2022-02-03 17:00 Maciej Henszel , fot. Lech Poznań

Muzeum, zegar i inne atrakcje. Harmonogram obchodów stulecia Kolejorza

Dokładnie 19 marca przypadają setne urodziny Lecha Poznań, ale my będziemy je świętować przez cały rok. Pora odsłonić karty i przedstawić harmonogram jubileuszowych obchodów. Wśród priorytetowych projektów jest otwarcie klubowego muzeum, a także odtworzenie zegara, który był symbolem stadionu przy Bułgarskiej przed przebudową obiektu.

Gwoli wyjaśnienia - chłopcy z Dębca pod szyldem Lutni, która jest protoplastą dzisiejszego Kolejorza, kopali piłkę już w drugiej połowie 1920 roku. Natomiast formalności związane z założeniem klubu i zwłaszcza zarejestrowaniem go w strukturach okręgowego związku zostały zakończone właśnie 19 marca 1922 i tę datę traktujemy jako oficjalne urodziny. Natomiast nie chcemy się ograniczać do świętowania tylko tego dnia, nasz harmonogram obejmuje aktywności na cały 2022 rok. W końcu jeden z trenerów kiedyś powiedział, że w Poznaniu są dwa symbole - koziołki na ratuszowej wieży, a także Lech Poznań. To klub, który rozsławia stolicę Wielkopolski i cały region nie tylko w kraju, ale również poza granicami. Stąd świętowanie musi też być rozciągnięte w czasie.

Muzeum w sercu stadionu

Jednym z najważniejszych projektów, jaki będzie zrealizowany, jest zbudowanie i otwarcie Muzeum Lecha Poznań. Ten pomysł zrodził się kilkanaście lat temu, było kilka przymiarek, ale wkraczając w rok stulecia nabrał w końcu realnych kształtów. Przez kilka miesięcy specjalnie powołany zespół pracował nad koncepcją i gotowe są już projekty. W ciągu najbliższych tygodni rozpoczną się prace budowlane, które pozwolą przygotować powierzchnię przeznaczoną pod muzeum. Wybór padł na pomieszczenie znajdujące się przy sali konferencyjnej, łączące ją z tzw. strefą 0, czyli przedmeczowo zamkniętym obszarem przeznaczonym tylko dla piłkarzy, sędziów i oficjeli. Pomieszczenie to zostanie powiększone kosztem sali konferencyjnej, która zostanie przebudowana, co przez jakiś czas oznaczać będzie utrudnienia, za co z góry przepraszamy.

Zależało nam na tym, żeby muzeum zlokalizowane było w samym "sercu" stadionu przy Bułgarskiej, czyli nieopodal szatni i wyjścia na murawę. Wszystko po to, żeby przeszłość w naturalny sposób mieszała się z teraźniejszością. A umiejscowienie - w kameralnej przestrzeni ponad 100 metrów kwadratowych - przy recepcji i holu głównym sprawia, że muzeum będzie znajdować się idealnie na trasie wycieczek stadionowych.

W dzisiejszych czasach ważne jest to, żeby muzeum łączyło tradycję z nowoczesnością, dlatego oprócz trofeów, pamiątek i replik symbolicznych obiektów, znajdą się również nowoczesne rozwiązania multimedialne. Szczególne miejsce znajdą wspomnienia związane z występami w europejskich pucharach, w których Lech napisał wyjątkowo barwną historię. Jeśli chodzi o pamiątki, to gromadzimy je od dłuższego czasu, ale wciąż jeszcze działamy i działać będziemy w tej kwestii. Jeśli ktoś z Państwa jest w stanie nam pomóc zgromadzić kolejne cenne rzeczy związane z historią Kolejorza, to prosimy o kontakt pod adresem: maciej.henszel@lechpoznan.pl lub telefonicznie: 698 197 986.

Naszym celem jest to, żeby to było ciekawe miejsce na mapie Poznania, interesujące nie tylko dla fanatyków, ale również dla wszystkich mieszkańców miasta i regionu. Dodajmy, że muzeum będzie miało własną identyfikację wizualną - logo wynika z historycznej typografii i wprost nawiązuje do figury z herbu KKS Lech. Natomiast liternictwo logotypu zostało zainspirowane krojami bezszeryfowymi, które stosowano na klubowych materiałach graficznych od lat 60. do 90. Koszt stworzenia muzeum wyniesie około dwóch milionów złotych i w całości pokryty zostanie z klubowego budżetu, nie posiłkujemy się tutaj żadnymi środkami zewnętrznymi. Prace budowalne ruszą wkrótce, ponieważ uzyskane zostały już wszystkie pozwolenia. Później czeka jeszcze etap zagospodarowania stworzonej przestrzeni według projektu, a finalny etap to oficjalne otwarcie - dokładną datę tutaj podamy w osobnym komunikacie, ale celujemy w ostatni kwartał 2022.

