2008-11-09 00:00 krzyż

Lechia Gdańsk - Lech Poznań 0:3

W meczu 12. kolejki Ekstraklasy Lech Poznań pokonał na wyjeździe Lechię Gdańsk 3:0. Lechici kończyli mecz w "dziesiątkę", bo czerwoną kartkę zobaczył Ivan Djurdjević.

Na mecz do Gdańska lechici jechali bez Rafała Murawskiego, Dimitrije Injaća i Hernana Rengifo, a reszta zawodników w kościach też odczuwała czwartkowy twardy bój z AS Nancy. Do tego Lechowi zawsze ciężko wracało się do ligowej rywalizacji po spotkaniach Pucharu UEFA. Tym razem wszystko poszło po myśli trenera Franciszka Smudy. Od pierwszych minut Kolejorz narzucił rywalowi swój styl gry. Długo brakowało jednak klarownych sytuacji, a poznaniacy często próbowali szczęścia przy strzałach z dystansu. Lechia szukała okazji w kontratakach, ale były one nieliczne, a gdy już któryś z zawodników oddał strzał na bramkę to na posterunku był Ivan Turina. Poznaniacy swego dopięli wreszcie w 45 minucie. Semir Stilić zagrał do stojącego tyłem do bramki Roberta Lewandowskiego, tan z łatwością skręcił" obrońcę i posłał piłkę do siatki obok bezradnego Mateusza Bąka, który wcześniej kilka razy ratował swój zespół.

Po zmianie stron poznaniacy starali się kontrolować sytuację na boisku. Lech grał ładnie dla oka, dobrze spisywali się kreujący grę ofensywną Stilić, Piotr Reiss i Jakub Wilk. Akcje miał wykańczać Lewandowski, który w jednej z takich sytuacji został sfaulowany w polu karnym. Jedenastkę" na bramkę, choć na raty, zamienił Stilić. Od 62 minuty Kolejorz musiał grać w dziesiątkę" po tym jak wychodzącego na czystą pozycję Macieja Kowalczyka sfaulował Ivan Djurdjević - Chciałem trafić piłkę, a nie zawodnika, ale wyszło inaczej. Najważniejsze, że nie straciliśmy bramki - mówił po zejściu z murawy Serb. Gra w osłabieniu Lechowi w niczym nie przeszkadzała, co więcej udało się strzelić trzecią bramkę. W 74 minucie Lewandowski podał do Stilića, ten spokojnie minął obrońcę i ustalił wynik spotkania.