2020-10-15 10:01 Adrian Gałuszka, Szymon Goc , fot. Marcin Rajczak

Akcja obserwacja: odcinek 2

Październikowa przerwa na mecze reprezentacji oznaczała pracowity czas dla kadrowiczów występujących na co dzień w drużynach grupowych rywali Lecha Poznań w ramach Ligi Europy. W dzisiejszym odcinku "Akcji obserwacji" zaglądamy, jak w minionych dniach poradzili sobie piłkarze naszych przeciwników, którzy udali się na zgrupowania oraz spotkania swoich kadr narodowych. Łącznie wystąpiło w tym okresie dwudziestu siedmiu zawodników SL Benfiki, Standardu Liege oraz Rangers F.C.

SL Benfica

Portugalczycy wysłali na spotkania reprezentacji siedmiu swoich piłkarzy. Najbardziej pracowicie czas z tego grona spędził Argentyńczyk Nicolas Otamendi. 32-letni stoper spędził oba starcia w ramach eliminacji do mistrzostw Świata w pełnym wymiarze, a jego drużyna pokonała najpierw Ekwador (1:0), a następnie Boliwię (2:1). Drugą z wymienionych zwyciężyła także Brazylia (5:0), a w jej szeregach obejrzeliśmy pomocnika Evertona, który wystąpił również po kilku dniach przeciwko Peru (4:2). W tych samym rozgrywkach rywalizował ich klubowy kolega, Darwin Nunez. 21-latek obejrzał z ławki wygraną swojej ekipy z Chile (2:1), a następnie wziął udział w drugiej połowie przegranego meczu z Ekwadorem (2:4).

Pozostali podopieczni szkoleniowca Jorge Jesusa grali w Europie. Niemiec Gian-Luca Waldschmidt zanotował swój czwarty występ w kadrze, a w dodatku okrasił go trafieniem w konfrontacji z Turcją (3:3). W pozostałych meczach – z Ukrainą (2:1) i Szwajcarią (3:3) już nie pojawił się na bosku na nawet minutę. W tej ostatniej rywalizacji w wyjściowym składzie Szwajcarów zameldował się za to Haris Seferović, który dodatkowo mierzył się z Hiszpanią trzy dni wcześniej (0:1). Młody bramkarz, Odysseas Vlachodimos najpierw zaliczył 90 minut przeciwko Mołdawii (2:0), następnie przesiedział na ławce pojedynek z Austrią (1:2), by powrócić na murawę na rywalizację z Kosowem (0:0). Jedyny wyróżniony Portugalczyk w szeregach Benfiki, Rafa Silva, z tej samej perspektywy obejrzał derby Półwyspu Iberyjskiego z Hiszpanią (0:0) oraz z wysokości trybun jeden z hitów Ligi Narodów przeciwko Francji (0:0). Swojej - symboliczną - szansę otrzymał za to w środę ze Szwedami (3:0).

Podsumowanie kadrowiczów:

- Odysseas Vlachodimos (bramkarz, Grecja) - 90 minut z Mołdawią (2:0), na ławce z Austrią (1:2), 90 minut z Kosowem (0:0)
- Nicolas Otamendi (obrońca, Argentyna) - 90 minut z Ekwadorowem (1:0), 90 minut z Boliwią (2:1)
- Rafa Silva (pomocnik, Portugalia) - na ławce z Hiszpanią (0:0), poza kadrą z Francją (0:0), 2 minuty ze Szwecją (3:0)
- Everton (pomocnik, Brazylia) – 59 minut z Boliwią (5:0), 21 minut z Peru (4:2)
- Gian-Luca Waldschmidt (Niemcy, napastnik) – 90 minut i gol z Turcją (3:3), na ławce z Ukrainą (2:1), na ławce ze Szwajcarią (3:3)
- Darwin Nunez (napastnik, Urugwaj) – na ławce z Chile (2:1), 45 minut z Ekwadorem (2:4)
- Haris Seferović (napastnik, Szwajcaria) – na ławce z Chorwacją (1:2), 90 minut z Hiszpanią (1:0), 84 minuty z Niemcami (3:3)

Standard Liege

Międzynarodowe towarzystwo Standardu Liege rozjechało się na zgrupowania aż ośmiu kadr. Ciekawie wyglądała ta przerwa dla obrońcy Zinho Banheusdena, czyli uczestnika spotkania Belgii z Wybrzeżem Kości Słoniowej (1:1) oraz meczu młodzieżówki swojego kraju. Tego drugiego on oraz bramkarz Arnaud Bodart nie będą miło wspominać, ponieważ Belgowie ulegli sensacyjnie Mołdawii 0:1. Golkiper zanotował jeszcze występ we wcześniejszym starciu z Walią, w którym mógł cieszyć się z czystego konta (5:0).

