2023-06-21 16:39 Adrian Garbiec , fot. Przemysław Szyszka

Lechici gorsi w finale

Trampkarze Lecha Poznań przegrali finał mistrzostw Polski do lat 15 ze Śląskiem Wrocław 1:4 i tym samym nie obronili tytułu zdobytego przed rokiem. Jedynego gola dla Kolejorza w tym meczu strzelił Wojciech Szymczak.

Zespół Lecha Poznań do lat 15 w półfinale bez problemu poradził sobie z Escolą Varsovia. Niebiesko-biali pokonali ekipą z Mazowsza 4:0 oraz 5:2 i w dobrych humorach czekali na swojego rywala w decydującym meczu. Przeciwnikiem lechitów w finale był Śląsk Wrocław, który dwukrotnie zremisował ze Stalą Rzeszów 1:1, lecz lepiej wykonywał rzuty karne.

Lepszego początku tego meczu zespół prowadzony przez trenera Damiana Sobótkę nie mógł sobie wymarzyć. Już po kilkunastu sekundach po dośrodkowaniu z rzutu rożnego najsprytniej w polu karnym zachował się Wojciech Szymczak, który wyprowadził Kolejorza na prowadzenie. Lechici kontrolowali przebieg meczu i nie pozwalali rywalom opuścić własnej połowy, lecz w 9. minucie przytrafił im się błąd w środkowej strefie boiska wykorzystany przez Oliviera Siniawskiego. Śląsk poszedł za ciosem i kilka sekund później już prowadził. Tym razem precyzyjnym strzałem z dystansu popisał się Adam Ciućka. Zawodnicy Lecha Poznań wzięli się za odrabianie strat, ale mieli problemy ze stworzeniem klarownych sytuacji. W 19. minucie Szymczak z łatwością minął obrońcę w polu karnym po czym został sfaulowany. Sędzia Adam Sekuterski nie widział ewidentnego przewinienia piłkarza z Wrocławia i nakazał kontynuować grę. Po chwili tablica pokazywała wynik 1:3. Kolejny błąd w szeregach Kolejorza wykorzystali goście, a Kluja z najbliższej odległości pokonał Jakub Pakosz. Takim rezultatem zakończyła się pierwsza odsłona tej rywalizacji.

W drugiej połowie piłkarze Kolejorza mieli pojedyncze zrywy, lecz z dużą trudnością przychodziło im wypracowanie klarownych okazji do strzelenia gola. Próbował Sammy Dudek, próbował Tymoteusz Gmur, ale ich uderzenia szybowały nad bramką. W 62. minucie wynik meczu ustalił Bartosz Szywała, który wyprzedził Jakuba Falkiewicza, a następnie nie pomylił się w sytuacji sam na sam

Lech Poznań U-15 – Śląsk Wrocław U-15 1:4 (1:3)

Bramki: Szymczak (2.) – Siniawski (9.), Ciućka (10.), Pakosz (20.), Szywała (62.)
Skład Lecha Poznań: Maksymilian Kluj – Xawier Koral (41. Igor Stareńczak) , Jakub Falkiewicz, Franciszek Gadomski (75. Hubert Janyszka), Gracjan Nicpoń – Patryk Prajsnar (63. Patryk Modrak), Karol Delikat (41. Sammy Dudek), Tymoteusz Gmur – Eryk Śledziński (72. Konrad Furman), Wojciech Szymczak, Alan Majewski (41. Oskar Fąferek)

Skład Śląska Wrocław (skład wyjściowy): Tomasz Pytlak – Dawid Wąsala, Bartosz Wlazło, Wojciech Gajewski, Bartosz Szywała, Jakub Kaszub, Mateusz Cegliński, Olivier Siniawski, Jakub Pakosz, Adam Ciućka, Dawid Korzeniowski