2023-11-21 14:55 Adrian Garbiec , fot. Przemysław Szyszka

Ostatnia przerwa prawie za nami

Powoli dobiega końca ostatnia w tym roku przerwa reprezentacyjna. W tym sezonie Lech Poznań dwukrotnie wygrywał mecze ligowe po pauzie spowodowanej na spotkania kadr. Niebiesko-Biali pokonali w nich w ramach PKO BP Ekstraklasy Wartę Poznań 2:0 oraz ŁKS 3:1.

W przeszłości wyniki Kolejorza po przerwach na kadrę kształtowały się różnie. We wrześniu lechici odnieśli pierwsze zwycięstwo od siedmiu lat po tego typu pauzie i zwycięstwie odniesionym nad Pogonią Szczecin 3:1. O wiele lepiej Niebiesko-Białym szło w październiku. Lech Poznań w ostatnich dziesięciu sezonach miał dodatni bilans takich starć i dobrą passę podtrzymał także w tym roku. Zespół prowadzony przez trenera Johna van den Broma wygrał z ŁKS-em 3:1.

W ubiegłych latach Niebiesko-Biali całkiem nieźle radzą sobie po ostatniej pauzie reprezentacyjnej. W poprzednim rozgrywkach PKO BP Ekstraklasa zakończyła już zmagania z powodu startu Mistrzostw Świata w Katarze, lecz cofając się jeszcze bardziej wstecz można dojść do wniosku, że dwa tygodnie przerwy dobrze wpływają na dyspozycję lechitów przed końcówką rundy. Biorąc pod uwagę dziesięć minionych spotkań w tym okresie, piłkarze Kolejorza wygrali pięciokrotnie. Zespół ze stolicy Wielkopolski cztery razy potrafił zachować w tych starciach czyste konto, a najokazalsze zwycięstwo odniósł w sezonie 2013/2014, kiedy na wyjeździe pokonał Cracovię 6:1. Niebiesko-Biali czterokrotnie także remisowali oraz ponieśli tylko jedną porażkę.

Lech Poznań nie przegrał meczu po listopadowej przerwie na kadrę od dziewięciu lat. Niebiesko-Biali szansę na kontynuowanie tej serii będą mieli w niedzielę, kiedy na Bułgarską przyjedzie Widzew. Lechici mają dobre wspomnienia z ostatnich starć z tym rywalem. Kolejorz w poprzednich sezonie dwukrotnie pokonał łódzki zespół (2:0 oraz 2:1). W najbliższym spotkaniu faworytem także będą gospodarze, którzy u siebie podczas tej kampanii jeszcze nie przegrali.