2021-06-28 13:53 Marcin Ostrowski , fot. Marcin Rajczak

65. rocznica Poznańskiego Czerwca

Dokładnie sześćdziesiąt pięć lat temu rozpoczął się bunt robotników z zakładów noszących wówczas imię Józefa Stalina (obecnie im. Hipolita Cegielskiego), którzy walczyli z działaniami władzy i oczekiwali poprawienia standardów życia. Wydarzenie to było ważne nie tylko dla Poznania, ale również dla całej Wielkopolski i pamięć o nim jest pielęgnowana do dziś.

Strajk robotniczy wybuchł 28 czerwca o godzinie 6:00 i trwał przez trzy dni. Zaangażowanych w niego było sto tysięcy protestujących, którzy przemierzali miasto od Dębca aż do placu Adama Mickiewicza, a na transparentach dominowały hasła "żądamy chleba" oraz "chcemy wolności". Napięcie rosło wraz z upływem czasu. Wśród uczestników znaleźli się także piłkarze Lecha Poznań, którzy wtedy pracowali na kolei.

Strajk został brutalnie stłumiony przez ówczesne władze komunistyczne. Zginęło 58 osób, a co najmniej 313 zostało rannych.

Poznaniacy dbają o historię i przykładają dużą wagę do ważnych wydarzeń, jak właśnie Poznański Czerwiec 56' czy Powstanie Wielkopolskie. W obchody 65. rocznicy Poznańskiego Czerwca jak co roku zaangażowani są również kibice Lecha Poznań, którzy spotkają się na Placu Mickiewicza punktualnie o godzinie 21:00.

Następne mecze

Sobota 21.05 godz.17:30
Lech Poznań
vs |
Zagłębie Lubin

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Więcej

KKS LECH POZNAŃ S.A.
ul. Bułgarska 17
60-320 Poznań

Infolinia biletowa:
tel.  61 886 30 30   (10:00-17:00)

Infolinia klubowa: Tel: 61 886 30 00
mail: lech@lechpoznan.pl
Biuro Obsługi Kibica

Chcemy, aby korzystanie z naszych stron było dla Ciebie przyjazne. W tym celu staramy się dopasować treści oraz prezentowane reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych przez nas i naszych partnerów. Przez dalsze, aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgody.
Dowiedz się więcej >

Zamknij