W reprezentacjach krajów afrykańskich zagrało dwóch graczy, Marokańczyk Selim Amallah i Kameruńczyk Collins Fai. Pierwszy z nich zaliczył łącznie 115 minut przeciwko Senegalowi (3:1) i Demokratycznej Republice Kongo (1:1), drugi natomiast wystąpił w starciu z Japonią (0:0). Nie przyszło mu jednak rywalizować za daleko od Liege, ponieważ ta konfrontacja odbyła się w Holandii.

Z mieszanymi odczuciami do klubu powróci reprezentant Czarnogóry, Aleksandar Boljević, który nie zmieścił się w kadrze przeciwko Łotwie (1:1), następnie spędził 71 minut na murawie z Azerbejdżanem (2:0), zgrupowanie zakończył natomiast ławką z Luksemburgiem (1:2). Znacznie więcej, bo 180 minut w nogach ma za to Cypryjczyk Konstantinos Laifis. Jego zespół najpierw towarzysko zmierzył się z Czechami (1:2), a później w ramach Ligi Narodów z Luksemburgiem (0:2) i Azerbejdżanem (0:0). W drugim z tych starć wystąpił przez pełne 90 minut za to Luksemburczyk, Laurent Jans. Defensor zagrał także przeciwko Liechstenstein (1:2) oraz Czarnogórze (2:1).

Intensywnie ten okres przepracował Bośniak Gojko Cimirot. Jego rodacy ulegli w barażach do przyszłorocznego EURO Irlandii Północnej po karnych (105 minut Cimirota) oraz zremisowali bezbramkowo z Holandią (90 minut). Na zakończenie środkowy pomocnik wybiegł jeszcze od początku we Wrocławiu w pojedynku z Polakami i… po raz kolejny zanotował półtorej godziny na boisku.

- Arnaud Bodart (bramkarz, Belgia U-21) – 90 minut z Walią U-21 (5:0), 90 minut z Mołdawią U-21 (0:1)
- Zinho Banheusden (obrońca, Belgia i Belgia U-21) – 78 minut z Wybrzeżem Kości Słoniowej, 45 minut z Mołdawią U-21 (0:1)
- Konstantinos Laifis (obrońca, Cypr) – poza kadrą z Czechami (1:2), 90 minut z Luksemburgiem (0:2), 90 minut z Azerbejdżanem (0:0)
- Collins Fai (obrońca, Kamerun) – 86 minut z Japonią (0:0)
- Laurent Jans (obrońca, Luksemburg) – 45 minut z Liechtenstein (1:2), 90 minut z Cyprem (2:0), 90 minut z Czarnogórą (2:1)
- Gojko Cimirot (pomocnik, Bośnia i Hercegowina) – 105 minut z Irlandią Północną (1:1, k. 3:4), 90 minut z Holandią (0:0), 90 minut z Polską (0:3)
- Selim Amallah (pomocnik, Maroko) – 70 minut z Senegalem (3:1), 45 minut z Demokratyczną Republiką Kongo (1:1)
- Aleksandar Boljević (pomocnik, Czarnogóra) – poza kadrą z Łotwą (1:1), 71 minut z Azerbejdżanem (2:0), na ławce z Luksemburgiem (1:2)

Rangers F.C.

