2021-12-08 11:14 Adrian Gałuszka

Lechici zakończyli udział w Football Federations Cup

Pięciu zawodników Akademii Lecha Poznań, Igor Stankiewicz, Wojciech Mońka, Igor Brzyski, Artur Ławrynowicz i Mateusz Pruchniewski zakończyli udział w rozgrywanym w Hiszpanii turnieju Football Federations Cup. Kadra prowadzona przez selekcjonera Rafała Lasockiego uległa Hiszpanii 0:1, Meksykowi 1:4 oraz pokonała Irlandię 5:1, ostatecznie zajmując trzecie miejsce.

Do Hiszpanii trener reprezentacji Polski do lat 15 trener biało-czerwonych zdecydował się zabrać pięciu lechitów. Wszyscy w komplecie mają już za sobą jesienią debiuty w Centralnej Lidze Juniorów do lat 17. W niej tegoroczna rywalizacja dobiegła końca, ale niebiesko-biali mieli w perspektywie jeszcze trzy spotkania międzynarodowe o stawkę. Football Federations Cup ugościł cztery juniorskie drużyny narodowe, a oprócz Polaków mieli w nim zagrać gospodarze, Meksykanie oraz Irlandczycy.

W pierwszym starciu przeciwko Hiszpanom w wyjściowym składzie zobaczyliśmy bramkarza Mateusza Pruchniewskiego, obrońcę Wojciecha Mońkę oraz pomocnika Igora Brzyskiego. Z ławki na murawie zameldowali się natomiast skrzydłowi, Igor Stankiewicz i Artur Ławrynowicz. Nasi reprezentanci ulegli wysoko notowanemu przeciwnikowi 0:1 po trafieniu na początku meczu. Gracze z orzełkiem na piersi postawili jednak swojemu rywalowi twarde warunki, zabrakło im przede wszystkim mocy w ofensywie.

Zupełnie inaczej wyglądała druga konfrontacja zespołu szkoleniowca Lasockiego. Przygotowujący się do udziału w eliminacjach do mistrzostw Europy do lat 17 zawodnicy dominowali, znacznie częściej atakując bramkę Meksyku, niż drużyna zza oceanu, ale wynik do przerwy brzmiał… 4:0 na korzyść ich przeciwników. W tym fragmencie nie wykorzystali do tego rzutu karnego, z jedenastu metrów nie pomylił się za to wprowadzony w przerwie Brzyski. Oprócz niego w meczu zagrali Pruchniewski, Mońka i Ławrynowicz (po 45 minut) oraz Stankiewicz, który przebywał na boisku nieco ponad godzinę.

I właśnie ostatni z wymienionych wpisał się na listę strzelców we wtorkowym spotkaniu z Irlandią, a w jego ślady po zmianie stron poszedł Brzyski, zaliczając trafienie po strzale z rzutu wolnego. Tym razem Polacy błysnęli skutecznością już na przyzwoitym poziomie i wysoko wygrali 5:1. Pełen mecz rozegrali Pruchniewski, Mońka i Brzyski, Stankiewicz udał się na ławkę po 65 minutach, a w jego końcówce występ zaliczył jeszcze Ławrynowicz. Niebiesko-biali zakończyli więc udział w towarzyskim turnieju na trzecim miejscu, zdobyli łącznie trzy bramki i potwierdzili, że zaufaniem trenera Lasockiego cieszą się dużym.