2020-07-14 15:01 Wiktoria Łabędzka , PC Przemysław Szyszka, Adam Jastrzębowski

Wyliczeni: Cracovia

"Wyliczeni" - to cykl, w którym w sposób nietypowy - bowiem liczbowy - charakteryzujemy najbliższego rywala Kolejorza. Konsekwencja w dążeniu do celu, atut wzrostu oraz ciężar zdobywania bramek rozłożony na wąską grupę zawodników - w środę, 15 lipca o godzinie 20:30 w ramach 36. kolejki PKO Ekstraklasy zmierzy się z Cracovią. Przyjrzyjmy się dokonaniom "Pasów" w sezonie 2019/20.

1. Spotkania

Cracovia w ramach PKO Ekstraklasy, europejskich pucharów oraz Totolotek Pucharu Polski - będący promykiem nadziei na ponowne zaistnienie na Starym Kontynencie - w sezonie 2019/20 rozegrała 42 spotkania. "Pasy" to zespół niemal bezkompromisowy - biorąc pod uwagę wyłącznie ligę bilans wynosi: 16 zwycięstw - 4 remisy (najmniej w ekstraklasie) - 15 porażek, co z dorobkiem 52 punktów plasuje krakowian na piątym miejscu. Uwagę zwróci szczególnie postawa "u siebie", gdyż aż 10 "victorii" odnieśli właśnie na obiekcie przy ulicy Kałuży.

Pięciokrotni mistrzowie Polski są bardzo "kapryśni" wiosną: 5 zwycięstw - 1 remis - 9 porażek. Co ciekawe - zwyciężając do przerwy, nie przegrywa (8 sytuacji - 8 zwycięstw). Odwracając omawianą sytuację - ośmiokrotnie przegrywając aż 7 razy musieli uznać wyższość rywala

2. Kadra

Średnia wieku wyjściowego składu Cracovia w tym sezonie wynosi 27,27 lat. Pomimo że w biało-czerwonych barwach wystąpiło 6 młodzieżowców, dwóch wywalczyło sobie mocną pozycję: Kamil Pestka (1 664 minut w ekstraklasie - na zdjęciu po lewej - przyp.red.) oraz Sylwester Lusiusz (1 747 minut w ekstraklasie).

Cracovia posiada bardzo wysoki zespół - średnia "jedenastek" wynosi 181,15 cm (blisko 1,5 cm wyższa niż kolejna w zestawieniu Arka - przyp.red.)! Z 28 zawodników, którzy zagrali dla "Pasów" w tym sezonie, tylko Rafaela Lopesa zobaczyć mogliśmy w każdym meczu.

3. Ofensywa

I to od rozważań nt. 28-letniego napastnika należy rozpocząć ten akapit. Lopes ma na swym koncie 12 bramek, dzięki czemu dystansuje kolegów z zespołu. Pomimo że ogółem aż 15 zawodników strzelało gole w sezonie 2019/20 dla "Pasów" grupa trafiająca regularnie do siatki rywali można określić mianem stosunkowo wąskiej.

• Rafael Lopes: 12
  • Sergiu Hanca (na zdjęciu): 9
  • Pelle van Amersfoort: 8
  • Cornel Rapa: 3
  • Kamil Pestka: 2
  • Rubio, David Jablonsky, Janusz Gol, Michał Rakoczy, Michal Siplak, Michał Helik, Diego Ferraresso, Tomas Vestenicky, Mateusz Wdowiak: 1

Ogólnie dorobek Cracovia to 47 bramek (czwarta ofensywa grupy mistrzowskiej), lecz - co ciekawe - tylko 6 z nich zdobyli Polacy. Krakowianie szczególnie skuteczni są po przerwie - zapowiadają się zatem ciekawe zawody!

11

Niebezpieczni są także ze stałych fragmentów gry: po 6 goli po rozegraniu z rzutu rożnego oraz wolnego. Pomimo tego aż ośmiokrotnie schodzili z boiska bez zdobyczy. Czołowy asystent zespołu środowych gospodarzy to Sergiu Hanca (7), któremu depcze po piętach Mateusz Wdowiak (6).

4. Defensywa

2 - dokładnie tylu bramkarzy strzegło bramki krakowskiego zespołu w sezonie 2019/20. Pomiędzy słupki w ostatnich tygodniach "wskoczył" Lukas Hrosso (4 występy - 1 czyste konto), zastępując tym samym Michal Pesković (31 występów - 10 czystych kont). Cracovia straciła 37 goli (także czwarty wynik grupy mistrzowskiej). Jedenastokrotnie (najmniej w lidze ex quo z Piastem Gliwice) wyciągali piłkę z siatki po stałych fragmentach gry. Odwaga w ofensywie niesie ze sobą ryzyko rozluźnienia szyków obronnych. Stosunek bramek przed oraz po przerwie to: 14-23.