2018-12-28 09:47 Mateusz Jarmusz , fot. Marcin Rajczak

Podsumowanie rundy: obrońcy

W rundzie "jesiennej" trwającego sezonu, w meczach Lecha Poznań wystąpiło dziesięciu nominalnych obrońców. Najwięcej spotkań rozegrali Rafał Janicki oraz Ukrainiec, Volodymyr Kostevych.

Obaj wyżej wspominani obrońcy wystąpili w dwudziestu meczach Kolejorza. Janicki rozegrał czternaście ekstraklasowych starć, pięć w ramach eliminacji Ligi Europy oraz jedno w Pucharze Polski. Łącznie na boisku spędził 1785 minut i zaliczył jedną asystę, przy bramce Christiana Gytkjaera w meczu ze Śląskiem Wrocław.

Ukraiński lewy obrońca, prawdopodobnie miałby więcej rozegranych spotkań, gdyby nie kontuzja, która przytrafiła mu się na rozgrzewce przed rewanżowym spotkaniem z belgijskim KRC Genk. W tej rundzie Kostevych zdobył swoją debiutancką bramkę w niebiesko-białych barwach (w wyjazdowym meczu w Zabrzu) oraz zaliczył jedną asystę. Od powrotu po urazie, czyli od ligowego meczu z Arką Gdynia, rozegrał wszystkie spotkania ligowe w pełnym wymiarze czasowym.

Thomas Rogne jest kolejnym piłkarzem, który w tym półroczy narzekał na urazy i gdyby nie one miałby rozegranych więcej meczów. Norweski obrońca zagrał dwanaście razy w Lotto Ekstraklasie, pięć razy w europejskich pucharach i raz w Pucharze Polski. Również on zdobył w tej rundzie swoją debiutancką bramkę (wyjazdowy mecz w Białymstoku) oraz dwukrotnie pełnił na boisku rolę kapitana (domowe starcie z Szachtiorem Soligorsk i z Legią Warszawa).

Kolejnym defensorem z największą liczbą występów w minionej rundzie jest Vernon De Marco. Argentyńczyk rozegrał siedemnaście spotkań i co ciekawe, jest jedynym, obok Tomasza Cywki, piłkarzem Lecha Poznań, który w tym sezonie wystąpił we wszystkich meczach w ramach eliminacji Ligi Europy, w pełnym wymiarze czasowym. Dla De Marco zdecydowanie bardziej udana była pierwsza część sezonu, ponieważ nie pojawił się on na boisku, od czasu odpadnięcia lechitów z Pucharu Polski, w meczu z Rakowem Częstochowa.

Dwanaście ligowych spotkań rozegrał Marcin Wasielewski, który nie był w kadrze pierwszego zespołu od początku tego sezonu. Na skutek kontuzji w zespole, został on dowołany przez trenera Ivana Djurdjevicia przed ekstraklasowym starciem z Zagłębiem Lubin. Ostatecznie "Wasyl" pozostał w pierwszym zespole i do końca rundy był jednym z kluczowych zawodników Lecha. Co ciekawe nie występował jedynie na prawej obronie, ale kilka spotkań rozegrał także jako prawy pomocnik lub nawet wyżej. W starciu z Jagiellonią Białystok strzelił swojego pierwszego gola w niebiesko-białych barwach.

Kolejnym zawodnikiem, w przypadku którego na liczbę występów (zaledwie dziesięć) wpływ miała kontuzja jest Nikola Vujadinović. Na początku sezonu był podstawowym zawodnikiem Kolejorza, a następnie nie mógł grać przez wiele tygodni ze względu na uraz. Powrócił do gry wraz z przyjściem do Poznania trenera Adama Nawałki i wszystkie mecze pod wodzą nowego szkoleniowca rozegrał w pełnym wymiarze czasowym. Vujadinović pełnił raz funkcję kapitana Lecha (wyjazdowe starcie z Gandzasarem).

Po dziewięć meczów w pierwszej drużynie rozegrali Dimitris Goutas i Piotr Tomasik. Obaj zagrali w siedmiu spotkaniach ekstraklasy i na boisku spędzili odpowiednio: 762 minuty, w przypadku Greka i 373 minuty, w przypadku Tomasika. Jedynie w sześciu pojedynkach wystąpił Robert Gumny, ale ponownie wynikało to z długotrwałego urazu. W tej rundzie "Guma" zdobył swoją pierwszą bramkę dla Lecha, w meczu z Zagłębiem Sosnowiec.

Na początku sezonu pięć występów zaliczył Maciej Orłowski, ale od ligowego starcia z Piastem Gliwice nie pojawia się on już w osiemnastce meczowej pierwszego zespołu. W kadrze Kolejorza znajdował się jeszcze jeden obrońca, wychowanek Akademii Lecha Poznań, Wiktor Pleśnierowicz, ale nie dostał jeszcze szansy debiutu. Jedynie dwukrotnie znalazł się w kadrze meczowej niebiesko-białych.

Obrońcy Lecha Poznań w rundzie "jesiennej" sezonu 2018/2019

Rafał Janicki

Liczba meczów: 20 (19 pełnych)

Minuty na boisku: 1785

Bramki: 0

Asysty: 1

Volodymyr Kostevych

Liczba meczów: 20 (19 pełnych)

Minuty na boisku: 1795

Bramki: 1

Asysty: 1

Thomas Rogne

Liczba meczów: 18 (14 pełnych)

Minuty na boisku: 1465

Bramki: 1

Asysty: 0

Vernon De Marco

Liczba meczów: 17 (16 pełnych)

Minuty na boisku: 1503

Bramki: 0

Asysty: 0

Marcin Wasielewski

Liczba meczów: 12 (6 pełnych)

Minuty na boisku: 835

Bramki: 1

Asysty: 0

Nikola Vujadinović

Liczba meczów: 10 (9 pełnych)

Minuty na boisku: 832

Bramki: 0

Asysty: 0

Dimitris Goutas

Liczba meczów: 9 (8 pełnych)

Minuty na boisku: 762

Bramki: 0

Asysty: 0

Piotr Tomasik

Liczba meczów: 9 (3 pełne)

Minuty na boisku: 373

Bramki: 0

Asysty: 0

Robert Gumny

Liczba meczów: 6 (6 pełnych)

Minuty na boisku: 540

Bramki: 1

Asysty: 1

Maciej Orłowski

Liczba meczów: 5 (3 pełne)

Minuty na boisku: 405

Bramki: 0

Asysty: 0

Następne mecze

Niedziela 23.02 godz.17:30
Lech Poznań
vs |
Lechia Gdańsk
Piątek 28.02 godz.20:30
Jagiellonia Białystok
vs |
Lech Poznań

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Więcej

KKS LECH POZNAŃ S.A.
ul. Bułgarska 17
60-320 Poznań

Infolinia biletowa:
602-368-268 (9:00-17:00)
602-368-369 (9:00-17:00)

Tel: 61 886-30-00
mail: lech@lechpoznan.pl
Biuro Obsługi Kibica

Chcemy, aby korzystanie z naszych stron było dla Ciebie przyjazne. W tym celu staramy się dopasować treści oraz prezentowane reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych przez nas i naszych partnerów. Przez dalsze, aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgody.
Dowiedz się więcej >

Zamknij