2019-08-13 13:06 Miłosz Ciekalski

Piłka jest po stronie lechitów

Oglądając spotkania Kolejorza rozegrane do tej pory można było zauważyć, że co mecz piłkarze trenera Dariusza Żurawia utrzymują się długo przy piłce. Statystyki potwierdzają to wrażenie, z każdym rywalem oprócz ŁKS-u Łódź, zawodnicy Lecha Poznań dominowali w tym aspekcie.

Posiadanie piłki w poszczególnych spotkaniach:

Piast Gliwice 37% vs. 63% Lech Poznań
Lech Poznań 59%
vs. 41% Wisła Płock
ŁKS Łódź 55% vs. 45% Lech Poznań
Lech Poznań 62% vs. 38% Śląsk Wrocław

Takie liczby w prosty sposób wyjaśniają styl, jaki praktykują niebiesko-biali. Konsekwentna gra od tyłu, dużo wykonanych podań, spokojne budowanie ataków pozycyjnych, to ma być wizytówką Kolejorza.

- Chcemy kontrolować mecz przez posiadanie piłki, oczywiście rozgrywając od bramki musimy być bardziej odpowiedzialni w defensywie, patrząc na ostatni mecz. Mamy takich zawodników i taką jakość, że w tym momencie zespół zyskuje na tym stylu gry. Utrzymywanie się przy piłce na połowie przeciwnika pozwala nam kreować sobie wiele sytuacji bramkowych i tak, to jest nasz styl - mówi Bartkowiak.

Zdarza się, że taki sposób grania wymaga od zawodników podjęcia dużego ryzyka w rozprowadzaniu piłki. Mimo to drużyna chce grać cały czas w ten sam sposób. - Stylu nie można porzucić, styl będzie taki sam cały czas. Na boisku zawodnicy muszą odpowiednio analizować sytuacje, chodzi o to, żeby wiedzieć gdzie mamy przewagę liczebną. Jeżeli posiadając piłkę będziemy w stanie skupić przeciwnika w jednym sektorze to wiadomo, że tego przeciwnika po drugiej stronie nie będzie. Teraz zależy nam na tym, żeby zawodnicy potrafili dobrze analizować sytuacje na boisku - tłumaczy trener.

Sztab szkoleniowy Kolejorza nie zamyka się tylko na grę atakiem pozycyjnym. Podczas meczu trzeba być elastycznym i reagować na to, co dzieje się aktualnie na boisku. - Nasz zespół też posiada taką broń jak kontratak. W tym momencie po odbiorze nie chcemy na siłę rozgrywać, tylko jeżeli jest możliwość to gramy od razu do przodu. W tym momencie rozszerzamy nasz wachlarz umiejętności na to, aby też zdobywać bramki bardzo szybko po odbiorze. To też jest jedna z naszych filozofii - wspomina Karol Bartkowiak.

Są trenerzy, którzy preferują ustawienie defensywne, nastawione na kontratak od początku spotkania. Styl, w którym drużyna utrzymuje się przy piłce, wymienia wiele podań i gra kombinacyjnie jest jednak przyjemniejszy dla kibiców. - Każdy chce oglądać drużynę, która posiada piłkę, jednak wynik determinuje czasami styl, determinuje sposób walki. Są drużyny, które preferują grę w niskim pressingu i liczą tylko na kontratak. Jeżeli chodzi o Lecha Poznań to na pewno każdy z kibiców chce przyjść na stadion i zobaczyć zespół, który gra do przodu, który utrzymuje się przy piłce, który przez to potrafi kreować sobie sytuacje bramkowe - kończy szkoleniowiec.

Następne mecze

Niedziela 23.02 godz.17:30
Lech Poznań
vs |
Lechia Gdańsk
Piątek 28.02 godz.20:30
Jagiellonia Białystok
vs |
Lech Poznań

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Więcej

KKS LECH POZNAŃ S.A.
ul. Bułgarska 17
60-320 Poznań

Infolinia biletowa:
602-368-268 (9:00-17:00)
602-368-369 (9:00-17:00)

Tel: 61 886-30-00
mail: lech@lechpoznan.pl
Biuro Obsługi Kibica

Chcemy, aby korzystanie z naszych stron było dla Ciebie przyjazne. W tym celu staramy się dopasować treści oraz prezentowane reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych przez nas i naszych partnerów. Przez dalsze, aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgody.
Dowiedz się więcej >

Zamknij