2024-03-03 17:02 Lech Poznań , fot. Michał Kościelak

Lechitki wygrywają z Legionistkami

W 12. kolejce Orlen 1. Ligi zawodniczki Lecha Poznań UAM wygrały na wyjeździe z Legionistkami Warszawa 1:0. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobyła Julia Przybył.

105 dni trwała przerwa Lecha Poznań UAM w rywalizacji o ligowe punkty. Po raz ostatni Niebiesko-Białe zagrały 19 listopada 2023 roku, kiedy mierzyły się na wyjeździe z UKS 3 Weroniką Staszkówka Jelna, a tamto starcie zakończyło się bezbramkowym remisem.

Na początek rundy wiosennej lechitkom przyszło rozegrać bardzo emocjonujące spotkanie, bowiem rywalkami w niedzielne popołudnie były Legionistki Warszawa. Wojskowe w poprzedniej rundzie występowały w rozgrywkach trzeciej ligi, w której zajmowały czwarte, jednak w styczniu stołeczna ekipa wykupiła licencję SWD Wodzisław Śląski i tym samym 3 marca rozpoczęły rywalizację w Orlen 1. Lidze.

Warto tutaj nadmienić, że sytuacja sportowa legionistek na starcie ligi jest bardzo trudna, ponieważ plasują się one na ostatniej lokacie z zerowym dorobkiem punktowym. Lechitki natomiast jesień zakończyły na ósmym miejscu w tabeli mając o trzynaście "oczek" więcej od swoich rywalek.

I tę różnicę było widać już od pierwszego gwizdka sędziego. W 5. minucie lechitki miały świetną okazję do objęcia prowadzenia, kiedy zza pola karnego prosto na bramkę uderzyła Klaudia Wojtkowiak. Piłka po strzale naszej zawodniczki została jednak złapana przez bramkarkę Legii. Kilkanaście sekund później Niebiesko-Białe miały kolejną szansę - Julia Przybył wbiegła w pole karne i posłała futbolówkę do Martyny Nowaczyk, która uderzyła obok słupka.

Ogólnie pierwsza połowa była zdominowana przez lechitki. Zawodniczki prowadzone przez trenerkę Alicję Zając uderzały zza pola karnego, tutaj szczególnie groźne były strzały Mai Kuleczki, ale nasze piłkarki tworzyły też akcje, by zdobyć bramkę z bliskiej odległości. Pierwszą okazję legionistki miały dopiero w 26. minucie, ale jedna z zawodniczek uderzyła niecelnie.

Druga połowa wyglądała podobnie. To Niebiesko-Białe kontrolowały wydarzenia na boisku i częściej znajdowały się w polu karnym swoich rywalek. Na prowadzenie wyszły w 65. minucie meczu, kiedy Julia Przybył bezpośrednio z rzutu rożnego trafiła do bramki Legionistek. Do końca spotkania wynik nie uległ już zmianie, chociaż poznanianki miały kolejne szanse na podwyższenie prowadzenie.

Niebiesko-Białe dopisały do swojego konta ważne trzy punkty i za tydzień czeka je pierwsze domowe starcie. W sobotę o 16:00 podejmą Sportis KKP Bydgoszcz.

Legionistki Warszawa - Lech Poznań UAM 0:1 (0:1)

Bramki: Przybył (65.)
Żółte kartki: Wojtkowiak

Lech Poznań UAM (skład wyjściowy): Anna Laskowska - Monika Poniedziałek, Zuzanna Sawicka, Martyna Łuczak - Małgorzata Jurek, Zofia Porada, Maja Kuleczka, Julia Przybył - Dominika Kubka, Martyna Nowaczyk, Klaudia Wojtkowiak