2019-09-10 14:11 Adrian Gałuszka

Psycholog Akademii była na zagranicznej konferencji

W minionym tygodniu w Liverpoolu odbyła się konferencja o tematyce „Development & Performance: Integrating Psychology from Academy to First Team”, której gośćmi byli psychologowie ze szkół piłkarskich wielu europejskich klubów. Nie zabrakło także przedstawicielki Akademii Lecha Poznań, Karoliny Chlebosz, która nie ukrywa, że okazja do wymiany poglądów z kolegami po fachu była dla niej cennym doświadczeniem.

Głównym celem konferencji było przedstawienie programów edukacyjnych oraz poszerzenie wiedzy specjalistycznej wykorzystywanej w najlepszych akademiach piłkarskich w Europie. Ponadto miała ona zaowocować zawiązaniem współpracy pomiędzy przedstawicielami europejskich klubów. Nie zabrakło reprezentantów uznanych marek, takich jak Bayern Monachium, Arsenal FC, SL Benfica, Manchester United czy Everton FC. Podczas spotkania zostały omówienie czynniki leżące u podstaw skutecznego świadczenia usług psychologicznych w ramach akademii klubów piłkarskich oraz na poziomie pierwszego zespołu w profesjonalnym futbolu.

W trakcie wykładów zaprezentowany systemy pracy w wybranych akademiach w zakresie treningu mentalnego i opieki psychologicznej nad zawodnikami. Dla przykładu, przedstawiciel Bayerny opowiadał o tym, w jaki sposób kreowany jest kontekst sprzyjający rozwojowi młodych piłkarzy w drodze do niemieckiej Bundesligi. Reprezentanci angielskiej piłki przedstawiali z kolei program wsparcia psychospołecznego w drużynach kobiecych, a także opisywali proces szkolenia w tamtejszych akademiach. Oprócz tego odbyły się również cztery sesje warsztatowe, podczas których przybliżone zostały schematy pracy w Arsenalu, Evertonie czy Manchesterze United. Mowa była także o 8-stopniowym planie budowania odpowiedzialność w zespole na podstawie Manchesteru City czy pracy w zespołach duńskiego FC Kopenhaga.

Różnorodność i zakres tematów poruszanych w trakcie konferencji niezwykle cieszyły psycholog funkcjonującą w Akademii Lecha Poznań. Korzyści płynących z udziału w konferencji w Liverpoolu było jednak znacznie więcej. - Możliwość wymiany spostrzeżeń oraz wspólnej nauki w gronie psychologów sportu pracujących w najlepszych europejskich klubach to z pewnością bardzo ciekawe doświadczenie. Spotkanie to pozwoliło na porównanie metod pracy psychologicznej stosowanej w Lechu ewaluacji programu treningu mentalnego oraz wykorzystania narzędzi psychologicznych podczas selekcji do Akademii oraz pierwszego zespołu. Aktualnie futbol nie może istnieć bez psychologii - to kwintesensja spotkania - mówi Karolina Chlebosz.

Następne mecze

Piątek 28.02 godz.20:30
Jagiellonia Białystok
vs |
Lech Poznań
Wtorek 03.03 godz.18:00
Lech Poznań
vs |
Górnik Zabrze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Więcej

KKS LECH POZNAŃ S.A.
ul. Bułgarska 17
60-320 Poznań

Infolinia biletowa:
602-368-268 (9:00-17:00)
602-368-369 (9:00-17:00)

Tel: 61 886-30-00
mail: lech@lechpoznan.pl
Biuro Obsługi Kibica

Chcemy, aby korzystanie z naszych stron było dla Ciebie przyjazne. W tym celu staramy się dopasować treści oraz prezentowane reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych przez nas i naszych partnerów. Przez dalsze, aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgody.
Dowiedz się więcej >

Zamknij