2014-07-20 00:00 Jakub Szymczak, fot. Michał Jakubowski

Lech Poznań - Piast Gliwice 4:0

Na inaugurację T-Mobile Ekstraklasy Lech Poznań wygrał na własnym boisku z Piastem Gliwice 4:0. Hattrickiem popisał się Vojo Ubiparip, a jedno trafienie zaliczył Dawid Kownacki.

Lechici do meczu z Piastem przystąpili w czarnych opaskach na lewym ramieniu. Ich obecność spowodowana była śmiercią matki księdza Jacka Markowskiego, który jest kapelanem Kolejorza. Podopieczni Mariusza Rumaka podrażnieni sensacyjną porażką w Tallinnie od początku przejęli inicjatywę i narzucili rywalowi swój styl gry. W 10 minucie kapitalną okazję po dośrodkowaniu z rogu Keity miał Kownacki, ale głową z kilku metrów uderzył nad poprzeczką. 4 minuty później Formella wypatrzył w polu karnym Keitę, którego strzał na raty obronił Cifuentes. W 18 minucie indywidualną akcją popisał się Keita, ale jego uderzenie w niewielkiej odległości minęło słupek bramki Piasta. Gliwiczanie odpowiedzieli natychmiast, jednak Burić znakomicie skrócił kąt i nie dał się zaskoczyć Jurado. Minutę później lechici wreszcie otworzyli wynik. Z lewej strony dośrodkował Henriquez, a Ubiparip sytuacyjnym strzałem umieścił piłkę w bramce gości. W 36 minucie było już 2:0. Koronkową akcję lechitów i dośrodkowanie Henriqueza precyzyjną główką wykończył Kownacki. Piast mógł zmniejszyć straty tuż przed przerwą, ale strzał głową Jurado poszybował nad poprzeczką.

Lech mając w zapasie dwubramkową przewagę w drugiej połowie nie atakował już z taką pasję. Dzięki temu gliwiczanie częściej mieli okazję operować piłką. Na pierwszą okazję trzeba było jednak poczekać do 57 minuty. Wtedy w sytuacji sam na sam znalazł się Jurado, ale hiszpański napastnik Piasta po raz drugi w tym meczu przegrał pojedynek z Buricem. Na szansę Lecha trzeba było poczekać aż do 80 minuty, gdy precyzyjny strzał Jevtica z rzutu wolnego do boku sparował Cifuentes. 4 minuty później poznaniacy zdobyli trzeciego gola. Trałka precyzyjnie podał do Ubiparipa, ten w polu karnym zwiódł obrońcę i mocnym strzałem pod poprzeczkę nie dał szans bramkarzowi. Kapitalny występ Ubiparip zwieńczył trzecim trafieniem w doliczonym czasie gry. Serb najpierw głową uderzył w słupek, ale dobitka do pustej bramki była już formalnością. Dla Lecha było to trzecie z rzędu zwycięstwo nad Piastem u siebie w stosunku 4:0.

Lech Poznań - Piast Gliwice 4:0 (2:0)

Bramki: 1:0 Ubiparip (19), 2:0 Kownacki (36), 3:0 Ubiparip (84), 4:0 Ubiparip (90)

Sędzia: Paweł Gil (Lublin)

Żółte kartki: Wilusz, Kownacki, Kędziora

Lech: Jasmin Burić - Tomasz Kędziora, Maciej Wilusz, Marcin Kamiński, Luis Henriquez - Łukasz Trałka, Karol Linetty (76. Darko Jevtić) - Dariusz Formella (69. Kasper Hamalainen), Dawid Kownacki, Muhamed Keita (61. Gergo Lovrencsics) - Vojo Ubiparip

Piast: Alberto Cifuentes - Adrian Klepczyński, Csaba Horvath, Jan Polak, Piotr Brożek (85. Wojciech Kędziora) - Carles Martinez, Łukasz Hanzel (59. Radosław Murawski) - Tomasz Podgórski, Kamil Wilczek (46. Tomas Docekal), Gerard Badia - Ruben Jurado