2020-02-04 09:51 Adrian Gałuszka

Bartosz Tomaszewski na dłużej z Lechem

Obrońca trampkarzy Lecha Poznań, Bartosz Tomaszewski podpisał w minionych dniach trzyletnią umowę z Kolejorzem. - Bartek to zawodnik, który od początku swojej przygody z piłką jest związany z naszym klubem. Jeden z liderów drużyny trampkarzy, kapitan reprezentacji Polski do lat 15, charakteryzuje go duży spokój na boisku - mówi o stoperze pracownik pionu sportowego Akademii Lecha Poznań, Dariusz Dudka.

Po raz pierwszy niebiesko-białą koszulkę poznaniak założył już w wieku sześciu lat. O jego przyjściu do Kolejorza zadecydował Lech Talent’s Day, po którym zawodnik dopiero rozpoczął naukę nowego otoczenia. - Początki były trudne, trzeba było poznać się ze wszystkimi kolegami, trenerami, przyzwyczaić do treningów. Na każdym z nich ćwiczyliśmy technikę i małe gierki - opowiada urodzony w 2005 roku gracz. W zyskaniu pewności siebie bardzo pomógł mu rozgrywany w 2013 roku turniej w Luboniu, na którym został królem strzelców. Nieoceniony dla niego okazał się także trener Amilcar Carvalho, który poświęcił młodemu Tomaszewskiemu bardzo dużo czasu, nauczył go funkcjonowania w drużynie i klubie. - Dzięki niemu znalazłem się w swoim obecnym miejscu - nie ukrywa 15-latek.

Obecnie dzieli on szatnię z kilkoma zawodnikami, z którymi łączy go już wieloletnia znajomość. Mowa tu m.in. o Maksymilianie Dziubie, Aleksandrze Nadolskim, Maksymie Pietrzaku, Janie Niedzielskim, Kamilu Budychu czy Dawidzie Ławniczaku. Do wronieckiej części akademii trafił przed trwającym sezonem, podobnie zresztą jak kilku jego bliskich kolegów. - Tworzyliśmy mocną ekipę w Poznaniu, teraz dobry kontakt mamy też tutaj. Z Olkiem i Dawidem zresztą jestem w pokoju - cieszy się z tego faktu stoper.

W przeszłości w swoich ekipach sprawował funkcję kapitana, a i już teraz mimo stosunkowo krótkiego stażu w zespole trampkarzy jest trzeci w kolejności do opaski. - Już wtedy, za czasów gry u trenera Amilcara było to dla mnie spore wyróżnienie, ale i duże wyzwanie. Myślę, że wywiązywałem się z tego w stu procentach, pomagały mi w tym cechy przywódcze, dużo podpowiedzi na boisku kierowanych do partnerów z drużyny, jeśli chodzi o ustawienie czy pressing. Cenne okazało się też to, że z większością znałem się już wtedy bardzo długo i wystarczył jeden komunikat, żeby znaleźć porozumienie - tłumaczy zawodnik, który taką rolę spełnia też w reprezentacji Polski do lat 15. Od momentu powstania drużyny selekcjonera Rafała Lasockiego zresztą jako jedyny nie opuścił w jej meczach ani minuty.

Jesienią prowadzeni przez szkoleniowców Marcina Kardelę i Jędrzeja Łągiewkę trampkarze wygrali grupę B Centralnej Ligi Juniorów do lat 17. Kluczowa faza rozgrywek dopiero jednak przed nimi, bo dopiero w weekend 7-8 marca rozpocznie ona walkę o swoją końcową lokatę w tych rozgrywkach. Jak zastrzega sam Tomaszewski, on i jego koledzy są tego świadomi. - Skupiamy się na tym, co jest tu i teraz, żeby jak najlepiej wypaść na wiosnę. Zdajemy sobie sprawę, że to nie będą już takie mecze, jak na jesień, dlatego pracujemy ze zdwojoną energią, intensywnością i chęcią do gry - zapowiada ze zdecydowaniem lechita.

Radości z zaufania, jakim obdarzył Kolejorza 15-latek nie kryje również współodpowiedzialny za talent management w Akademii Lecha Poznań Dariusz Dudka. - To zawodnik, który od początku swojej przygody z piłką jest związany z naszym klubem. Jeden z liderów drużyny trampkarzy, kapitan reprezentacji Polski do lat 15, charakteryzuje go duży spokój na boisku. Bardzo dobrze się ustawia, gra twardo i potrafi umiejętnie wprowadzić piłkę i zrobić przewagę - opisuje młodego obrońcę Dudka. Sam gracz twierdzi z kolei, że najmocniej pracuje nad poprawą swojej lewej nogi, którą chciałby operować w porównywalnym stopniu, co prawą. Wśród swoich atutów z kolei wymienia grę w powietrzu, warunki fizyczne, pojedynki jeden na jednego z rywalem w obronie i ataku oraz długie podanie.

Następne mecze

Piątek 30.07 godz.20:30
Górnik Zabrze
vs |
Lech Poznań
Piątek 06.08 godz.20:30
Lech Poznań
vs |
Cracovia

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Więcej

KKS LECH POZNAŃ S.A.
ul. Bułgarska 17
60-320 Poznań

Infolinia biletowa:
tel. 602-368-268 (10:00-17:00)
tel. 602-368-369 (10:00-17:00)

Tel: 61 886-30-00
mail: lech@lechpoznan.pl
Biuro Obsługi Kibica

Chcemy, aby korzystanie z naszych stron było dla Ciebie przyjazne. W tym celu staramy się dopasować treści oraz prezentowane reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych przez nas i naszych partnerów. Przez dalsze, aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgody.
Dowiedz się więcej >

Zamknij