2020-05-26 10:31 Adrian Gałuszka , fot. Przemysław Szyszka

Długi staż i potencjał na więcej

Od dziesięciu lat koszulkę z kolejowym herbem na piersi zakłada skrzydłowy juniorów starszych, Filip Wilak. 16-latek powoli puka do drzwi drużyny rezerw Kolejorza, ale jak zastrzega jego trener, Hubert Wędzonka, młody zawodnik musi przekładać efektowną grę na wymierną korzyść dla swojej ekipy.

Urodził się w 2003 roku, a pierwsze kroki w Lechu stawiał jeszcze przed ukończeniem siódmego roku życia. Praktycznie od początku swojej przygody z piłką należał do najlepiej rokujących graczy swojego rocznika. Nie przypadkiem więc wziął udział w prestiżowym turnieju Lech Cup w 2013 roku, a w kolejnych latach stawiał dalsze kroki na drodze swojego rozwoju. W momencie przyjścia do wronieckiej części akademii trafił pod skrzydła swojego obecnego opiekuna, a obaj panowie współpracują do dziś.

Nie bez przerwy, bo jesienią 2018 roku Wilak przeszedł do drużyny juniorów starszych, czyniąc to jako pierwszy spośród rówieśników występujących w polu. Miało to jednak miejsce także ze względu na liczne ruchy kadrowe na linii juniorzy starsi - rezerwy. W tamtym momencie poznaniak jeszcze nie do końca był na starcia na najwyższym juniorskim poziomie w kraju. Tym bardziej, że przyszło mu rywalizować z graczami starszymi od siebie nawet o trzy lata. To były bowiem ostatnie do dziś rozgrywki Centralnej Ligi Juniorów, które odbywały się w kategorii wiekowej do lat 19.

- W tamtym momencie "Wilu" walczył nie tylko z zawodnikami z rocznika 2002, ale także 2001 oraz 2000. Ten ostatni mógł być reprezentowany w każdej drużynie przez czterech zawodników, ale na tym etapie trzy lata różnicy to bardzo dużo - tłumaczy szkoleniowiec Wędzonka. Wychowanek zatrzymał zresztą swój licznik występów w tamtej kampanii na trzech, znacznie częściej schodząc na spotkania ligowe na mecze juniorów młodszych.

Z nią sięgnął w czerwcu minionego roku po wicemistrzostwo kraju do lat 17. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że należał do jednego z liderów swojego zespołu. Wiosną strzelił osiem goli i po Damianie Kołtańskim był najskuteczniejszym zawodnikiem niebiesko-białych. A przecież należy pamiętać, że i w zeszłych rozgrywkach na tym poziomie lechici konkurowali często z o rok starszymi od siebie przeciwnikami.

W tym sezonie rozegrał on czternaście meczów na najwyższym szczeblu Centralnej Ligi Juniorów. Zdobył w nich dwie bramki oraz zanotował jedną asystę. - Od ofensywnych zawodników oczekuje się liczb i na to staramy się kłaść coraz większy nacisk w rozwoju Filipa. Zawsze mieliśmy podejście, że te statystyki przyjdą, ale nadszedł moment, w którym trzeba wziąć kartkę i długopis oraz pewne sprawy podsumować. "Wilu" ma wszystko, czego potrzebuje skrzydłowy, szybkość, motorykę, skuteczność w pojedynkach jeden na jednego, ale musi dołożyć też nieco więcej konkretów - nie ukrywa trener najstarszej juniorskiej drużyny akademii.

- Filip musi sam stawiać sobie tę poprzeczkę jak najwyżej, wymagać od siebie najwięcej. Przy jego nazwisku zapalają się już lampki, jest jednym z dwóch skrzydłowych, którzy lada dzień mogą trafić do rezerw. Tam już nie spojrzy się na potencjał, a na to, co daje na boisku - opisuje położenie 16-latka szkoleniowiec Wędzonka.

Bez wątpienia Wilak należy do jednych z barwniejszych postaci swojej szatni, nadaje jej ton ze względu na najdłuższy staż w swoim zespole, ale… nie tylko. - Kiedy jest czas na pracę, Filip naciąga rękawy i daje z siebie wszystko, ale gdy znajdzie się moment na żarty, także będzie do nich pierwszy. To dobry duch drużyny, a ja nie znam trenera, który by go nie lubił. Wraz z Igorem Ławrynowiczem, Karolem Fietzem czy Krystianem Palaczem stanowią silną grupę poznańską, ale otworzyli drzwi także dla chłopaków z zewnątrz. Sam Filip także się stoi na straży tego, żeby w ekipie panowały jak najlepsze relacje - cieszy się opiekun juniorów starszych Kolejorza.

Następne mecze

Niedziela 07.03 godz.15:00
Pogoń Szczecin
vs |
Lech Poznań
Niedziela 14.03 godz.17:30
Lech Poznań
vs |
Piast Gliwice

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Więcej

KKS LECH POZNAŃ S.A.
ul. Bułgarska 17
60-320 Poznań

Infolinia biletowa:
tel. 602-368-268 (10:00-17:00)
tel. 602-368-369 (10:00-17:00)

Tel: 61 886-30-00
mail: lech@lechpoznan.pl
Biuro Obsługi Kibica

Chcemy, aby korzystanie z naszych stron było dla Ciebie przyjazne. W tym celu staramy się dopasować treści oraz prezentowane reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych przez nas i naszych partnerów. Przez dalsze, aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgody.
Dowiedz się więcej >

Zamknij