2023-11-08 19:55 Adrian Garbiec

Lech Poznań UAM z awansem w Pucharze Polski

Lech Poznań UAM pewnie pokonał WAP Włocławek w 1/32 Orlen Pucharu Polski 6:0. Dwa gole dla Niebiesko-Białych strzeliła Domnika Kubka, a po jednym trafieniu zanotowały Klaudia Wojtkowiak, Martyna Nowaczyk, Martyna Lechna oraz Matylda Kościelak. Losowanie kolejnej rundy odbędzie się w najbliższy czwartek o godzinie 14.

Los w pierwszej rundzie Orlen Pucharu Polski skojarzył dwa zespoły, które znają się bardzo dobrze. Lech Poznań UAM rywalizował dwukrotnie z WAP Włocławek w poprzednim sezonie. Pierwsza rywalizacja zakończyła się pewnym zwycięstwem Niebiesko-Białych, natomiast w rewanżu padł remis 3:3. Warto jednak zaznaczyć, że była to przedostatnia kolejka, kiedy lechitki miały już zapewniony awans do 1. Ligi.

Faworyt tego pojedynku był jeden i pokazało to także boisko. Piłkarki Kolejorza kompletnie zdominowały swoje przeciwniczki i nie pozwalały włocławiankom na rozgrywanie piłki. Lechitki miały ogromną przewagę, która widoczna była po stworzonych sytuacjach. Gospodynie zostawiały dużo miejsca na skrzydłach, co chciały wykorzystać zawodniczki Lecha Poznań posyłając raz po raz podania prostopadłe. Uderzenie Klaudii Wojtkowiak zostało zablokowane, a Dominika Kubka minimalnie chybiła. Niebiesko-Białe dopięły swego w 26. minucie, kiedy Zofia Wojciechowska urwała się prawą stroną, wycofała spod linii końcowej do Wojtkowiak, a ta płaskim strzałem otworzyła wynik spotkania. Zespół gości poszedł za ciosem i po chwili prowadził już 2:0. Wojciechowska podała do znajdującej się z boku pola karnego Kubki, która kapitalnym uderzeniem w samo okienko cieszyła się z trafienia. Lechitki nie zamierzały się zatrzymywać i atakowały, aby podwyższyć prowadzenie. Ta sztuka dwukrotnie udała się im tuż przed przerwą. Najpierw Martyna Nowaczyk na raty pokonała bramkarkę WAPu, a następnie swojego drugiego gola, tym razem z dystansu strzeliła Kubka.

Po zmianie stron obraz gry się nie zmienił. Lechitki przez większą część czasu utrzymywały się na połowie WAPu i atakowały po więcej bramek. Upór Niebiesko-Białych przyniósł skutek w 76. minucie. Wprowadzona po przerwie Martyna Lechna odnalazła się w polu karnym i strzeliła gola na 5:0. Zespół prowadzony przez trenerkę Alicję Zając ustalił wynik 120 sekund później. Julia Przybył przebiegła z piłką większą część boiska, podała do Matyldy Kościelak, która płaskim strzałem pokonała bramkarkę drużyny przeciwnej.

WAP Włocławek – Lech Poznań UAM 0:6 (0:4)

Bramki: Wojtkowiak (26.), Kubka (29., 43.), Nowaczyk (40.), Lechna (76.), Kościelak (78.)
Lech Poznań UAM: Zuzanna Zajączkowska – Monika Poniedziałek, Zuzanna Sawicka (46. Maja Kuleczka), Martyna Łuczak – Zofia Wojciechowska (60. Małgorzata Jurek), Alicja Piechocka (60. Zofia Rosińska), Zofia Porada (60. Matylda Kościelak), Julia Przybył – Dominika Kubka, Martyna Nowaczyk (46. Martyna Lechna), Klaudia Wojtkowiak