Zegar i inne aktywności rocznicowe

Oczywiście muzeum to największa, ale nie jedyna atrakcja związana ze stuleciem, dlatego poniżej prezentujemy ramowy harmonogram planowanych wydarzeń. Część aktywności już za nami - jeszcze latem odbyła się premiera rocznicowego herbu i identyfikacji wizualnej, zaprezentowaliśmy także specjalnie zaprojektowaną koszulkę retro, której wyprodukowano tylko 1922 sztuki. Pod koniec stycznia zakończyliśmy głosowanie w plebiscycie na Złotą XI 100-lecia Lecha, a podsumowywany jest właśnie etap szkolny Olimpiady wiedzy o klubie. Wraz ze sponsorem głównym, marką Lech Pils wybrany został też projekt rocznicowej flagi, a w styczniu premierę miał spot rocznicowy.

A co przed nami? Warto wspomnieć, że odrobinę historii będziemy chcieli przenieść ze starego stadionu przy Bułgarskiej do jego nowoczesnej wersji, z której korzystamy dzisiaj. Nasz stary dom miał dwa symbole - jupitery, a także zegar. Oba elementy bardzo charakterystyczne i ten drugi będziemy chcieli odtworzyć, żeby znów towarzyszył meczom, jakie niebiesko-biali rozgrywają w roli gospodarza. Niedawno na telebimach wyświetlana była elektroniczna wersja zegara i kibice mieli pomysł, żeby odtworzyć ją w wersji 1 do 1. Klub zdecydował się na to i możemy uchylić rąbka tajemnicy, że został już stworzony projekt i zlecenie produkcji.

Miło nam też poinformować, że Prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak oraz Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński objęli patronatem honorowym obchody stulecia istnienia Lecha Poznań.

HARMONOGRAM OBCHODÓW STULECIA LECHA:
(nie ujęliśmy Muzeum oraz zegara, o których napisaliśmy wyżej)

I KWARTAŁ

 • Dedykowane grafiki wokół stadionu
 • Okolicznościowy znaczek Poczty Polskiej
 • Specjalna oprawa meczu rocznicowego i wręczenie nagród dla laureatów plebiscytu "Złota XI Stulecia Lecha Poznań"
 • Finał akcji "Flaga na 100-lecie" z Lech Pils
 • Urodziny 19 marca - pierwszy poznaniak urodzony na 100-lecie
 • Duma Poznania - rocznicowy outdoor i flagi w przestrzeni miejskiej
 • Konkurs literacki z Wydawnictwem Miejskim Posnania

II KWARTAŁ

 • Wydawnictwo rocznicowe: komiks
 • Wydawnictwo rocznicowe: książka
 • Niespodzianka dla uczestników 14. Poznań Półmaraton
 • Odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy historycznym stadionie na Dębcu
 • Upominki dla najwierniejszych kibiców
 • Rocznicowy reportaż
 • Finał Olimpiady wiedzy o Lechu Poznań
 • Piknik rocznicowy

III KWARTAŁ

 • Wystawa fotograficzna
 • Gra miejska zorganizowane we współpracy z PLOT

IV KWARTAŁ (PAŹDZIERNIK - GRUDZIEŃ)

 • Okolicznościowy branding karty PEKA
 • Rocznicowa edycja Lech Cup

Następne mecze

Wtorek 05.07 godz.20:00
Lech Poznań
vs |
Karabach Agdam
Sobota 09.07 godz.20:10
Lech Poznań
vs |
Raków Częstochowa

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Więcej

KKS LECH POZNAŃ S.A.
ul. Bułgarska 17
60-320 Poznań

Infolinia biletowa:
tel.  61 886 30 30   (10:00-17:00)

Infolinia klubowa: Tel: 61 886 30 00
mail: lech@lechpoznan.pl
Biuro Obsługi Kibica

Chcemy, aby korzystanie z naszych stron było dla Ciebie przyjazne. W tym celu staramy się dopasować treści oraz prezentowane reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych przez nas i naszych partnerów. Przez dalsze, aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgody.
Dowiedz się więcej >

Zamknij