2019-10-10 11:49 Wiktoria Łabędzka , fot. Przemysław Szyszka

Najmłodsza jedenastka sezonu

W meczu 11. kolejki PKO Ekstraklasy Lech Poznań wystawił jedenastkę o najniższej średniej wieku w obecnych rozgrywkach. Wyniosła ona 22,82 lata i tym samym pobiła poprzedni wynik - również należący do Kolejorza - o ponad pół roku. 

Powiew młodości w szatni Kolejorza nie jest zjawiskiem, które pojawiło się wraz z wymogiem gry młodzieżowca w rozgrywkach ekstraklasy. Od lat klubowa akademia uważana jest bowiem za jedną z najlepszych w Polsce i słynie ona z wprowadzania swoich wychowanków do pierwszego zespołu. Odświeżenie kadry oraz coraz odważniejsze stawianie na własnych graczy widoczne jest nie tylko w zaangażowaniu na boisku, ale także w statystykach.

Do sezonu 2018/19 Lech przystępował w jednym z najstarszych zestawień w XXI wieku. Miało to oczywiście przełożenie na średnią wieku wystawianego składu. Najmłodsza jedenastka niebiesko-białych w poprzednim sezonie to 26,09 lat. Spoglądając na statystyki obecnych rozgrywek Kolejorz tylko w jednym spotkaniu zbliżył się do tego wyniku i to wyłącznie nieznacznie. W pozostałych średnia wieku wyniosła o wiele mniej, a w meczu 11. kolejki PKO Ekstraklasy udało się Lechowi ustanowić nowy rekord kampanii.

22,82 lat (22,9 licząc rocznikowo - przyp. red.) - na wynik ten złożyło się wystawienie pięciu młodzieżowców oraz trzech zawodników poniżej 25. roku życia.

- Jesteśmy dumni z tego, ilu młodzieżowców jesteśmy w stanie wystawić w ligowych spotkaniach. Potwierdza to, że idziemy w dobrym kierunku. Kiedy wszyscy są zdrowi mamy w drużynie dobry balans. Doświadczenie i młodość mieszają się w odpowiednich proporcjach. To pozytywny prognostyk - mówi trener Kolejorza, Dariusz Skrzypczak.

Wychowankowie to jednak nie tylko minuty, ale i - te zdecydowanie bardziej istotne dla kibica liczby - gole i asysty. Tych z pewnością nie można odmówić młodym lechitom, którzy mieli udział przy trzynastu z dwudziestu jeden bramek Kolejorza. - Odwdzięczamy się z meczu na mecz, dziękując za otrzymane szanse - mówi Jakub Kamiński, któremu wtóruje Jakub Moder. - Nie patrzymy wyłącznie na wiek, bo czasem w młodości drzemie taka siła, że potrafimy stwarzać jeszcze więcej dogodnych sytuacji - kończy.

Następne mecze

Sobota 06.06 godz.17:30
Zagłębie Lubin
vs |
Lech Poznań
Wtorek 09.06 godz.20:30
Lech Poznań
vs |
Pogoń Szczecin

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Więcej

KKS LECH POZNAŃ S.A.
ul. Bułgarska 17
60-320 Poznań

Infolinia biletowa:
602-368-268 (9:00-17:00)
602-368-369 (9:00-17:00)

Tel: 61 886-30-00
mail: lech@lechpoznan.pl
Biuro Obsługi Kibica

Chcemy, aby korzystanie z naszych stron było dla Ciebie przyjazne. W tym celu staramy się dopasować treści oraz prezentowane reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych przez nas i naszych partnerów. Przez dalsze, aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgody.
Dowiedz się więcej >

Zamknij