2022-03-30 15:13 Adrian Garbiec , PC Tomasz Jastrzębowski

Lechici w reprezentacjach - podsumowanie

Jedenastu lechitów zagrało w drużynach narodowych podczas minionej przerwy reprezentacyjnej. W eliminacjach do Mistrzostw Europy U-17 wystąpiła również Maja Kuleczka.

Bartosz Salamon po niespełna sześciu latach wrócił do drużyny narodowej. Obrońca nie będzie jednak zbyt dobrze wspominał sparingu ze Szkocją (1:1), ponieważ w pierwszej połowie doznał kontuzji i tuż przed przerwą został zmieniony. Uraz okazał się niestety groźny i wyeliminował 30-latka z finału baraży o mistrzostwa Świata 2022. W meczu w Chorzowie wystąpił natomiast Jesper Karlström. Pomocnik najpierw dołożył dużą cegiełkę w półfinałowym starciu z Czechami (1:0) i rozpoczął akcję bramkową swojej drużyny. 26-latek pojawił się na boisku w drugiej odsłonie dogrywki i wpisał się również do protokołu meczowego, ponieważ obejrzał żółtą kartkę po faulu na… Janie Sýkorze. Były zawodnik Djurgarden wyszedł w podstawowym składzie w meczu finałowym przeciwko Polsce (2:0). Szwed nie będzie jednak zbyt miło wspominał tego spotkania, ponieważ na początku drugiej połowy sprokurował rzut karny, wykorzystany ostatecznie przez Roberta Lewandowskiego.

Nika Kvekveskiri, czyli nowy wicekapitan reprezentacji Gruzji wystąpił w obu meczach towarzyskich swojej kadry. Pomocnik najpierw zagrał pełnym wymiarze czasowym z Bośnią i Hercegowiną (1:0), natomiast z Albanią (0:0) został zmieniony na kwadrans przed końcowym gwizdkiem. Kolejny występ dla Słowacji zanotował również Lubomir Šatka. Obrońca wszedł na murawę na początku drugiej połowy w starciu z Finlandią (2:0). Drugie spotkanie podczas tej przerwy reprezentacyjnej zagrały również Czechy, które kilka dni temu przegrały półfinał baraży o Mundial 2022 ze Szwecją (0:1). 45 minut w sparingu z Walią (1:1) rozegrał Jan Sýkora.

Jakub Kamiński oraz Michał Skóraś zagrali w meczach eliminacji do mistrzostw Europy U-21. Ten pierwszy pełnił funkcję kapitana i trafił do siatki w rywalizacji z Izraelem (2:2). Natomiast 22-latek wszedł wtedy na murawę w 70. minucie. W następnym spotkaniu przeciwko Węgrom (1:1) wystąpiło już trzech lechitów. Kamiński oraz Skóraś spędzili na murawie całe spotkanie, a Filip Marchwiński wszedł na boisko w 46. minucie. Jedynego gola dla Polski w tym starciu strzelił Skóraś, który w doliczonym czasie gry uderzeniem z rzutu karnego uratował biało-czerwonym remis.

Filip Szymczak zagrał w obu meczach reprezentacji Polski U-20. Kadra prowadzona przez Miłosza Stępińskiego rywalizowała z Anglią (2:0) oraz Czechami (0:2) w ramach rozgrywek Elite League. Napastnik w spotkaniu przeciwko Lwom Albionu wyszedł w podstawowym składzie i został zmieniony w przerwie, natomiast w starciu z naszymi południowymi sąsiadami pojawił się na boisku w 66. minucie.

Norbert Pacławski oraz Antoni Kozubal rozegrali dwumecz z reprezentacją Szwajcarii. Pierwsze starcie skończyło się remisem 2:2, a lechici zagrali odpowiednio 45 i 30 minut. Druga rywalizacja skończyła się zwycięstwem Polski 1:0. W tym spotkaniu napastnik wystąpił w pierwszej połowie, natomiast pomocnik spędził na murawie cały mecz.

Podstawową obrończynią reprezentacji Polski U-17 podczas eliminacji do mistrzostw Europy była Maja Kuleczka. Zawodniczka Lecha Poznań UAM w meczach z Chorwacją (5:0), Anglią (0:1) oraz Francją (1:6) wystąpiła w pełnym wymiarze czasowym. Biało-czerwone mimo dobrego początku turnieju kwalifikacyjnego, kolejne dwa starcia przegrały i nie zagrają na mistrzostwach Europy.