2022-06-28 09:02 Maciej Henszel

66. rocznica Poznańskiego Czerwca

Ta data na stałe wpisała się w historię nie tylko Poznania, ale również całego kraju. 28 czerwca 1956 roku w stolicy Wielkopolski rozpoczął się bowiem pierwszy w PRL strajk generalny i towarzyszące mu demonstracje uliczne, które zostały krwawo stłumione przez komunistyczne władze. Mija 66 lat od tamtych wydarzeń, ale pamięć o nich jest i będzie pielęgnowana przez poznaniaków i Wielkopolan na zawsze.

Strajk robotniczy wybuchł dokładnie 28 czerwca 1956 o godzinie 6. Wtedy pracownicy z zakładów noszących wówczas imię Józefa Stalina (wcześniej i później Hipolita Cegielskiego) wyszli na ulice, chcąc w ten sposób zamanifestować przeciwko działaniom władzy i oczekując poprawienia standardów życia. Dołączali robotnicy z innych poznańskich zakładów, więc zaangażowanych było sto tysięcy protestujących, którzy przemierzali miasto od Dębca do centrum miasta, a na transparentach dominowały hasła "Żądamy chleba" oraz "Chcemy wolności". Napięcie rosło wraz z upływem czasu. Wśród uczestników znaleźli się również piłkarze Lecha Poznań, którzy wtedy pracowali na kolei.

Naprzeciwko protestującym wyjechały czołgi oraz wojsko, które decyzją radzieckich generałów otrzymało rozkaz użycia ostrej amunicji i krwawego stłumienia protestów. Zginęło 58 osób, a co najmniej 313 zostało rannych. Po zakończeniu krwawej pacyfikacji w przemówieniu radiowym premier Józef Cyrankiewicz stwierdził: - Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewien, że mu tę rękę władza odrąbie w interesie klasy robotniczej, w interesie chłopstwa pracującego i inteligencji.

Te haniebne słowa są pamiętane do dziś, podobnie jak losy bohaterów tamtych czerwcowych dni. Poznaniacy dbają o historię i przykładają dużą wagę do wydarzeń takich, jak właśnie Poznański Czerwiec czy Powstanie Wielkopolskie. Co roku kibice Kolejorza pojawiają się na obchodach rocznicy robotniczego buntu na poznańskim Placu Mickiewicza. Dziś zbiórka zaplanowana jest o godzinie 20.30.

Następne mecze

Czwartek 18.08 godz.20:30
Lech Poznań
vs |
F91 Dudelange
Czwartek 25.08 godz.20:30
F91 Dudelange
vs |
Lech Poznań

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Więcej

KKS LECH POZNAŃ S.A.
ul. Bułgarska 17
60-320 Poznań

Infolinia biletowa:
tel.  61 886 30 30   (10:00-17:00)

Infolinia klubowa: Tel: 61 886 30 00
mail: lech@lechpoznan.pl
Biuro Obsługi Kibica

Chcemy, aby korzystanie z naszych stron było dla Ciebie przyjazne. W tym celu staramy się dopasować treści oraz prezentowane reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych przez nas i naszych partnerów. Przez dalsze, aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgody.
Dowiedz się więcej >

Zamknij