2023-06-15 10:14 Adrian Gałuszka , fot. Przemysław Szyszka

Młodzi lechici będą reprezentować Polskę

Mistrzostwo Polski oraz następująca po nim przygoda na międzynarodowej arenie. Drogą utartą przez seniorski zespół Lecha Poznań postarają się pójść w najbliższych miesiącach juniorzy starsi Kolejorza, którzy w przyszłej kampanii będą reprezentować Polskę w Lidze Młodzieżowej UEFA. Przedstawiamy format rozgrywek, w jakich jesienią zagrają podopieczni trenera Bartosza Bochińskiego.

W jubileuszowej, dziesiątej edycji Ligi Młodzieżowej UEFA wezmą udział 64 drużyny. Zostaną one podzielone na dwie ścieżki: Ligi Mistrzów, w której rywalizować będą 32 zespoły w ośmiu grupach w dokładnie takim samym kształcie, jak będzie to miało miejsce w przypadku tych dorosłych prestiżowych rozgrywek oraz mistrzów krajowych. W drugiej z nich będziemy śledzić poczynania niebiesko-białych i siłą rzeczy to na jej przedstawieniu mocniej się skupimy.

Zmagania w jej ramach rozpoczną się w październiku, a łącznie 32 ekipy zostaną podzielone na szesnaście par, które o awans do kolejnej fazy powalczą w systemie mecz i rewanż. Już wiadomo, że lechici zmierzą się w pierwszej oraz potencjalnej drugiej rundzie z którymś z mistrzów swojego kraju, ale jak czytamy w oficjalnym dokumencie UEFA, przed losowaniem wszyscy uczestnicy tej ścieżki mogą zostać podzieleni na koszyki wedle klucza geograficznego. Celem tego jest oczywiście uniknięcie dalekich podróży. Tak też było przy okazji poprzedniego udziału Kolejorza na tym froncie w 2018 roku, gdy zawodnicy szkoleniowca Bochińskiego trafili na Herthę BSC, ulegając jej w dwumeczu 2:5.

Jeśli juniorzy starsi wyeliminują dwóch przeciwników jesienią, zagrają w play-offach z którąś z ośmiu drużyn, które zakończą zmagania w grupach Ligi Mistrzów na drugiej lokacie. Co istotne, na tym etapie o promocji do 1/8 finału rozgrywek zdecyduje tylko jedno spotkanie, którego gospodarzem w lutym przyszłego roku będą zespoły ze ścieżki mistrzów krajowych. Wygrani z tych starć zagrają w następnej fazie ze zwycięzcami grup Ligi Mistrzów.

Tytułu bronić będzie holenderski AZ Alkmaar, a listę 40 zawodników każdy z klubów będzie musiał dostarczyć do 12 września, czyli na siedem dni przed startem zmagań w ramach ścieżki Ligi Mistrzów. Dopuszczonych do rywalizacji zostanie pięciu zawodników urodzonych po 1 stycznia 2004 roku oraz nieograniczona liczba graczy urodzonych po 1 stycznia 2005 roku. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że spośród tych pięciu starszych zawodników zaledwie trzech będzie można zgłosić do kadry meczowej składającej się z dwudziestu piłkarzy.

Terminy meczów I rundy ścieżki mistrzów krajowych: 4 i 25 października

Terminy meczów II rundy ścieżki mistrzów krajowych: 8 i 29 listopada

Następne mecze

Sobota 02.12 godz.20:00
Korona Kielce
vs |
Lech Poznań
Czwartek 07.12 godz.21:00
Arka Gdynia
vs |
Lech Poznań

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Więcej

KKS LECH POZNAŃ S.A.
Enea Stadion
ul. Bułgarska 17
60-320 Poznań

Infolinia biletowa:
tel.  61 886 30 30   (10:00-17:00)

Infolinia klubowa: Tel: 61 886 30 00
mail: lech@lechpoznan.pl
Biuro Obsługi Kibica

Chcemy, aby korzystanie z naszych stron było dla Ciebie przyjazne. W tym celu staramy się dopasować treści oraz prezentowane reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych przez nas i naszych partnerów. Przez dalsze, aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgody.
Dowiedz się więcej >

Zamknij