Największym gronem kadrowiczów (dwunastu) może poszczycić się klub z komercyjnej stolicy Szkocji. Aż sześciu z nich to reprezentanci krajów z Wysp Brytyjskich i powrócą oni po przerwie do klubu w wyśmienitych nastrojach. Szkocja oraz Irlandia Północna zapewniły sobie awans w finale baraży do przyszłorocznych mistrzostw Europy po wygranych seriach rzutów karnych z kolejno Izraelem i Bośnią i Hercegowiną. Dodatkowo Szkoci - już w Lidze Narodów - ograli Słowaków 1:0 oraz zwyciężyli z Czechami w takich samym rozmiarach. W ich zgrupowaniu wzięli udział bramkarz Jon McLaughlin (bez występu) i pomocnik Ryan Jack (174 minuty). Irlandia Północna z kolei oprócz fazy play-off przegrała z Austrią 0:1 i uległa w takim stosunku Norwegii. W jej zespole narodowym bardziej i mniej pokaźnym dorobkiem czasowym legitymują się Steven Davis i Jordan Jones. W eliminacjach do młodzieżowego EURO zagrało również dwóch innych piłkarzy Stevena Gerarda – Nathan Patterson i Glen Middleton, a ich ekipa pokonała Czechy (2:0) oraz San Marino (7:0) i na finiszu kwalifikacji pozostaje w walce o promocję do tego turnieju.

Dla Nigerii czwartą dziesiątkę gier otworzył w ostatnich dniach Leon Balogun, który wystąpił w towarzyskich starciach z Algierią (0:1) i Tunezją (1:1). Eliminacje do mundialu rozpoczął z kolei Alfredo Morelos, a Kolumbia z jego udziałem zwyciężyła z Wenezuelą 3:0 oraz zremisowała z Chile 2:2. 24-letni Fin, Glen Kamara, ustrzelił hat-trick występów w kadrze przeciwko kolejno Polsce (1:5), Bułgarii (2:0) i Irlandii (1:0). Tylko jedną szansę z kolei otrzymał chorwacki lewy obrońca, Borna Barisic. W rywalizacjach ze Szwajcarią (2:1) i Szwecją (2:1) nie znalazł się w kadrze meczowej, ale w środę z Francją Zlatko Dalić delegował go do gry w wyjściowym składzie, a tym razem 27-latek zagrał z mistrzami świata pełne 90 minut. W kratkę swoje okazje do gry otrzymywał również w minionych dniach Ianis Hagi. Jego Rumunia przegrała baraż z Islandią, a następnie w Dywizji B Ligi Narodów z Norwegią 0:4 i Austrią 0:1. Syn legendy swojego kraju kolejno wszedł po przerwie, spędził na murawie nieco ponad godzinę, a na koniec dostał od swojego szkoleniowca kwadrans.

- Jon McLaughlin (bramkarz, Szkocja) – na ławce z Izraelem (0:0, k. 5:3), na ławce ze Słowacją (1:0), na ławce z Czechami (1:0)
- Ryan Jack (pomocnik, Szkocja) – 82 minuty z Izraelem (0:0, k. 5:3), 2 minuty ze Słowacją (1:0), 90 minut z Czechami (1:0)
- Nathan Patterson (obrońca, Szkocja U-21) – 71 minut z Czechami U-21 (2:0), 70 minut z San Marino U-21 (7:0)
- Glen Middleton (napastnik, Szkocja U-21) – poza kadrą z Czechami U-21 (2:0), 90 minut z San Marino U-21 (7:0)
- Steven Davis (pomocnik, Irlandia Północna) – 120 minut z Bośnią i Hercegowiną (1:1, k. 4:3), 72 minuty z Austrią (0:1), 6 minut z Norwegią (0:1)
- Jordan Jones (napastnik, Irlandia Północna) – 39 minut z Bośnią i Hercegowiną (1:1, k. 4:3), 90 minut z Austrią (0:1), poza kadrą z Norwegią (0:1)
- Leon Balogun (obrońca, Nigeria) – 90 minut z Algierią (0:1), 56 minut z Tunezją (1:1)
- Glen Kamara (pomocnik, Finlandia) – 29 minut z Polską (1:5), 90 minut z Bułgarią (2:0), 76 minut z Irlandią (1:0)
- Alfredo Morelos (napastnik, Kolumbia) – 32 minuty z Wenezuelą (3:0), 40 minut z Chile (2:2)
- Cedric Itten (napastnik, Szwajcaria) – 29 minut z Chorwacją (1:2), na ławce z Hiszpanią (0:1), 6 minut z Niemcami (3:3)
- Ianis Hagi (napastnik, Rumunia) – 45 minut z Islandią (1:2), 63 minuty z Norwegią (0:4), 14 minut z Austrią (0:1)
- Borna Barisic (obrońca, Chorwacja) – poza kadrą ze Szwajcarią (2:1), poza kadrą ze Szwecją (2:1), 90 minut z Francją (1:2).