2009-05-03 00:00 krzyż

Lech Poznań - Ruch Chorzów 1:1

W meczu 26. kolejki Ekstraklasy Lech Poznań zremisował na własnym stadionie z Ruchem Chorzów 1:1. Bramkę dla Kolejorza w 45 minucie zdobył Robert Lewandowski
Absolutna dominacja Kolejorza, tak najkrócej można opisać przebieg pierwszej połowy w meczu Lecha z Ruchem. Od pierwszej minuty lechici zdecydowanie przeważali na boisku. Szczególnie dużo problemów goście mieli ze Sławomirem Peszko, który co chwila padał na murawę po nieprzepisowych zagraniach przeciwników. Chorzowianie dość często zresztą ratowali się faulami przerywając akcje Kolejorza. Poznaniacy cierpliwie grali natomiast swoje. Pod bramką Krzysztofa Pilarza co chwila było gorąco. Po dwa razy groźnie uderzali Robert Lewandowski i Jakub Wilk, ale piłka nie chciała wpaść do siatki. Chorzowianie atakowali bardzo sporadycznie. Osamotniony w ataku Łukasz Janoszka bardzo rzadko otrzymywał dobre podania i w przez pierwsze pół godziny tylko raz uderzał na bramkę Krzysztofa Kotorowskiego. Mimo, że zespół gości nastawiony był na grę obronną to młody Ecik" doczekał się jednej świetniej piłki, dzięki której stanął oko w oko" z Kotorowski, ale bramkarz Kolejorza w kapitalnym stylu obronił jego uderzenie. Chwilę później znów musiał popisać się refleksem, gdy na piątym metrze uprzedził Pavola Balaża. Kolejorz natomiast cierpliwie próbował znaleźć sposób na obronę gości i dopiął swego w 45 minucie. Najpierw o piłkę ofiarnie powalczył Wilk, potem Peszko przedryblował dwóch rywali, podał na skrzydło do Semira Stilića, a ten precyzyjnym podaniem obsłużył Lewandowskiego, który uderzeniem z najbliższej odległości wyprowadził Lecha na prowadzenie.

Druga połowa przyniosła zmianę obrazu gry. Chorzowianie chcąc odrabiać straty zaczęli grać znacznie odważniej i atakować bramkę Kolejorza większą ilością zawodników. Lech zmuszony przez to do przywiązać więkeszej uwagi do obrony nie stwarzał już sobie tylu sytuacji co przed przerwą. Starania gości niestety przyniosły efekt w 65 minucie spotkania, a Kotorowskiego potężnym uderzeniem z rzutu wolnego pokonał Tomasz Brzyski. Chwilę wcześniej Lech stracił też Bartosza Bosackiego, który z powodu kontuzji musiał opuścić boisko. Lechici starali się zatem znów przejąć inicjatywę. Pomóc w tym miał m.in. Anderson Cueto, który w 78 minucie zmienił Tomasza Bandrowskiego. Zdobyta bramka dodała jednak Ruchowi skrzydeł i lechitom znacznie trudniej niż w pierwszej połowie było przedrzeć się pod pole karne. W 80 minucie po podaniu Lewandowskiego w świetnej sytuacji znalazł się Rafał Murawski, ale jego strzał z najbliższej odległości zdołał obronić Krzysztof Pilarz. Siedem minut później z ostrego kąta uderzał Wilk, ale piłka trafiła tylko w boczną siatkę. Więcej okazji do zdobycia bramki już nie udało się stworzyć i Kolejorz niestety znów zgubił punkty na własnym stadionie.

Lech Poznań - Ruch Chorzów 1:1 (1:0)
Bramki:45. Lewandowski (Lech) - 66. Brzyski (Ruch)
Żółte kartki: Peszko (Lech) - Nykiel, Kieruzel, Straka, Balaż, Brzyski (Ruch)
Sędziował: Adam Kajzer (Rzeszów).
Widzów: 15.000

Lech: Krzysztof Kotorowski - Marcin Kikut, Bartosz Bosacki (64. Zlatko Tanevski), Manuel Arboleda, Luiz Henriquez - Sławomir Peszko, Rafał Murawski, Semir Stilic, Tomasz Bandrowski (78. Anderson Cueto), Jakub Wilk - Robert Lewandowski.
Ruch: Krzysztof Pilarz - Krzysztof Nykiel (24. Ireneusz Adamski), Rafał Grodzicki, Piotr Kieruzel, Tomasz Brzyski - Grzegorz Baran, Gabor Straka, Wojciech Grzyb, Michał Pulkowski, Pavol Balaż (90. Marcin Nowacki) - Łukasz Janoszka (86. Remigiusz Jezierski).