2019-07-29 13:16 Miłosz Ciekalski , PC Przemysław Szyszka

Grali wypożyczeni lechici: debiut Skórasia

W ten weekend, oprócz piłkarzy pierwszej i drugiej drużyny, występowali również nasi wychowankowie, którzy ogrywają się na wypożyczeniach. Z całej siódemki najlepsze wspomnienia ma na pewno Michał Skóraś, który w meczu Jagiellonia Białystok - Raków Częstochowa zadebiutował w ekstraklasie.

Młodzi zawodnicy budują składy zespołów II ligi, Fortuna I ligi, a nawet PKO Ekstraklasy. To naturalna droga, którą muszą przejść piłkarze zanim trafią do pierwszej drużyny - ogranie i sprawdzenie się w niższej lidze, po którym już jako doświadczeni zawodnicy są gotowi do występów w Lechu Poznań. Taką ścieżkę przebył na przykład Paweł Tomczyk czy Tymoteusz Puchacz.

W pierwszej kolejce II ligi Górnik Łęczna mierzył się ze spadkowiczem z I ligi, Garbarnią Kraków. Drużyna z Łęcznej, w której występuje najstarszy z całej siódemki – Maciej Orłowski, wygrała 1:0. Obrońca zagrał 90 minut, a cały blok defensywny spisał się dobrze, zachowując czyste konto. Co ciekawe, w tej kolejce II ligi nie padł żaden remis, a zwycięstwo piłkarzy z Łęcznej było najniższym ze wszystkich.

Na drugim poziomie rozgrywkowym, tyle że na Słowacji, występuje Dawid Kurminowski. Młody lechita zagrał już po raz drugi w podstawowym składzie i pozostał na boisku całe 90 minut. Zespół, którego barwy reprezentuje Kurminowski - MŠK Žlina B uległ 2:4 MFK Dubnicy. Warto wspomnieć, że Kurminowski na inaugurację wpisał się na listę strzelców.

Bartosz Mrozek aktualnie występuje w barwach GKS-u Katowice i jest jednym z dwóch bramkarzy w całym zestawieniu. Mrozek musiał wyciągać piłkę z siatki aż trzy razy, a katowiczanie przegrali 1:3 ze Zniczem Pruszków. Młody golkiper miał małe szanse na zatrzymanie przeciwników, ponieważ jedna bramka została zdobyta po rzucie karnym, a następna była przepięknej urody, piłka po strzale wpadła w samo okienko.

Dwóch dziewiętnastolatków - Michał Skóraś i Łukasz Norkowski w swoich zespołach wystąpili odpowiednio po 14 i 20 minut. Wypożyczony do ekstraklasowego beniaminka z Częstochowy Skóraś zaliczył debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej i zapisał się w protokole sędziowskim już minutę po wejściu na boisko otrzymując żółtą kartkę. Raków Częstochowa, w którym występuje, wygrał z Jagiellonią Białystok 1:0 i zanotował pierwsze zwycięstwo w PKO Ekstraklasie. Łukasz Norkowski pojawił się na boisku w 70. minucie, ale nie zdołał zmienić wyniku i GKS 1920 Jastrzębie Zdrój musiał podzielić się punktami z Puszczą Niepołomice po bezbramkowym remisie.

Kontuzja mięśniowa Huberta Sobola wykluczyła go z debiutu w Odrze Opole. To duża strata dla młodego zawodnika Kolejorza, ponieważ w przygotowaniach prezentował się bardzo dobrze. W sparingu z Miedzią Legnica strzelił dwie bramki, a w następnym meczu kontrolnym z GKS-em Bełchatów ponownie wpisał się na listę strzelców. Odra Opole zremisowała 0:0 z Miedzią Legnica.

Wypożyczenie drugiego z bramkarzy zostało skrócone i Bartosz Przybysz powrócił do Lecha Poznań. Ostatnie pół roku spędził w Puszczy Niepołomice.