2020-11-17 19:33 Lilianna Szymczak , PC Przemysław Szyszka

Trzech lechitów zagrało w kadrze U-21

Prowadzona przez selekcjonera Macieja Stolarczyka reprezentacja Polski do lat 21 wygrała z Łotwą 3:1 w meczu eliminacyjnym do młodzieżowych mistrzostw Europy. W spotkaniu tej kadry zadebiutowało dwóch lechitów - Michał Skóraś oraz Filip Marchwiński. Kolejne 90 minut natomiast rozegrał Tymoteusz Puchacz.

We wtorkowe popołudnie w Łodzi reprezentacja Polski podejmowała ostatnią w tabeli grupy 5 Łotwę i jeszcze przed meczem oczywiste było, że biało-czerwoni po tym spotkaniu dopiszą do swojego konta trzy punkty. Punkty o tyle mało ważne, że do ostatecznego bilansu tabeli zespołów z drugich miejsc nie wliczają się wyniki z ekipami z ostatnich pozycji (jedna grupa eliminacyjna liczy bowiem drużynę mniej - przyp.red.).

Nie oznaczało to oczywiście, że Polacy nie mieli o co grać. Istotne było utrzymanie drugiego miejsca i liczenie na to, że wyniki w pozostałych grupach ułożą się tak, by biało-czerwoni mogli zagrać w turnieju finałowym. Selekcjoner Maciej Stolarczyk do gry od początku desygnował trzech lechitów. Tymoteusz Puchacz po raz piąty zagrał w reprezentacji młodzieżowej, z kolei swoje debiuty odnotowali Michał Skóraś oraz Filip Marchwiński. Tylko pierwszy z wymienionych wystąpił w pełnym wymiarze czasowych, dwóch kolejnych zawodników Kolejorza zostało zmienionych odpowiednio w 80. oraz 86. minucie.

Pierwsza połowa nie wyglądała tak, jak życzyli sobie tego kibice. Obie drużyny na przerwę schodziły z bezbramkowym remisem, a okazji strzeleckich można było policzyć na palcach jednej ręki. Po zmianie stron gra biało-czerwonych wyglądała zdecydowanie lepiej. Już w 49. minucie wynik meczu otworzył Bartosz Białek, a później prowadzenie podwyższali jeszcze Jakub Kiwior oraz Patryk Klimala. Ostatnią bramkę w tym starciu zdobył Marko Regža.

Polska - Łotwa 3:1 (0:0)

Bramki: Białek (49.), Kiwior (61.), Klimala (71.) - Regža (89.)
Kartki: Dziczek, Marchwiński, Bogusz - Minkevičs, Liepa

Polska: Radosław Majecki - Robert Gumny, Kamil Piątkowski, Jakub Kiwior, Tymoteusz Puchacz - Michał Skóraś (80. Patryk Szysz), Mateusz Bogusz, Patryk Dziczek, Sebastian Kowalczyk (62. Dawid Kurminowski), Filip Marchwiński (86. Szymon Czyż) - Bartosz Białek (62. Patryk Klimala)

Łotwa: Vjačeslavs Kudrjavcevs - Roberts Veips (71. Emīls Birka), Daniels Balodis, Dmitrijs Litvinskis, Ivo Minkevičs - Maksims Toņiševs (65. Kristers Lūsiņš), Kristaps Liepa (75. Rihards Ozoliņš), Dāvis Sprūds, Dmitrijs Zelenkovs (65. Daniils Skopenko), Jānis Grīnbergs (72. Eduards Dašķevičs) - Marko Regža

Co się musi stać, żeby Polska awansowała do turnieju finałowego? Co ważne, wystarczy, że dwa z trzech wymienionych warunków się spełnią.

• W grupie 4 - Szkocja nie może wygrać z Grecją. Warunek spełniony, ponieważ ekipa z Wysp przegrała 0:1.
  • W grupie 4 - Chorwacja nie może wygrać z Litwą więcej niż jedną bramką. Warunek nie został spełniony, ponieważ gospodarze zwyciężyli aż 7:0.
  • W grupie 8 - Rumunia musi przegrać z Danią.
  • W grupie 9 - Belgia musi przegrać na wyjeździe z Bośnią i Hercegowiną.