2009-08-06 00:00 krzyż

Lech Poznań - Fredrikstad FK 1:2

W meczu III rundy kwalifikacyjnej Ligi Europy Lech Poznań przegrał z Fredrikstad FK 1:2. Zaliczka z pierwszego meczu (wygrana 6:1) dała jednak Kolejorzowi awans do kolejnej rundy.

Spotkanie z FFK miało być dla Lecha przysłowiowym postawieniem kropki nad i". Poznaniacy o awans nie musieli się już martwić, bo zaliczka z pierwszego meczu była właściwie nie do roztrwonienia. Pierwsze minuty spotkania były efektowne w wykonaniu Kolejarza. Już w 3 minucie świetną okazję miał Robert Lewandowski, ale przegrał pojedynek sam na sam" z Lasse Staw. Początkowo Norwegowie nie mogli sobie poradzić z dobrze grającymi piłką lechitami. Z biegiem czasu organizacja w szeregach Kolejorza wyglądała jednak coraz słabiej, a do głosu coraz częściej dochodzili goście. W 31 minucie Abgar Barsom dośrodkował z rzutu wolnego w pole karne, a tam najwyżej wyskoczył niewysoki Ardian Gashi i strzałem głową pokonał Krzysztofa Kotorowskiego. Chwilę później lechici mieli sporo szczęścia, bo po strzale Andreasa Tegstroma piłka trafiła w słupek. W 35 minucie było już jednak 0:2, bo po rzucie rożnym celnym strzałem głową popisał się Raio Piiroja.

W przerwie w szatni Lecha musiało być gorąco, bo poznaniacy w drugiej połowie prezentowali się już lepiej, choć nie była to na pewno gra, do której przyzwyczaili kibiców w pierwszych meczach tego sezonu. Podopieczni Jacka Zielińskiego prowadzili grę, częściej niż w pierwszej połowie atakowali, ale przed długi czas nie potrafili rozmontować defensywy gości. Wreszcie w 63 minucie Semir Stilić dośrodkował z rzutu rożnego, a w polu karnym świetnie zachował Lewandowski i silnym strzałem głową pokonał bramkarza rywali. W 77 minucie bliski szczęścia był wprowadzony na boisko Tomasz Mikołajczak, ale jego świetne uderzenie głową zdołał obronić Staw. Do końca spotkania lechici nie stworzyli już sobie więcej groźnych sytuacji i ostatecznie dziś musieli uznać wyższość zespołu z Fredrikstad. Zaliczka z pierwszego spotkanie pozwoliła jednak na awans.

Lech Poznań - Friedrikstad FK 1:2 (0:2)
Bramki: 63. Lewandowski (Lech) - 31. Gashi, 35. Piiroja (FFK)

Sędziował: Ciryl Zimmermann (Szwajcaria)

Widzów: 5.500

Lech: Krzysztof Kotorowski - Marcin Kikut, Bartosz Bosacki, Manuel Arboleda, Ivan Djurdjević - Krzysztof Chrapek (76. Tomasz Mikołajczak), Dimitrije Injac, Semir Stilić (82. Gordan Golik), Jakub Wilk - Hernan Rengifo (46. Tomasz Bandrowski), Robert Lewandowski.

Fredrikstad FK: Lasse Staw - Amin Askar, Joachim Thomassen, Ian Tore Ophaug, Raio Piiroja - Dominic Adiyiah (84. Michael Trulsen), Kasey Wehrman, Ardian Gashi, Martin Elvestad, Abgar Barsom - Andreas Tegstroem (73. Gardar Johansson).