2010-04-09 00:00 krzyż

Lech Poznań - Arka Gdynia 2:0

W meczu 24. kolejki Ekstraklasy Lech Poznań pokonał na własnym stadionie Arkę Gdynia 2:0. Bramki dla Kolejorza strzelili Semir Stilić i Grzegorz Wojtkowiak.
Przed meczem piłkarze i trener Arki zapowiadali, że nie przyjadą do Poznania tylko murować własną bramkę. Pierwsze połowa spotkania upłynęła jednak zdecydowanie pod dyktando zawodników Kolejorza. Podopieczni Jacka Zielińskiego od razu przejęli inicjatywę i potrafili bardzo długo utrzymywać się przy piłce. Przedrzeć się przez skomasowaną defensywę gości było jednak niezwykle trudno. Gdy tylko lechici ruszali do ataku linie obrony i pomocy Arki ustawiały się w odległości nie większej niż 15 metrów, co znacznie utrudniało poznaniakom rozegranie piłki na połowie przeciwnika. W 10 minucie po ładnej akcji Sławomir Peszko zdołał zagrać w pole karne do Roberta Lewandowskiego, ale napastnik Kolejorza sięgnął piłki. Chwilę później ataki Lecha przyniosły jednak skutek. Po ładnej akcji całego zespołu, Lewandowski wypatrzył w polu karnym nie pilnowanego Semira Stilića, a ten preryjnym uderzeniem z 12 metrów pokonał Norberta Witkowskiego. Po stracie bramki Arka wcale nie ruszyła do odrabiania strat. Goście nadal skupiali się głównie na defensywie, a o podwyższenie rezultatu starali się lechici. Już w 17 minucie pod bramką Witkowskiego znów było gorąco. Kapitalnym podaniem Luisa Henriqueza obsłużył Stilić, Panamczyk mocno dośrodkował w pole karne, ale po strzale głową Lewandowskiego piłka minęła bramkę. Dopiero po 25 minutach pierwszy raz okazję do interwencji miał Krzysztof Kotorowski, który jednak bez problemów wyłapał uderzenia Filipa Burkhardta. W końcówce pierwszej części gry znać o sobie dał Joel Tshibamba, ale jego uderzenia dwukrotnie okazywały się niecelne, a z obroną jednego żadnych problemów nie miał Kotorowski. Więcej czasu przy piłce spędzali cały czas lechici, ale przed przerwą nie potrafili stworzyć sobie jakiś groźniejszych sytuacji.

Po zmianie stron nieco odważniej do ataków ruszyli goście, ale pod polem karnym Lecha było raczej spokojnie. W 48 minucie bliski podwyższenia rezultatu był natomiast Peszko, po którego uderzeniu głową piłka przeleciała tuż nad poprzeczką. W 54 minucie było już jednak 2:0 dla Kolejorza. Stilić świetnie wrzucił piłkę w pole karne z rzutu wolnego, całą akcję zamknął Grzegorz Wojtkowiak i strzałem głową pokonał Witkowskiego. Goście próbowali odpowiedzieć strzałem Przemysława Trytko, ale pewną interwencją znów popisał się Kotorowski. Lechici spokojnie kontrolowali wydarzenia na boisku, starając się jeszcze podwyższyć prowadzenie. Okazje miał Lewandowski, ale najskuteczniejszy zawodnik Kolejorza nie mógł dziś wstrzelić się w bramkę. Gola szukali też cały czas gdynianie. W 88 minucie groźnie z ostrego kąta strzelał Tshibamba, ale ponownie bez zarzutu w bramce spisał się Kotorowski. W odpowiedzi Bednarkiem na prawej stronie pola karnego zakręcił Tomasz Mikołajczak, ale nie zdołał celnie uderzyć na bramkę. Chwilę później po kapitalnym podaniu Dimitrije Injaca w dobrej sytuacji znalazł się Sergei Krivets, ale posłał piłkę nad poprzeczką. Już w doliczonym czasie gry okazję miał też Krzysztof Chrapek, ale z 10 metrów uderzył obok słupka.

Lech Poznań - Arka Gdynia 2:0 (1:0)
Bramki: 13. Semir Stilić, 53. Grzegorz Wojtkowiak
Żółte kartki: Sławomir Peszko - Dariusz Ulanowski, Łukasz Kowalski
Sędziował: Marcin Szulc (Warszawa)
Widzów: 13.370

Lech Poznań: Krzysztof Kotorowski - Grzegorz Wojtkowiak, Manuel Arboleda (86. Zlatko Tanevski), Bartosz Bosacki, Luis Henriquez - Sławomir Peszko (84. Krzysztof Chrapek), Dimitrije Injac, Semir Stilic (77. Tomasz Mikołajczak), Tomasz Bandrowski, Sergei Krivets - Robert Lewandowski

Arka Gdynia: Norbert Witkowski - Łukasz Kowalski, Maciej Szmatiuk, Dariusz Ulanowski, Robert Bednarek - Tadas Labukas (64. Paweł Czoska), Bartosz Ława, Marcin Budziński, Filip Burkhardt (77. Joseph Desire Mawaye), Miroslav Bozok (46. Przemysław Trytko) - Joel Tshibamba