2020-12-30 16:32 Adrian Gałuszka , fot. Przemysław Szyszka

Lech na czele PJS

Lech Poznań liderem Pro Junior System na niemal półmetku tego sezonu PKO Ekstraklasy. Na ten moment młodzi zawodnicy Kolejorza zdobyli w tej klasyfikacji blisko ponad dwa razy więcej punktów od drugiej Pogoni Szczecin.

Pro Junior System to inicjatywa z ramienia Polskiego Związku Piłki Nożnej, która ma na celu promować wchodzenie do piłki ekstraklasowej przez nastoletnich graczy. Trwająca edycja programu jest już ósmą, a do tej pory niebiesko-biali zajmowali w jego ramach naprzemiennie drugie oraz pierwsze miejsca. W tym sezonie każdy klub otrzymuje punkty za zawodników urodzonych w 2000 roku lub później, ale z zastrzeżeniem, że mają oni na swoim koncie pięć meczów rozegranych oraz spędzili na murawie co najmniej 270 minut.

Takich lechitów było do tej pory trzech, a mowa o Jakubie Kamińskim, Michale Skórasiu oraz Filipie Marchwińskim. Z racji na to, że wszyscy to wychowankowie Kolejorza, każda ich minuta na boisku w PKO Ekstraklasie przynosi Lechowi do zestawienia PJS aż dwa punkty. Oprócz tego wyżej wymienieni zagrali tej jesieni w reprezentacji Polski do lat 21, co także oznacza dodatkowy bonus do rankingu dla ich klubu. Łącznie Kamiński wzbogacił jego dorobek o 1974 "oczek", Skóraś o 1360, natomiast Marchwiński o 1006.

Wydaje się jednak, że w pozostałych szesnastu spotkaniach ligowych w finalnej klasyfikacji PJS zostanie sklasyfikowanych więcej młodych piłkarzy trenera Dariusza Żurawia. Można tu wspomnieć o Filipie Szymczaku, który zapewne już jesienią spełniłby wszelkie niezbędne wymogi, by także dołożyć swoją cegiełkę do pierwszej lokaty swojej drużyny w tym zestawieniu. Zapobiegł temu tylko i wyłącznie uraz, ale 18-latek powróci do gry już tej wiosny.

Po czternastu starciach najwyższej klasy rozgrywkowej niebiesko-biali zgromadzili w Pro Junior System o blisko dwa razy więcej punktów od drugiej Pogoni Szczecin, dla której zapunktowało czterech zawodników, Kacper Smoliński, Maciej Żurawski, Adrian Benedyczak i Kacper Kozłowski. Trzecie miejsce przypada na tę chwilę Zagłębiu Lubin. Cały dotychczasowy dorobek zespół z Dolnego Śląska zawdzięcza Łukaszowi Porębie, czyli autorowi 2054 punktów w ósmej edycji opisywanego programu. To zresztą najlepszy indywidualny rezultat spośród wszystkich graczy spełniających jego kryteria.

Czołówka klasyfikacji PJS:

  1. Lech Poznań 4340 pkt.
  2. Pogoń Szczecin 2421 pkt.
  3. Zagłębie Lubin 2054 pkt.
  4. Wisła Kraków 1740 pkt.
  5. Raków Częstochowa 1710 pkt.

Następne mecze

Piątek 26.02 godz.20:30
Warta Poznań
vs |
Lech Poznań
Wtorek 02.03 godz.20:30
Lech Poznań
vs |
Raków Częstochowa

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Więcej

KKS LECH POZNAŃ S.A.
ul. Bułgarska 17
60-320 Poznań

Infolinia biletowa:
tel. 602-368-268 (10:00-17:00)
tel. 602-368-369 (10:00-17:00)

Tel: 61 886-30-00
mail: lech@lechpoznan.pl
Biuro Obsługi Kibica

Chcemy, aby korzystanie z naszych stron było dla Ciebie przyjazne. W tym celu staramy się dopasować treści oraz prezentowane reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych przez nas i naszych partnerów. Przez dalsze, aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgody.
Dowiedz się więcej >

Zamknij