2011-07-29 00:00 Jakub Szymczak

ŁKS Łódź - Lech Poznań 0:5

W pierwszej kolejce Ekstraklasy Lech Poznań rozgromił ŁKS Łódź 5:0. Hattrickiem popisał się Artiom Rudnev, jedną bramkę dołożył Semir Stilić, a listę strzelców uzupełnił Cezary Stefańczyk, który pokonał własnego bramkarza.

Na pierwsze spotkanie Ekstraklasy w sezonie 2011/2012 trener Jose Mari Bakero zdecydował się pozostawić na ławce nowy nabytek Kolejorza, Aleksandara Toneva. Trio ofensywne tworzyli bowiem Semir Stilić, Artiom Rudnev i Jakub Wilk.

ŁKS jest beniaminkiem Ekstraklasy, więc faworytem tego spotkania byli lechici. Początek należał jednak do łodzian, w szeregach których szczególnie aktywny był były zawodnik Kolejorza, Maciej Bykowski. W 3 minucie po dośrodkowaniu z prawej strony Stefańczyka głową w niewielkiej odległości od prawego słupka uderzał Bykowski. Trzy minuty później Bykowski na prawej stronie z łatwością ograł Arboledę i wyłożył piłkę przed pole karne do Smolińskiego. Ten jednak uderzył zdecydowanie za lekko i Kotorowski nie miał problemów ze skuteczną interwencja. W 8 minucie po rzucie rożnym wykonywanym przez Romańczuka na piątym metrze od bramki Lecha doszło do sporego zamieszania i Bykowskiemu zabrakło bardzo niewiele by wepchnąć piłkę do siatki. Kolejorz po raz pierwszy zaatakował w 21 minucie. Ze środkowej strefy z piłką odważnie ruszył Możdżeń, rozegrał tą piłkę ze Stilicem i Murawskim i zagrał idealnie w tempo do Rudneva, a najlepszy snajper Kolejorza nie zwykł marnować sytuacji sam na sam i płaskim strzałem nie dał szans Wyparle. Dwie minuty później Lech prowadził już 2:0. Znów ze świetnej strony pokazał się Możdżeń, który tym razem przedarł się prawą stroną i dośrodkował w pole karne, a naciskany przez Rudneva Stefańczyk efektownym strzałem nie dał szans Wyparle. Od tego momentu Lech niepodzielnie panował nad boiskowymi wydarzeniami i na grę podopiecznych Jose Mari Bakero naprawdę miło było patrzeć. Festiwal strzelecki poznaniaków w pierwszej połowie zakończył w niezwykle efektowny sposób Stilić. W 31 minucie Bośniak w dziecinny sposób uwolnił się spod opieki Kłusa i z ponad 20 metrów huknął w samo okienko bramki Wyparły.

W przerwie trener Andrzej Pyrdoł w miejsce Smolińskiego wprowadził Szałachowskiego i od początku drugiej połowy łodzianie podjęli próbę zaatakowania Lecha. Podeszli wyżej pressingiem i dzięki temu byli częściej w posiadaniu piłki niż w pierwszej połowie, ale nie przełożyło się to na sytuacje bramkowe. Zapału łodzianom starczyło jedynie na kwadrans. Potem obraz gry znów do złudzenia przypominał ten odkąd Kolejorz prowadził dwiema bramkami. W 65 minucie poznaniacy mogli podwyższyć jeszcze rezultat. Na 16 metrze piłkę świetnie rozegrali Rudnev i Stilić i ten drugi wpadł z nią w pole karne. Musiał jednak strzelać z prawej nogi i nie trafił w światło bramki. ŁKS swoją okazję miał w 74 minucie, ale Kotorowski kapitalnie obronił strzał zza pola karnego Stefańczyka. Minutę później Kolejorz prowadził już 4:0.  Błąd popełnił Romańczuk i Rudnev znalazł się w sytuacji sam na sam z Wyparłą i po raz drugi w tym spotkaniu pokonał bramkarza ŁKS-u. To jednak nie był koniec popisów niebiesko-białych. W 79 minucie po krótkim rozegraniu piłki z rzutu rożnego Stilić dośrodkował wprost na głowę Rudneva. Piłka po strzale napastnika Lecha odbiła się od poprzeczki i wyszła w pole, jednak sędzia boczny wyraźnie zasygnalizował, że piłka przekroczyła linię końcową i sędzia Dawid Piasecki gola uznał, a Rudnev tym samym skompletował hattricka i ustalił wynik spotkania.

ŁKS Łódź - Lech Poznań 0:5 (0:3)

Bramki: 0:1 Rudnev (21), 0:2 Stefańczyk (23-samobójcza), 0:3 Stilić (31), 0:4 Rudnev (75), 0:5 Rudnev (79)

Sędzia: Dawid Piasecki (Słupsk)

Żółte kartki: Szałachowski - Injac

Widzów: 650

ŁKS: Bogusław Wyparło - Cezary Stefańczyk (84. Piotr Klepczarek), Michał Łabędzki, Marcin Adamski, Bartosz Romańczuk - Radosław Pruchnik (65. Marcin Kaczmarek), Dariusz Kłus - Marcin Smoliński (46. Sebastian Szałachowski), Tomasz Nowak - Maciej Bykowski, Marek Saganowski

Lech: Krzysztof Kotorowski - Grzegorz Wojtkowiak, Hubert Wołąkiewicz, Manuel Arboleda, Luis Henriquez - Rafał Murawski (82. Marcin Kamiński), Dimitrije Injac, Mateusz Możdżeń (60. Sergei Krivets) - Semir Stilić, Artiom Rudnev, Jakub Wilk (75. Aleksandar Tonev)