 pełnych)

Minuty na boisku: 21

Bramki: 0

Asysty: 0

Filip Marchwiński

Liczba meczów: 1 (0 pełnych)

Minuty na boisku: 19

Bramki: 1

Asysty: 0

Następne mecze

Wtorek 02.03 godz.20:30
Lech Poznań
vs |
Raków Częstochowa
Niedziela 07.03 godz.15:00
Pogoń Szczecin
vs |
Lech Poznań

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Więcej

KKS LECH POZNAŃ S.A.
ul. Bułgarska 17
60-320 Poznań

Infolinia biletowa:
tel. 602-368-268 (10:00-17:00)
tel. 602-368-369 (10:00-17:00)

Tel: 61 886-30-00
mail: lech@lechpoznan.pl
Biuro Obsługi Kibica

Chcemy, aby korzystanie z naszych stron było dla Ciebie przyjazne. W tym celu staramy się dopasować treści oraz prezentowane reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych przez nas i naszych partnerów. Przez dalsze, aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgody.
Dowiedz się więcej >

Zamknij