2016-11-21 13:50 Marcin Rajczak

Trzeba poszerzać wiedzę – wywiad z Dorną

- Każdy szkoleniowiec musi być bardzo wyczulony na poszerzanie wiedzy i obserwowanie tego co się dzieje w obszarze rozwoju naszej dyscypliny. Podczas Lech Conference można poznać spojrzenie na futbol trenerów, którzy są na absolutnym topie jeśli chodzi o szkolenie w kraju i Europie - mówi trener reprezentacji Polski do lat 21, Marcin Dorna, który podczas grudniowej Lech Conference będzie jednym z prelegentów.

Co sądzi Pan o organizacji konferencji szkoleniowej Lech Conference?

- Lech Conference jest na pewno wydarzeniem wpisanym w kalendarz wszystkich trenerów w kraju, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności i wiedzę. Świadczy o tym frekwencja, która z roku na rok rośnie i jest naprawdę imponująca. Lech Conference to jedna z największych konferencji szkoleniowych w Polsce i trzeba pogratulować organizatorom profesjonalizmu i determinacji. Życzę również wytrwałości w przyszłości przy organizacji kolejnych edycji.

Tego typu konferencja może być bardziej pomocna dla młodych szkoleniowców czy dla bardziej doświadczonych trenerów?

- Jestem przekonany, że każdy trener znajdzie coś dla siebie. Przez kilka godzin będzie można wysłuchać doświadczonych szkoleniowców, którzy na co dzień funkcjonują w wielkich, europejskich klubach. Poza tym, będzie można zobaczyć część praktyczną i przekonać się jak pracują. Niezależnie od wieku, licencji i poziomu wykształcenia, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Bierze Pan udział w podobnych konferencjach?

- Miałem okazję prezentować spostrzeżenia dotyczące rozwoju piłki nożnej podczas jednej z konferencji kilka lat temu. W miarę możliwości, jeśli inne obowiązki mi tego nie uniemożliwiają, uczestniczę w tego typu wykładach. Każdy szkoleniowiec musi być bardzo wyczulony na poszerzanie wiedzy i obserwowanie tego co się dzieje w obszarze rozwoju naszej dyscypliny. Podczas Lech Conference można poznać spojrzenie na futbol trenerów, którzy są na absolutnym topie jeśli chodzi o szkolenie w kraju i Europie.

Poruszanym przez Pana tematem będzie Narodowy Model Gry. Co dokładnie zaprezentuje Pan podczas swojego wystąpienia?

- Bardzo cieszy nas fakt, że organizatorzy wybrali Narodowy Model Gry jako jeden z tematów konferencji. Będę chciał przedstawić go w innym ujęciu niż to miało miejsce dotychczas. Opowiem o fazach przejściowych, czyli kluczowych w piłce nożnej momentach straty i odbioru piłki. Właśnie przez pryzmat tych elementów zreferuję pracę szkoleniową z zespołami i zawodnikami. Dziękuję za zaproszenie, bo to tylko pokazuje, że nasz projekt jest ciekawy i wzbudza zainteresowanie wśród trenerów.

Jak wyglądały przygotowania Narodowego Modelu Gry?

- Narodowy Model Gry to projekt, nad którym pracowaliśmy długo i wielowymiarowo. Konsultowaliśmy treść z wieloma trenerami pracującymi na różnych poziomach, aby szkoleniowcy mieli pewność i poczucie, że to materiał stworzony przez polskich trenerów dla polskich trenerów.

Zatem bardzo istotne będzie także poprawne zrozumienie Narodowego Modelu Gry.

- Narodowy Model Gry to zbiór wielu precyzyjnych informacji dotyczących czterech faz gry, profili zawodników na poszczególnych pozycjach czy elementów szkolenia w najmłodszych kategoriach wiekowych. Słowo klucz to inspiracja. Każdy może zinterpretować przedstawioną wiedzę pod kątem własnych doświadczeń i potrzeb. Nie ma jednej objawionej i tajemnej wiedzy, która narzuci czytelnikom w jaki sposób pracować, aby osiągnąć sukces. Praca trenerska to permanentne poszukiwanie inspiracji.

Zatem w jaki sposób poprawnie się zainspirować?

- Trenerzy muszą zastanowić się nad elementami występującymi w Narodowym Modelu Gry i zinterpretować je we własny, indywidualny sposób. Jestem przekonany, że podczas prezentacji znajdą coś dla siebie, co wykorzystają w swojej codziennej pracy.

rozmawiał Marcin Rajczak

Następne mecze

Czwartek 29.10 godz.21:00
Rangers F.C.
vs |
Lech Poznań
Poniedziałek 02.11 godz.20:00
Znicz Pruszków
vs |
Lech Poznań

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Więcej

KKS LECH POZNAŃ S.A.
ul. Bułgarska 17
60-320 Poznań

Infolinia biletowa:
tel. 602-368-268 (10:00-17:00)
tel. 602-368-369 (10:00-17:00)

Tel: 61 886-30-00
mail: lech@lechpoznan.pl
Biuro Obsługi Kibica

Chcemy, aby korzystanie z naszych stron było dla Ciebie przyjazne. W tym celu staramy się dopasować treści oraz prezentowane reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych przez nas i naszych partnerów. Przez dalsze, aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgody.
Dowiedz się więcej >

Zamknij