2010-05-08 00:00 krzyż

Lech Poznań - Polonia Bytom 3:0

W meczu 28. kolejki Ekstraklasy Lech Poznań pokonał Polonię Bytom 3:0. Dwie bramki dla Kolejorza zdobył Manuel Arboleda, a jedno trafienie dołożył Robert Lewandowski.

Od pierwszej minuty piłkarze Kolejorz ruszyli do zdecydowanych ataków. Widać było, że poznaniacy chcą jak najszybciej rozstrzygnąć losy tego spotkania, by nie serwować sobie nerwowej końcówki, tak jak miało to miejsce w spotkaniu z Lechią Gdańsk. Polonia łatwo dała zepchnąć się do obrony i kolejne akcje sunęły na bramkę Wojciecha Skaby. Na prowadzenie podopieczni Jacka Zielińskiego wyszli już w 6 minucie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego strzelał Ivan Djurdjević, piłkę z linii pola karnego wybił Lukas Killar, ale ta odbiła się jeszcze od Manuela Arboledy i wpadła do siatki. W kolejnych minutach Lech tylko potwierdzał swoją dominację, a po kwadransie udało się podwyższyć prowadzenie. W pole karne kapitalnie dośrodkował Krivets, a precyzyjnym uderzeniem głową Skabę pokonał ponownie Arboleda. Lechowi wciąż było jednak mało. W 30 minucie potężnie z dystansu uderzył Sławomir Peszko, Skaba co prawda prawidłowo odbił piłkę do boku, ale tam już był Robert Lewandowski i z ostrego kąta podwyższył na 3:0. Mimo wysokiego prowadzenia Kolejorza Polonia wcale nie rzuciła się do odrabiania strat. Goście nie byli zresztą w stanie zbyt dużo zdziałać, bowiem defensywa Lecha spisywał się dziś bez zarzutu. Najgroźniej pod bramką poznaniaków było w 40 minucie, gdy na uderzenie zdecydował Vladimir Milenković, ale piłka przeleciała obok słupka.

Po przerwie obraz gry nie zmienił się. Nadal stroną dominującą byli zawodnicy trenera Zielińskiego. Szkoleniowiec Kolejorza profilaktycznie z boiska zdjął zagrożonych pauzą za kartki Sławomira Peszko i Ivana Djurdjevića. Ich miejsce zajęli Jakub Wilk i Jan Zapotoka. Lechici nie forsowali już tempa, spokojnie rozgrywali piłkę w środku boiska, by potem kilkoma szybkimi zagraniami przedostać się pod pole karne rywali. Okazji do podwyższenia prowadzenia nie brakowało. Dobre sytuacje mięli m.in. Lewandowski, Stilić i Wilk, ale kolejnym świetnymi interwencjami popisywał się Skaba. Polonia nadal natomiast broniła się całym zespołem i swoich szans szukała w kontrach. Goście rzadko dochodzili jednak do sytuacji strzelecki, a gdy już udawało im się uderzyć na bramkę, to bez zarzutu spisywał się Krzysztof Kotorowski.

Kolejorz pewnie zainkasował zatem trzy punkty. Na dwie kolejki przed końcem sezonu, do prowadzącej w tabeli Wisły lechici nadal tracą tylko jedno oczko i zachowują szanse na mistrzowski tytuł.

Lech Poznań - Polonia Bytom 3:0 (3:0)
Bramki: 6, 21. Manuel Arboleda, 34. Robert Lewandowski
Żółta kartka: Lukas Killar
Sędziował: Szymon Marciniak (Płock)
Widzów: 13.300

Lech Poznań: Krzysztof Kotorowski - Grzegorz Wojtkowiak, Manuel Arboleda, Bartosz Bosacki, Seweryn Gancarczyk - Sławomir Peszko (46. Jakub Wilk), Dimitrije Injac, Semir Stilić, Ivan Djurdević (46. Jan Zapotoka), Siergiej Kriwiec (75. Marcin Kikut) - Robert Lewandowski.

Polonia Bytom: Wojciech Skaba - Adrian Chomiuk, Adrian Klepczyński, Lukas Killar, David Kotrys - Miroslav Barcik, Wojciech Reiman (46. Łukasz Tymiński), Szymon Sawala (87. Maciej Bykowski), Piotr Tomasik - Tomasz Nowak, Vladimir Milenkovic (68. Grzegorz Podstawek).

Rezerwowi: Gerard Bieszczad, Tomasz Bandrowski, Luis Henriquez, Tomasz Mikołajczak - Juraj Balaz, Jacek Trzeciak, Adrian Basta, Marcin Radzewicz