2020-12-22 11:31 Adrian Gałuszka , fot. Przemysław Szyszka

Kolejny rok debiutów w drugiej lidze za nami

W czerwcu 2019 roku drugi zespół Lecha Poznań awansował jako pierwsze w historii rezerwy na szczebel centralny. Największą wartością z tym związaną było nabieranie doświadczenia przez wchodzących do dorosłej piłki lechitów w wymagających warunkach. Okres po wznowieniu rozgrywek po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa oraz trwający sezon potwierdzają, że niebiesko-biali korzystają z tego, jak tylko mogą.

W marcu podjęta została decyzja o zawieszeniu wszystkich rozgrywek piłkarskich w naszym kraju. To oznaczało pauzę od ogrywania nastoletnich wychowanków w dorosłym futbolu, która dobiegła końca wraz z początkiem czerwca. Do końca sezonu trener Rafał Ulatowski zdążył dać jeszcze więc szansę debiutu w drugiej lidze czterem graczom. Byli to urodzeni w 2003 roku Filip Wilak, Igor Ławrynowicz oraz Damian Kołtański, a także o rok starszy od nich Kacper Wachowiak. Tym samym zresztą łączna liczba zawodników, którzy zanotowali premierowy występ na szczeblu krajowym właśnie w tej zakończonej kampanii wzrosła aż do dwudziestu pięciu.

Same minuty spędzone na boiskach w starciach z bardziej doświadczonymi i silniejszymi fizycznie rywalami byłyby sztuką dla sztuki, gdyby coraz więcej lechitów nie odgrywało także w swojej drużynie coraz ważniejszej roli. Tak też stało się w przypadku co najmniej kilku wychowanków Kolejorza, którzy nierzadko decydowali o losach spotkań jego drugiego zespołu. W tym kontekście można wymienić autora dziewięciu "wiosennych" trafień, Filipa Szymczaka, jego partnera z ataku, Huberta Sobola, ale również pomocnika Łukasza Szramowskiego, skrzydłowego Oleksandra Yatsenko czy obrońcy Jakuba Niewiadomskiego.

W krótkie przerwie między rozgrywkami kadra ekipy szkoleniowca Ulatowskiego została jeszcze bardziej odmłodzona, co pociągnęło za sobą naturalnie kolejne debiuty w drugiej lidze. W trwającej kampanii obejrzeliśmy dziesięciu graczy, którzy jeszcze niedawno swoje spotkania rozgrywali co najwyżej w Centralnej Lidze Juniorów. Najwięcej minut z nich zanotował bramkarz Krzysztof Bąkowski. 17-latek spędził na murawie 13 pełnych meczów, a za jego plecami w tym zestawieniu znajdują się jego rówieśnicy obsadzający boki defensywy: Filip Borowski (549 minut) oraz Krystian Palacz (461).

Oprócz tej trójki w szeregach niebiesko-białych zobaczyliśmy 18-latków: Adriana Ratajczyka i Maksymiliana Tkocza, rok młodszych Patryka Walisia, Patryka Gogóła oraz Jakuba Malca, a także… 16-letnich Norberta Pacławskiego i Antoniego Kozubala. Wyróżniające się postacie w ekipach Akademii Lecha Poznań nie umknęły też trenerowi Dariuszowi Żurawiowi, ponieważ siedmiu młodych graczy zostało zaproszony przez niego w grudniu na Bułgarską na zajęcia pierwszej drużyny. Byli to Malec, Pacławski, Palacz, Waliś, Kozubal, Ławrynowicz, a także czekający wciąż na premierowe spotkanie w drugiej lidze Maksymilian Pingot.

Debiutanci w tym sezonie drugiej ligi w rezerwach Lecha Poznań:

Krzysztof Bąkowski – 13 meczów, 1170 minut
Filip Borowski – 7 meczów, 549 minut
Krystian Palacz – 6 meczów, 461 minut
Norbert Pacławski – 10 meczów, 251 minut
Jakub Malec – 6 meczów, 195 minut
Adrian Ratajczyk – 6 meczów, 104 minuty
Antoni Kozubal – 2 mecze, 98 minut
Patryk Gogół – 1 mecz, 31 minut
Maksymilian Tkocz – 1 mecz, 8 minut
Patryk Waliś – 1 mecz, 2 minuty

Następne mecze

Piątek 26.02 godz.20:30
Warta Poznań
vs |
Lech Poznań
Wtorek 02.03 godz.20:30
Lech Poznań
vs |
Raków Częstochowa

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Więcej

KKS LECH POZNAŃ S.A.
ul. Bułgarska 17
60-320 Poznań

Infolinia biletowa:
tel. 602-368-268 (10:00-17:00)
tel. 602-368-369 (10:00-17:00)

Tel: 61 886-30-00
mail: lech@lechpoznan.pl
Biuro Obsługi Kibica

Chcemy, aby korzystanie z naszych stron było dla Ciebie przyjazne. W tym celu staramy się dopasować treści oraz prezentowane reklamy do Twoich zainteresowań i preferencji. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu w Twojej przeglądarce plików cookies oraz przetwarzaniu gromadzonych za ich pośrednictwem danych osobowych przez nas i naszych partnerów. Przez dalsze, aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, wyraziłeś na to zgody.
Dowiedz się więcej >

Zamknij