2020-11-10 15:00 Maciej Henszel , fot. Adam Jastrzebowski

Lech wymienia murawę na stadionie

Listopadowa przerwa reprezentacyjna zostanie wykorzystana również na wymianę murawy na stadionie przy Bułgarskiej. Operacji dokona krakowska firma Pagro, a trawa przyjedzie z węgierskiej plantacji - tej samej, z której pochodziła nawierzchnia położona w Poznaniu przed Euro 2012.

Lech Poznań zdecydował się na tę operację teraz, ponieważ do końca roku rozegrancy zostaną jeszcze pięć meczów - ze szkockim Rangers FC w Lidze Europy oraz Rakowem Częstochowa, Podbeskidziem Bielsko-Biała, Wisłą Kraków i zaległy z Pogonią Szczecin w PKO Ekstraklasie. Całość prac związanych z doborem murawy, jej wymianą oraz przygotowaniem do gry realizować będzie krakowska firma Pagro. Jej przedstawiciele, z prezesem Jakubem Piotrowskim na czele, byli w minioną sobotę przy Bułgarskiej, żeby dokonać oceny zakresu zadań oraz zaplanować logistykę. Dodajmy, że Kolejorz przy decyzji o wymianie nawierzchni korzystał także z konsultacji oraz wiedzy Grzegorza Szulczyńskiego, wieloletniego klubowego greenkeepera.

Jak będą wyglądać poszczególne etapy? Dzisiaj rozpoczęło się ściąganie starej murawy (prace muszą być wykonane ręcznie). Kolejna część to między 80 a 100 ton piasku i wprasowanie go w warstwę wegetacyjną, a potem wyrównanie oraz przewalcowanie terenu przed finalnym etapem, czyli położeniem nowej trawy. Ta operacja rozpocznie się w najbliższy poniedziałek lub wtorek, w zależności od postępu prac. Jedno jest pewne - w następną niedzielę (22 listopada) o godzinie 12.30 będzie można bez przeszkód rozegrać spotkanie z Rakowem, czyli liderem PKO Ekstraklasy.

Trawa, na której występowali piłkarze na poznańskim stadionie, pochodziła w ostatnich latach z polskich plantacji lub holenderskich. Tym razem trafi tutaj z Węgier - od firmy Pannon Turfgrass Kft. Grubość rolki to minimum 34 milimetry, a szerokość 120 centymetrów. Wymienione zostanie pole gry o wymiarze 8700 metrów kwadratowych. Dodatkowo klub zamówił 250 metrów kwadratowych zapasowej trawy na wyprawki pomeczowe.

Firma Pagro, która przez najbliższe kilka miesięcy będzie konsultować wszystkie prace dotyczące nowej murawy, ma spore doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach. Trawa z Węgier była już wyłożona na stadionie przy Bułgarskiej przed mistrzostwami Europy, które odbyły w 2012 roku. Podobnie było wówczas we Wrocławiu. Poza tym Pannon Turfgrass Kft. dostarczył nawierzchnię na obiekty w wielu krajach - na Węgrzech (m.in. Stadion Narodowy w Budapeszcie), w Austrii (m.in. Ernsta Happela w Wiedniu, a także Red Bull Arena w Salzburgu), Polsce (oprócz Poznania i Wrocławia, także Stadion Śląski w Chorzowie, Wisły Kraków oraz Legii Warszawa), Rumunii (m.in. Narodowy w Bukareszcie), Serbii (m.in. Partizan Belgrad), Słowacji, Słowenii (m.in. Stožice w Lublanie), Czarnogórze, Chorwacji, Bułgarii (m.in. Wasyla Lewskiego w Sofii), a także Mołdawii.

Dodajmy, że wiosną Lech planuje również wymianę sztucznej nawierzchni wraz z podbudową znajdującej się wokół głównej murawy na stadionie przy Bułgarskiej.

Następne mecze

Piątek 23.07 godz.20:30
Lech Poznań
vs |
Radomiak Radom
Piątek 30.07 godz.20:30
Górnik Zabrze
vs |
Lech Poznań

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Więcej

KKS LECH POZNAŃ S.A.
ul. Bułgarska 17
60-320 Poznań

Infolinia biletowa:
tel. 602-368-268 (10:00-17:00)
tel. 602-368-369 (10:00-17:00)

Tel: 61 886-30-00
mail: lech@lechpoznan.pl
Biuro Obsługi Kibica

Chcemy, aby korzystanie z naszych stron było dla Ciebie przyjazne. W tym celu staramy się dopasować treści oraz prezentowane reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych przez nas i naszych partnerów. Przez dalsze, aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgody.
Dowiedz się więcej >

Zamknij