2020-03-30 10:54 Wiktoria Łabędzka , fot. Przemysław Szyszka

Nieprzewidziane przerwy w rozgrywkach

Przerwy w rozgrywkach nadchodzą w najmniej przewidywanych momentach, a czynnikiem najbardziej doskwierającym jest brak wiedzy, kiedy się zakończą. Obecna sytuacja przypomina sezon 1939, kiedy to piłkarskie zmagania zatrzymał wybuch wojny. W XXI wieku również zdarzały się chwilowe "pauzy" w grze. - Nieco przypomina to sytuacje sprzed dziesięciu oraz piętnastu lat, kiedy to życie w Polsce chwilowo zamarło. Teraz jesteśmy jednak o tyle w trudnym położeniu, że nie wiadomo, ile to potrwa oraz jakie przyniesie straty - mówi dziennikarz Radia Poznań, Grzegorz Hałasik.

Sezon 1939 był 13. edycją zmagań o tytuł mistrza kraju. Widmo wojny coraz głębiej zaglądało Polakom w oczy, lecz w ich sercach wciąż tliła się nadzieja, że uda się jej uniknąć. Zespoły, dzięki obowiązującemu systemowi gier wiosna-jesień, znajdowały się za półmetkiem zmagań. Ligę czekała ważna reforma, która miała przywrócić jej dwunastozespołowy kształt. Ostatnich dwadzieścia osiem meczów mogło okazać się kluczowych. W tabeli panował spory ścisk, a pogłębiał go regulamin nagradzający za zwycięstwo dwoma, a nie trzema punktami.

ZESPÓŁ MECZE BILANS PUNKTY
1. Ruch Chorzów 14 8-2-4 18
2. Wisła Kraków 12 7-2-3 16
3. Pogoń Lwów 13 7-2-4 16
4. AKS Chorzów 12 6-3-3 15
5. Warta Poznań 12 7-1-4 15
6. Cracovia 13 7-0-6 14
7. Polonia Warszawa 12 5-2-5 12
8. Garbarnia Kraków 13 4-2-7 10
9. Warszawianka 11 2-1-8 5
10. Union-Touring Łódź 12 1-1-10 3
Tabela z dnia 1 września 1939 do dziś pozostaje oficjalną.


27 sierpnia reprezentacja polski zwyciężyła (4:2) w starciu z wicemistrzami świata, Węgrami. Prasa zapowiadała nadchodzącą kolejkę, w której miało dojść do dwóch długo wyczekiwanych pojedynków: Wisła Kraków - Cracovia oraz Polonia Warszawa - Warszawianka. Lech grając pod nazwą KPW Poznań notował w tym czasie dobre wyniki, występuje w lidze okręgowej. Nadszedł 1 września - stało się to, co okazało się nieuniknione. Świat zamarł, a sport wraz z nim. Mistrzostwo Polski nie zostało przyznane.

Niewiadomą pozostawało, ile potrwa paraliż rozgrywek piłkarskich w Polsce. Choć po zakończeniu wojny szybko przystąpiono do próby ich reaktywacji, udało się tego dokonać dopiero w 1948 roku. Celem wyłonienia drużyn, które miały występować w pierwszej powojennej edycji "ekstraklasy", konieczne było przeprowadzenie eliminacji. Odbywały się one dwutorowo. Wytypowano dwadzieścia osiem najlepszych drużyn z ubiegłorocznych mistrzostw poszczególnych okręgów, które podzielono na trzy grupy. Awans wywalczały trzy pierwsze zespoły z każdej z nich. W ten oto sposób Lech zadebiutował na najwyższym krajowym szczeblu.

Czynnik niewiedzy odróżnia opisywaną oraz obecną przerwę w rozgrywkach z dwoma pozostałymi, które miały miejsce w XXI wieku. Spowodowane żałobami po śmierci Jana Pawła II, a kolejno katastrofie smoleńskiej trwały bowiem tydzień.

- To nie jest pierwsza tego typu sportowa przerwa, którą przeżywam jako dziennikarz - mówi Grzegorz Hałasik. - Nieco przypomina to sytuacje sprzed dziesięciu oraz piętnastu lat, kiedy to życie w Polsce również zamarło. Byliśmy w pewnego rodzaju zawieszeniu, choć na świecie działo się wiele. Wiedzieliśmy, że za tydzień wrócimy do normy, przez co pracowaliśmy nad zapowiedzią gier. Teraz jesteśmy o tyle w trudnym położeniu, że nie wiadomo, ile to potrwa oraz jakie przyniesie straty - dodaje.

Koronawirus COVID-19 sparaliżował świat sportu. Codziennie dowiadujemy się o odowłaniu lub przełożeniu coraz to większych imprez. Ostatnim "bastionem" Europy jest Białoruś, której liga wciąż gra. Od ostatniego meczu Lecha Poznań minęło 22 dni.

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Więcej

KKS LECH POZNAŃ S.A.
ul. Bułgarska 17
60-320 Poznań

Infolinia biletowa:
tel. 602-368-268 (10:00-17:00)
tel. 602-368-369 (10:00-17:00)

Tel: 61 886-30-00
mail: lech@lechpoznan.pl
Biuro Obsługi Kibica

Chcemy, aby korzystanie z naszych stron było dla Ciebie przyjazne. W tym celu staramy się dopasować treści oraz prezentowane reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych przez nas i naszych partnerów. Przez dalsze, aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgody.
Dowiedz się więcej >

Zamknij