2021-03-26 14:54 Maciej Sypuła , PC Przemysław Szyszka

Trzech lechitów zagrało w kadrze U-21, gol Marchwińskiego

W hiszpańskim San Pedro Del Pinatar reprezentacja Polski do lat 21 rozegrała pierwszy z dwóch zaplanowanych w najbliższym czasie meczów towarzyskich. Kadra prowadzona przez selekcjonera Macieja Stolarczyka z trzema lechitami w składzie - Jakubem Kamińskim, Filipem Szymczakiem i Filipem Marchwińskim - pokonała Arabię Saudyjską U-20 7:0 (2:0). Jednego z goli dla biało-czerwonych strzelił Marchwiński.

Selekcjoner kadry młodzieżowej w piątkowym spotkaniu postanowił wystawić w dwóch częściach gry dwie zupełnie różne jedenastki. W wyjściowym składzie biało-czerwonych znalazło się miejsce dla ustawionego na pozycji prawego wahadłowego Kamińskiego oraz grającego w linii ataku i debiutującego w kadrze U-21 Szymczaka. To jednak nie żaden z zawodników Kolejorza, a występujący na co dzień w Śląsku Wrocław Mateusz Praszelik już w 30. sekundzie rywalizacji mógł otworzyć wynik meczu, jednak uderzył tylko w słupek.

Celniej w stronę bramki kopnął pięć minut później Maciej Żurawski i Polacy objęli prowadzenie. Na drugiego gola dla biało-czerwonych trzeba było poczekać aż do ostatniej akcji pierwszej połowy, gdy po dośrodkowaniu z rzutu rożnego najwyżej do piłki w polu karnym wyskoczył Sebastian Walukiewicz i głową pokonał bramkarza rywali. Dziesięć minut wcześniej bliski gola był jeszcze Bartosz Białek, ale piłka po jego uderzeniu z rzutu wolnego wylądowała tylko na poprzeczce.

Po zmianie stron na boisko wybiegła już zupełnie inna jedenastka, z Filipem Marchwińskim w roli środkowego pomocnika i kapitana zespołu. Tej ekipie do strzelenia pierwszego gola wystarczyło niewiele ponad dziesięć minut gry - Adrian Benedyczak w sytuacji sam na sam minął arabskiego bramkarza i podwyższył wynik na 3:0. Kolejne dwa trafienia biało-czerwoni zaliczyli w odstępie zaledwie kilkudziesięciu sekund. Najpierw po rzucie rożnym celnie głową uderzył Krzysztof Kubica, a chwilę później Marchwiński efektownym zwodem minął rywala i pewnie kopnął piłkę do siatki przy dalszym słupku. Szóstego gola w piątkowym spotkaniu zaliczył Benedyczak, pewnie egzekwując w 80. minucie rzut karny podyktowany po faulu na Danielu Szelągowskim. Ten sam zawodnik w ostatniej akcji spotkania skompletował hat-tricka, trafiając do bramki głową po dośrodkowaniu Szelągowskiego.

Podczas zgrupowania w Hiszpanii kadra młodzieżowa rozegra jeszcze jeden mecz towarzyski – rywalem biało-czerwonych będzie reprezentacja Austrii U-21 (29 marca, godz. 15:00).

Polska U-21 – Arabia Saudyjska U-20 7:0 (2:0)

Bramki: Maciej Żurawski (6.), Sebastian Walukiewicz (45+2.), Adrian Benedyczak (57., 80., 90.), Krzysztof Kubica (68.), Filip Marchwiński (70.).

Polska: Cezary Miszta (46. Xavier Dziekoński) – Jakub Kiwior (46. Krzysztof Kubica), Sebastian Walukiewicz (46. Aleksander Paluszek), Kamil Kruk (46. Maik Nawrocki) – Jakub Kamiński (46. Daniel Szelągowski), Mateusz Praszelik (46. Jan Biegański), Maciej Żurawski (46. Filip Marchwiński), Mateusz Bogusz (46. Kacper Smoliński), Michał Karbownik (46. Marcin Grabowski) – Filip Szymczak (46. Adrian Benedyczak), Bartosz Białek (46. Dawid Kocyła)