2020-07-17 14:12 Wiktoria Łabędzka , fot. Przemysław Szyszka, Adam Jastrzębowski

Wyliczeni: Jagiellonia Białystok

Czas zakończyć sezon! 38 zawodników, 4 bramkarzy oraz 3 060 minut Tarasa Romanczuka - w niedzielę, 19 lipca o godzinie 17:30 w ramach 37. kolejki PKO Ekstraklasy Lech Poznań zmierzy się z Jagiellonią Białystok. Przyjrzyjmy się dokonaniom żółto-czerwonych w sezonie 2019/20.

1. Spotkania

Białostoczanie w ramach PKO Ekstraklasy oraz Totolotek Pucharu Polski w sezonie 2019/20 rozegrali 37 spotkań. Szybko skończyła się bowiem przygoda żółto-czerwonych z rozgrywkami prowadzącymi na Stadion Narodowy (a w tym roku arenę w Lublinie - przyp.red.). Biorąc pod uwagę wyłącznie ligę - bilans wynosi: 14 zwycięstw - 10 remisów - 12 porażek, co rozkłada się dość równomiernie na starcia domowe, a także "delegacje". Osiągane rezultaty oznaczają 52 punkty (tyle samo, co następna w zestawieniu Cracovia) oraz 7. miejsce.

2 zwycięstwa - 2 remisy - 2 porażki - to natomiast zestawienie gier Jagiellonii w kończącej się rundzie. Są kapryśni, lecz potrafią spłatać figla - odczuł to Śląsk, który przegrywając w Białymstoku (1:2) stracił szansę na występ w europejskich pucharach. Co warte zauważenia - żółto-czerwoni nie potrafią się podnieść przegrywając do przerwy (11 takich przypadków: 0 zwycięstw - 3 remisy - 8 porażek).

2. Kadra

38 (!) zawodników zagrało w rozgrywkach PKO Ekstraklasy w żółto-czerwonych barwach w sezonie 2019/20. To dowód przeglądu kadry, którego dokonuje szkoleniowiec Ivaylo Petev. 13 z nich to młodzieżowcy. Status wiodącego pod względem uzbieranych minut posiada Bartosz Bida (1 643 minut - na zdjęciu z numerem 31 - przyp.red.), autor 5 goli oraz 1 asysty. Postać wyróżniająca się ze względu na czas spędzony na boisku to także Taras Romanczuk (3 060 minut).

Zawodnicy Jagiellonii Białystok otrzymali 89 żółtych kartek (czwarty wynik ligi w tym aspekcie).

3. Ofensywa

Na ogólny dorobek białostoczan, czyli 48 bramki (rezultat poniżej ligowej średniej - przyp.red.), składają się osiągnięcia aż 16 zawodników, choć liderujący zestawieniu Hiszpan czeka na gola od 15 grudnia:

• Jesus Imaz (na zdjęciu - przyp.red.) - 11
  • Patryk Klimala - 7
  • Jakov Puljić, Bartosz Bida - 5
  • Ivan Runje, Taras Romanczuk - 3
  • Tomas Prikryl, Juan Camara, Martin Pospisil - 2
  • Bogdan Tiru, Ognjen Mudrinski, Ariel Borysiuk, Bodvar Bodvarsson, Bartosz Kwiecień, Maciej Makuszewski, Przemysław Mystkowski - 1

Pomimo tego 15,28 strzałów/mecz to trzecia średnia ekstraklasy. Jagiellonia potrafi stworzyć zagrożenie także ze stałych fragmentów: aż 10 z 18 bramek padło bowiem po rozegraniu z rzutu rożnego.

30-45’ oraz 46-75’ - to części spotkań, w których żółto-czerwoni czują się bardzo dobrze. Zdobyli w nich odpowiednio: 10 - 17 bramek. Pomimo tego dziesięciokrotnie w tym sezonie schodzili z boiska bez zdobyczy.

Czołowy asystent zespołu to Tomas Prikryl (5).

4. Defensywa

4 - dokładnie tylu bramkarzy strzegło bramki białostockiego zespołu w sezonie 2019/20:

• Damian Węglarz (26 meczów - 7 asyst);
  • Grzegorz Sandomierski (5 meczów - 2 czyste konta);
  • Dejan Iliev (4 mecze - 2 czyste konta);
  • Xavier Dziekoński (1 mecz - 0 czystych kont) -debiutant w meczu z Śląskiem;

Stracili ogólnie 47 goli (z górnej ósemki gorszy wynik posiada wyłącznie Lechia Gdańsk - przyp.red.). Stosunek bramek pomiędzy spotkaniami w roli gospodarza a gości to 18:29. Ciekawie wygląda to także w rozłożeniu na poszczególne kwadranse.